Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Magyar és matek emelt érettség...

Magyar és matek emelt érettségi milyen egyetemi szakokhoz kell?

Figyelt kérdés

Magyar és matek fakultáción vagyok gimnáziumban, mindkét tantárgyat szeretem és mindkettőből 5-ös vagyok. A töri és a fizika viszont nagyon nem megy (lehet, hogy csak azért mert sose volt ezekből a tantárgyakból jó tanárom). Nem nagyon találtam olyan szakot ahová matek és magyar is kéne, a kettő közül viszont nem tudok választani mert mindkettőt szeretem. Tud valaki olyan szakról ahová ez a kettő kell? Vagy van valami tippetek? Bármi segítene.

Előre is köszönöm.



2022. dec. 28. 16:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
92%
Én is magyar-matek fakultációra jártam, és programozó teológus lett belőlem.
2022. dec. 28. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Én csak a tanárit tudom, van ilyen szakpár, de gondolom az nem játszik.
2022. dec. 28. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Mármint így kombóban ez a kettő egyszerre? Leginkább semmihez. Én eddig nem hallottam olyan szakpárról, hogy magyar-matek, amiről az előző írt. Szóval akkor vannak az ilyen informatikai-műszaki szakok, amikhez a matek+fizika kombó kell. A kevésbé matekos gazdmen szakhoz a matek kell, de mellé az angol és a töri társul, a magyar nem. A pszichológia szakhoz meg nem kell matek.
2022. dec. 28. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg az emelt matek jó matekosabb szakokra, jó a Corvinusra (bármely szak), mérnöki szakokra, matematika szakra.

Emelt magyar jó bizonyos szakokra, erről nem tudok biztosat, de nagyjából pszichológia, gyógypedagógia, jogász szakokra.

Igen, létezik a magyar-matematika tanári szakpárosítás.

Egyébként a magyar emelt hírhedten nehéz, inkább történelem emeltet szokás tenni.

2022. dec. 28. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a válaszokat.
2022. dec. 28. 18:06
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Akkor írok még (1-es vagyok).


Ahogyan a 4-es írja, a magyar emelt nagyon nehéz, mert egy kicsit lutri az egész, és nagyon(-nagyon) sokat kell tudni. Ha nem kifejezetten kell a pontszám, én szerintem elkerülném. Pontszámra utazz!


Egyébként a magyar nagyon hasznos úgy általában is, és semennyire se bántam meg, hogy magyar faktos lehettem.


De konkrétan amire magyar és matek kell, az a marketing szak (!). A marketing egyszerre ad helyet a numerikus módszereknek és a kommunikációnak, irodalmi kreativitásnak, fogalmazásnak. Szerintem nagyon jó szak, bár kicsit alábecsült. De nagyon jó kombináció pl. a marketing alapszak + elte survey statisztika mesterszak.


A másik, amihez magyar + matek kell, korunk egyik élenjáró foglalkozása (ld. még ChatGPT), a számítógépes nyelvészet, az adattudomány NLP ága. Ehhez igazából elméleti nyelvészet szak kell, vagy pl. sima matematika szak és mellétanulsz gépi tanulást + NLP-t.


Attól függően, hogy mennyire vagy badass :)) (mindig lehet fokozni), lehet az egészet hardcore módban végigtolni, pl.

- matek alapszak

- mellé felveszed második évtől az elméleti nyelvészet alapszakot

- közben nekiállsz gépi tanulást, NLP-t tanulni Udemyről (José Portilla, Lazy Programmer a te barátaid)

- eközben keresel ilyen gyakornoki munkát és már akkor halálra keresed magad (ha nem hiszed, keress rá indeed.com-on arra, hogy NLP...)

- utána meg eldöntöd mesterszakon, hogy hogyan tovább, de addigra rengeteg data science stb. mesterszak lesz itthon is, külföldön meg még több.


Írok egy kevésbé matekos verziót is, de ezt kevésbé ajánlom mint a fentit, mert nehezebb vele elhelyezkedni:

- magyar alapszak nappali alapképzésben, esetleg magyar-matek tanári szakpár

- mellé felveszed a következő évben a marketing szakot szombati levelezőn

- és közben keresel magadnak gyakornoki munkát neked tetsző területen, legyen az marketing, HR, piackutatás vagy bármi más


Sok sikert, ha van kérdésed, kérdezz bátran. :)

2022. dec. 28. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
93%

Ma 17:22 vagyok. Amúgy számomra sokkal kedvezőbbnek tűnik, ha nem egy humán és egy matek emeltet teszel, hanem akkor már ha jó matekos vagy, akkor matek és mondjuk fizika, vagy ha magyarból is ilyen jó vagy, akkor egy humán párost kéne, mondjuk magyar és töri. Eléggé durva, ha valaki ilyen két eltérő vonalon is jó, már ha az vagy. Amúgy ha az utolsó válaszoló elte survey mesterszakot akarod, oda nem csak marketing alapszak jó. De ha rám hallagatsz, nem számít olyan sokat, hogy mi a mesterszak és az alapszak kombináció. Miért nem? Hát amiért mondjuk egy mérnökinfós is végezhet proginfóssal ugyanolyan munkát, csak itt mesterszakokról van szó, amik més specializáltabbak, tehát mégjobban igaz ez.


Viszont az a badass amit az előző írt, az nekem ilyen túl szépnek hangzik de nem feltétlen olyan jó kombó.


Én a helyedben akkor két reál faktal nyomnám és elmennék infó szakra és cső. Ha jó vagy matekból, akkor valamennyire a fizika is megy nem? Meg az infó is nem? Vagy legalábbis menne?:))

2022. dec. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

7. Egy csomó ember van, aki matekos, de nem fizikás. Nem tudom, ez miért van, de tény, hogy van ilyen. De persze a matek-fizika az egy szokásos kombó. Egy nagyon jó kombináció még a matek-biológia vagy matek-kémia, de mi van, ha valaki csak matekos de egyik természettudományos szak se érdekli? (Pl. engem se érdekelt soha, ezért mentem anno matek-magyar faktra.)


A matek-történelem egy bevett párosítás közgazdászoknak és szociológusoknak. A matek-magyarnak tényleg kevés értelme van, kivéve a mesterséges intelligencia nyelvészkedés, NLP részét (ld. a fentebb írtakat).


Az infó... nem tudom, miért érzek ilyen ellenszenvet irányába, szerintem semmi értelme annak, ahogyan most tanítják, alibinak persze jó. De amúgy tényleg értelmetlen.

2022. dec. 28. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

A fizika az tényleg nem vonz és nem is ment 2-es, 3-massal végigszenvedtem, már nincs is fizika órám szerencsére.

Az infó megy viszont nem minden részét szeretem de valószínűleg ez lesz az 5. érettségi tárgyam mivel a természettudományos tárgyakat nem szeretem.

A töri is rosszul megy 3-mas vagyok belőle.

2022. dec. 28. 22:02
 10/13 anonim ***** válasza:
89%
A matekot nagyon sok helyre elfogadjak. Az összes mérnöki, egészségügyi szakok, gazdasági szakok, lehet meg jogra is azt nem tudom pontosan sőt szerintem pszichológiára is elfogadható. Irodalom jogra, pszichora, gyogyped, pedre és ilyenekre. Nézz meg pár szakot ami tetszik és nézd meg miket fogadnak el, szerintem sok helyre jó mindkettő
2022. dec. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!