Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Szakváltás BME matematikáról...

Szakváltás BME matematikáról PTE/ELTE biológiára?

Figyelt kérdés
A kérdésem az lenne, hogy ha felvesznek idén matematikara a BME-re, akkor később atkerhetem-e magam biologiara a fent emlitett egyetem egyikére. Azt olvastam neten, hogy azonos karon belül (itt ugye termeszettudomany) at lehet keretni magam. En matematikabol emelteztem, par eve csinaltam a foldrajzot 5.targynak. A matekot ugye elfogadjak bioszon is, a probléma az, hogy biológiából nincs érettségim. Szerintetek lehetséges, hogy így is atvesznek vagy ebbol ujra érettségi lesz?

2023. máj. 14. 17:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
SZERINTEM (es ez nagyon fontos, h csak egy velemenyt irok!) ket egyetemi kar, jelen esetben TTK ket azonos szakjarol kerheted at magad az egyik intezmenybol a masikba. Ahhoz, h atjelentkezz, ket lezart felevednek is kellene lennie a szakon. Amennyiben az addigi tanulmanyaid alatt semmit nem teljesitettel biologiabol, akkor milyen alapon akarod magad atkerni, es melyik evfolyamba? Az ELTE-n es a PTE-n is a biosz szakra biologia ÉS még valami mas a felveteli targy, nem pedig VAGY. Tehat a biosz erettsegi talan mindenkeppen kellene a bejutashoz, szerintem legalabbis. Vagy biosz tanulmanyok az egyetemen. Ezert azt gondololom, hogy igen, ujra kellene felvetelizned. Olyan elo szokott fordulni, hogy valaki egyazon egyetemen es karon belul valamilyen "hazon beluli" eljarasban atmegy egy masik szakra, de ahhoz altalaban kellenek mar megszerzett kreditek a kivant szak fo tantargyai kozul, amiket a hallgato az eredeti szak mellett mar teljesitett, mondjuk szabadon valasztottkent. Vagy a belso felvetelin kell megfelelnie. Ugy tudom, annyi szabadon valasztottat mar nem is lehet felvenni, ami ehhez eleg legyen, talan meg athallgatasra engedelyezett hallgatonak sem. Szoval en nem latom az esetedben az atvetelnek az alapjat. Sajnos a BME-TTK-n ha jol tudom, nincs biosz szak, ezert ez az ut is kizart lenne, hogy ott menj at arra, vagy ott teljesits tantargyakat, es utana kerd at magad mashova. Ha úgy gondolod az átvételt, hogy elorol kezdened a szakot a nullarol, akkor is szerintem a bejutasi kovetelmenyeket teljesitened kell, vagyis a biosz erettsegit. Egyebkent elofordulhat, h nincs igazam. Majd a PTE es ELTE tanulmanyi osztalyt kerdezd meg, amikor bekerulsz a BME-re, h mit lehetne tenni. Esetleg athallgatni? Regebben ennek szigoru szabalyai voltak, ma mar nem tudom sajnos. Mar most ugy erzed, h nem jol valasztottal? Akkor mindenkeppen jelentkezz az oktoberi biosz erettsegire!
2023. máj. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Fedd a fáradságot, és olvasd el a PTE/ELTE releváns karának TVSZ-ét ezzel kapcsolatban.

Adott képzési területen belül lehet átkérned magad, és rendszerint el kell telnie egy évnek a kérvényhez, ezért szerintem lényegesen egyszerűbb lenne újra felvételizni. Egyébként elég matekból az emelt, biológiából megúsznád egy középszintűvel. Ha azt a szintet nem éred el, akkor szerint úgyis kivágnak hamar.

2023. máj. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
49%
Matel bscrol ha jól tudom elég komoly gazdasági és informatikai kepzesek fele is el lehet menni. Persze nézz utána az a biztos. Egy biológiai bsc-vel mi var itthon őszintén? 250 ezer Ft jó esetben ?
2023. máj. 15. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
49%
Lehet pár év után annyira kiutkozik ez, hogy biosszal mar a felét sem keresed. Aztan a jovobe nem lát persze senki, bármi lehet.
2023. máj. 15. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
#3-#4: nem ez volt a kérdés.
2023. máj. 15. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Eloszor off lesz, bocs:


Egy, még el nem vegzett szak eseteben nem erdemes vitatkozni a jovededelemrol. Nekem van matek szakot, es biologia szakot vegzett ismerosom is. Az egyik matematika tanarkent dolgozik, a masik egy biotechnologiai cegnel van, szoval mindket szakkal lehet kevesbe jol, es nagyon durvan sokat keresni. Nem beszelve arrol, hogy kulfoldre is lehet kesobb iranyulni a diplomaval, nem csak magyar fizetesben kell gondolkodni.


A lenyeg: Amennyiben ez az elhatarozasod teljesen komoly es megalapozott, h inkabb biologia szakot szeretnel vegezni, es a matekot nem akarod, akkor en a helyedben vagy nem is iratkoznek be matekra, vagy csak a minimum kovetelmenyeket csinalnam meg az elso ket felevben. Magyarul, nem vennék fel minden tantargyat, ami javasolt lenne. (Nem tudom, h a szuleid mit szolnak/mit szolnanak ehhez az uj gondolatodhoz, es mit tanacsolnak neked.) En bejarnek a helyedben az ELTE biologia szakos orakra. (Attol fuggoen, h hol laksz, esetleg a PTE-re). Igy lehet meglatni igazan, h tenyleg ezt akarod-e. Es inkabb dolgoznek negy oraban matek szak mellett, esetleg hetvegenkent, ha szukseges. De akkor ennek nagyon komoly elhatarozasnak kell lennie, nem csak egy jajj-most-eppen-meggondoltam-magam elmeallapotnak. Sajnos tudom, amikor az embernek valasztania kell a felveteli jelentkezest illetoen, az nagyon nehez dontes tud lenni. Viszont még semmirol nem kestel le, van idod valtoztatni!!!


A matematika szakon nagyon sok mulik a hozott kepessegeiden, a biosz szak viszont meglehetosen tanulos, -ahogy en lattam-, es fokent szorgalommal teljesitheto. Amikor en jartam a TTK-ra (PTE) a biosz ott az egyik legnehezebb szaknak szamitott a karon. Most nem tudom, h mennyire az. Emberfuggo, erdeklodesfuggo, egyetemfuggo, tanszekfuggo, tanarfuggo, tantargyfuggo, stb. stb.


Szerintem ha neked nincs bioszbol erettsegid, akkor talan még nem is tudod felmerni, hogy milyen es mekkora anyag az, amit tanulni kell az egyetemen ezen a szakon, es hogy ez ilyen melysegben erdekelne-e teged. Ezert latogass majd be az orakra, meg nezd meg a vizsgaidoszakot is, ha teheted. Ez segit donteni. Megtalalhatod a neten a tantervi halot, esetleg az orarendeket is. Teljesen megertem, h még nem tudod, mit szeretnel. Jo valasztast kivanok.


(Elso valaszolo voltam)

2023. máj. 15. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Es meg valami: ugy juthatnal egy picit elorebb az uj celod fele, ha esetleg megjelolted a PTE matek szakot is a felvetelin, akkor azt tedd elore, ha még lehet valtoztatni. (???) Ha oda felvesznek, akkor ott rogton tudsz bioszos orakat is felvenni, es/vagy bejarni, es jovore felvetelizel oda bioszra. Addigra mar megismered az ottani helyzetet is, es tobb (szakiranyu es nem szakiranyu) kurzusodat esetleg el is tudnad fogadtatni a biosz szakon. A matekot pedig otthagyod, ha ugy latod. (Ugyanez vonatkozik termeszetesen az ELTE-re is.)


A masik lehetoseg meg hogy ezt a jelenlegi felveteli eljarasodat torlod, ha még lehet törölni, (nem vagyok teljesen kepben, h meddig lehet) es potfelvetelin jelentkezel a PTE-re matek szakra. Ez azert rizikos, mert nem lehet tudni, h hirdetnek-e meg helyeket a potfelvetelin a szakon, es ha igen, akkor allamilag finanszirozottat is, vagy csak koltsegteriteseset. Amennyiben ugyanazon az egyetemen vagy mar bent, ahova egy masik szakra akarsz atmenni kesobb, az elegge megkonnyiti a dolgodat.


Az ELTE_rol sajnos nem tudok sokat, h ott van-e potfelveteli, es foleg, h az allamilag finanszirozott szakokra van-e. De ugy sejtem, h az be fog telni mar az altalanos felveteli eljarasban. (???)


Amennyiben eleve fizetosre jelentkeztel, es/vagy a szuleidnek nem jelent gondot a ket felev kifizetese, akkor talan megis a legjobb lenne torolni a jelenlegi felvetelidet, es potfelvetelivel a PTE (vagy az ELTE) matek szakjara jelentkezned, es onnan jovore atmenni ugyanazon egyetem biosz szakara.


Jol gondold at, es beszeld meg azokkal is, akik ezt finanszirozzak neked!

2023. máj. 15. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Amirol az elobb irtam, itt lentebb talalod: (visszavonas)


Amennyiben az altalanos felveteli eljarasban, juliusban nem nyersz felvetelt, vagy nem is jelentkeztel sehova (ebbe beletartozik az is, hogy visszavontad az osszes jelentkezesedet) abban az esetben jelentkezhetsz majd potfeleteli eljarasban augusztusban.


[link]


Ügyintézés


A 2023. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás során 2023. július 12-ig van lehetőség:


a személyes adatainak módosítására,

a jelentkezés benyújtásakor még rendelkezésre nem álló dokumentumok benyújtására,

a jelentkezési hely(ek) visszavonására,

valamint – egy alkalommal – sorrendmódosításra.


Tehat julius 12. szerda a hatarido.

2023. máj. 15. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Pécsen talaltam az osztatlan tanari szakok kozott termeszettudomany-kornyezettan szakot. Ha erre felvennenek a potfelvetelin allamilag finanszirozottra (a koltsegteriteses sajnos 400 ezer/felev) akkor egy ev utan at tudsz felvetelizni biosz szakra. (Es valoszinuleg van tobb kozos orajuk a bioszosokkal elsoben, szoval nem veszitesz mindent.)


Ide a felveteli targyak a kovetkezok: (biologia VAGY...!!! nem pedig biologia ES...!!!)


biológia

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

fizika

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

földrajz

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

informatika

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

kémia

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

matematika

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

természettudomány

közép v. emelt szintű érettségi

vagy

egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy


[link]


(Jelenleg nem engednek nekem tobbet irni ehhez a temahoz, mert mar sokat hozzaszoltam, ugyhogy csak privatban tudnek tovabb segiteni. Kuldok egy privat uzenetet.)

2023. máj. 15. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!