Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Gyógytornàsz szeretnèk lenni...

Gyógytornàsz szeretnèk lenni ès èrdekelne, aki szintèn gyógytornàsz vagy most tanulja mi az a ponthatàr aminèl bekereülsz az egyetemre ès ki melyik egyetemet ajànlja ahol jó a gyógytornàsz kèpzès?

Figyelt kérdés
Èn idàig elsősorban a Semmelweis-re gondoltam, de a szegedit is sokan ajànlottàk. Szerintetek melyik a jobb ill. a ponthatàrok mennyik az egyes egyetemeknèl, titeket hàny ponttal vettek fel? Ès aki màr dolgozik mesèlne nekem egy kicsit erről a szakmàról?

2023. máj. 22. 20:26
 1/2 anonim ***** válasza:
92%

Amikor én jelentkeztem 440 körül volt pesten és 410-15 körül Szegeden. Idén nem tudom, hogy alakulnak az érettségik, de 430 vagy afeletti eredménnyel már annyira nem kell aggódnod.

Én mindkét egyetemet megjártam, itt nagyon személyes lesz a vélemény, de számomra szeged nem volt olyan színvonalas. Első év erős volt, utána viszont szakmai tárgyakból volt, hogy semmelweisen többet vettek. Később emiatt is, illetve hogy bp-n élek, átjelentkeztem és ahogy tartottam a kapcsolatot a többiekkel, ez végig fennmaradt. Gondolok itt olyan dolgokra, hogy vizsgálati technikákból/tesztekből volt, hogy gyakorlaton többet tudtam, mint a velem lévő gyógytornász, aki váltig állította, hogy az adott betegségre nincs teszt, mert ők nem tanultak…. Ugyanez volt igaz nyújtási technikákra is. (Idő lehetne még tényező, de 1-2 évvel előttem végzett)

Ahogy beszéltem gyakorlaton másokkal, ott tudtam meg hogy Szegeden volt egy nagyobb oktatóváltás 2018ban és akkor ott végzett hallgatók szerint is elment az erősebb réteg. Amikor én voltam, akkor jött a “pótlás” folyamatosan, de nem tudom hogy csak én fogtam ki rossz évet, oktatót, de néha olyan érzésem/sünk volt a többiekkel, hogy az utcáról hívtak be valakit.

Szokták még mondani, hogy Szeged mennyire családbarát és egyebek, de azt tapasztalom, hogy kedvességben/korrektségben mindkét hely ugyanolyan volt. Vannak kedves és kevésbé kedves oktatók, illetve tanulmányi osztályon is vannak nagyon segítőkész és kicsit gyengécskébb dolgozók is, mindkét helyen. Talán Semmelweisen egy fokkal rendesebb volt a tanszékvezető, feltéve ha ugyanazok vannak még mindkét helyen. Semmelweisen rögtön első évben van már klinikai gyakorlat, ami szerintem rettentően fontos lenne mindenhol, mert szegeden volt akinek akkor tudatosult az egész és esett le, hogy nem lesz képes a szakmában dolgozni, aztán nem egy félévet pazarolt így el…

Gyakorlatok szempontjából még olyan különbségek vannak, hogy pesten nem neked kell kergetni a fogadóhelyeket, hanem szépen beosztanak (van beleszólásod) és csak “menned kell”, illetve rengeteg kórház van, sok-sok változatos beteggel tudsz találkozni, míg szegeden neked kell ezeket megoldani, aztán ahogy sikerül úgy leszel… Államvizsgánál nekem hatalmas szerencse volt, hogy már gyakorlatok alatt tudtam, hogy mik az adott hely követelményei, legyen az, hogy nem papucsban járkálsz, addig hogy tornát ott hogy szeretik tartani és mikre kell figyelni. Illetve, ha pesten szeretnél elhelyezkedni, akkor az egyszerűbb lesz pesti diplomával, sokszor már ha voltál ott korábban gyakorlaton, akkor megoldható hogy odakerülj 8.féléves gyakra és onnan felvegyenek.

Külföld szempontjából pedig ha minden igaz, akkor usába is elfogadják a végzettséget, nem kell külön vizsgázni, ami az egészségügyis egyetemek közül egyedi. Viszont mivel engem az a terület nem érdekelt, így ennek nem néztem jobban utána. Európában pedig Semmelweis neve nem egy ismeretlen dolog.

Persze biztos lesznek olyanok akik csak erre vagy csak arra hajtanának, vagy épp olyanok akik majd mondják pécs-miskolc-debrecent, de alapvetően Semmelweis-Szeged ami erősebb, mégis érdemes megfigyelni, hogy aki alapképzést vidéken végezte, mestert mindenáron a fővárosban szeretné.

Szakma nagyon változatos, a trauma-ortopédia mellett majdnem az összes osztályon van gyógytornász. Felnőttek és gyerekek mellett egyaránt.

Szerintem a felnőtt osztályok mentálisan könnyebbek, gyerekek viszont fizikálisan, de ettől függetlenül a jó fizikum mindenhova kell. Javaslom, hogyha van lehetőséged, akkor gyakorlat alatt juss el valamilyen gyerekosztályra, mert más egy egészséges gyerekkel foglalkozni és más egy pár napja szívműtött pár napos-pár éves csecsemővel-kisgyerekkel találkozni.

Sokan jönnek úgy, hogy tapasztalat nélkül mindenféleképpen sporttal vagy gyerekekkel foglalkoznának, kb a fele évfolyam ilyen lesz, de a végére ahogy megismered, hogy mennyi oldala van ennek a szakmának, akkor felszokott töredezni ez a kettő sok-sok másra.

Kórház mellett dolgozhatsz otthonban, esetleg csapatnál vagy alapítványnál. Idővel lehet menni magánba. Pár évvel ezelőttig létezett az a dolog, hogy 6 órát dolgozol, mert fizikai munka és 2 órát adminisztrálsz, aztán ha ez hamarabb megvolt, akkor mehettél haza. Ma egyre több helyen vezetik be a kötelező 8 órát a betegekkel és egyre több helyen csökkentik a létszámot. Fura kicsit a helyzet, hogy nincs elég munkaerő és elhelyezkedni sem olyan nagyon könnyű, de meglehet oldani. Lényeg, hogyha azért választod ezt a szakmát, mert szereted a humánbioszt és nem irtózol attól megfogj idegenek és mozgasd-segítsd őket, legyen bármilyen nemű vagy korú, akkor nem fogsz csalódni. Ha azért választod mert “könnyű és sokat lehet vele keresni”, akkor nem biztos hogy olyan egyszerű éveid lesznek.

2023. máj. 23. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szèpen köszönöm a vàlaszt!
2023. máj. 23. 14:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!