Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy néz ki egy doktori képzés?

Hogy néz ki egy doktori képzés?

Figyelt kérdés

Munka mellett lehet, levelezőn el lehet végezni?

Úgy vettem észre, hogy doktoranduszok, általában tanszéken dolgoznak, tanársegédek. Ez hogy néz ki pontosan? Akit felvesznek doktorira, az egyből kap munkát a tanszéken és tanít? Vagy “civil” munkája is lehet? Bar gondolom doktorit nehéz lehet összeegyeztetni egy munkahellyel.


Van értelme elvégezni, ha nem akarok egyetemi tanár lenni? Megéri?


Közgazdaságtan érdekelne, főleg a makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, fejlődésgazdaságtan területe.



2023. máj. 24. 06:42
 1/3 anonim ***** válasza:
42%

Ez engem is érdekelne, ha érkezbe egy részletes válasz. Én úgy tudom egyébként, hogy PhD képzés alatt meg van határozva, hogy előadásokat kell tartania, hogy utána is kötelező-e egyetemen tanítania, miután elvégezte, nem tudom.


Egyik ismerősöm mondta, hogy mesterképzés után gondolkozott ő is PhD-n, és végül kihagyta, mondván, hogy nem akar túlképzett lenni, nehogy emiatt ne tudjon majd egy normális állást megpályázni a civil életben. Nálunk egyetmen a PhD-s tanároknak mindnek volt állása tanítás mellett is, amit nem tudok hogy egyeztetnek össze, mivel minden nap oktatnak szinte.

2023. máj. 24. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A doktori képzés minimálisan 4 éves, ebből az első 2 évben órák és vizsgák vannak, a második 2 évben pedig önálló kutatást kell végezni, amelyet disszertáció formájában be kell nyújtani. A doktori fokozat elnyeréséhez nem elegendő az összes vizsga letétele és a disszertáció sikeres megvédése, hanem bizonyos publikációs követelményeknek is eleget kell tenni (hazai és nemzetközi szaklapokban kell publikálni). Ez utóbbi követelmény sok doktori iskolában olyan magas, hogy a doktori képzést elvégzettek kevesebb mint fele vagy akár harmada jut végül doktori fokozathoz.


A doktori iskolába való felvétel természetesen nem jelenti azt, hogy az illető automatikusan oktatói státuszt kap az egyetemen. Jelenleg már az a helyzet, hogy a legtöbb egyetemen a doktorátus valójában előfeltétele az oktatói pályázatoknak.


A képzést elvileg munka mellett, levelezőn is végig lehet csinálni, de éppen a publikációs követelmények magas szintje miatt az efféle vállalkozás gyakran a lehetetlen határát súrolja. Egy nemzetközi szaklapban elfogadott publikációhoz ugyanis általában rengeteg munka kell. Nagyon-nagyon sokan járnak pórul azzal, hogy munka mellett végiggürizik a doktori iskolát, megírják és megvédik a disszertációjukat, s mivel utána nincs idejük vagy lehetőségük kutatni, nem tudják a publikációs követelményeket teljesíteni, s soha nem kapnak doktorit. A bölcsészettudományok terén elképzelhető lehet a publikációs követelmények teljesítése hétvégi vagy esténkénti otthoni munkával, de a természettudományok és a műszaki tudományok terén a laboratóriumi munka gyakorlatilag elengedhetetlen, s ha valakinek nincsen a munkahelyén ilyenhez hozzáférése, az meg van lőve.


A doktorit elvégezni szerinetem csak annak érdemes, aki egyetemi oktató vagy valamilyen kutatóintézetben kutató akar lenni. Mindenki másnak fölösleges idő-, pénz- és energiapocsékolás.

2023. máj. 24. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Én annyit hozzá tennék az előttem lévőhöz, hogy mivel az első 2 évben mindössze 140.000 ft az ösztöndíj, második 2 évben pedig 180.000, ezekből az összegekből pedig megélni nyilván nem lehet, ezért vagy kell, aki eltart és finanszíroz, vagy kénytelen vagy dolgozni mellette, így az állandó időhiány garantàlt.
2023. máj. 25. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!