Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ügyvédi szakvizsga mit jelent?

Ügyvédi szakvizsga mit jelent?

Figyelt kérdés

A jogi egyetem után hogyan tovább, ügyvédi szakvizsgát kell tenni X év után?

Vagy mi van akkor ha nem teszek, akkor mi lesz belőlem a jogi diplomával?


2011. szept. 19. 23:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ügyvédi szakvizsga nincs.

Jogi szakvizsgának hívják. A diploma megszerzést követően 3 év rezidens munka kell, amely eltöltését követően vagy jogosult szakvizsgát tenni. Ezt követően nyílik meg a praxisjog és végezhetsz önálló jogi tevékenységet is. Addig nem.

Az ügyvéd, a bíró, az ügyész, a jogtanácsos és a közjegyző is pontosan ugyanazt a vizsgát teszi le, és pontosan ugyanazt tanulja az egyetemi képzésben. Nincs szakosodás, a jogi képzésben a szakosodás tradíció alapján történik, a szakvizsgához szükséges rezidensi idő alatt dől el, hogy kiből mi lesz. Ha valaki bíróságon tölti el, akkor bíró, ha valaki ügyvéd mellett, akkor ügyvéd, ha valaki ügyészségen, akkor ügyész, ha valaki vállalati környezetben, akkor jogtanácsos, ha valaki közjegyző-helyettesként akkor közjegyző.

DE az ügyvéd lehet ügyész, a bíró lehet közjegyző, a jogtanácsos lehet ügyvéd, és ezek bármilyen tetsző kombinációja...


A jogi (nem ügyvédi!) szakvizsga négy tényezős: három szóbeli és egy írásbeli részből állt, de az új szabályozás szerint három írásbeli és egy szóbeli részből fog állni. 2013-ig kérheted a régi típusú jogi szakvizsga letételét.

Az új vizsgán már eldöntheted, hogy milyen összetételű vizsgabizottság előtt vizsgázhass (tehát ha ügyvédi pályára lépsz, akkor kérhetsz ügyvédeket, ha bíróságira, akkor bírókat ...). Az írásbelinek két kötelező eleme van: polgári jog és büntetőjog, a harmadik elem választható.

Az írásbelin ténybeli, lexikai tudást mérnek, teszt jellegű feladatsorokkal, a szóbelin a gyakorlati tudást kell bizonyítanod.

A szakvizsga sikeres letételét követően szakvizsgázott jogász leszel, ezzel a praxisjogod is megnyílik. [Persze az adott praxis gyakorlásához szükséges egyéb feltételek teljesítése mellett.]

Az új szakvizsga-rendszerben a három írásbeli vizsgára már a rezidens időszak 2. évében jelentkezhet, és a 3. évében el is végezheti a vizsgákat. A szóbeli vizsgára csak az igazolt 3 éves rezidens jogászi múlt után jogosult.


Ha nem teszed le, akkor annyi történik, hogy önállóan nem végezhetsz jogi tevékenységet. De lehet közjegyző-helyettes, vagy bírójelölt, dolgozhatsz ügyvédi irodában, vagy a közigazgatásban, elhelyezkedhetsz önkormányzatnál jogi osztályra (ha van szakvizsgázott jogász feletted).

Amit még szoktak kérdezni: a dr. előtagot a diplomával kapod meg, nem a szakvizsgával :p Sőt, ha önállóan fogsz dolgozni (tehát meglesz a praxisjogod, közjegyző, ügyvéd leszel), akkor a kamarai tagság feltétele ennek viselése.

2011. szept. 20. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ!
2011. szept. 20. 01:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!