Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Most állok szakirány választás...

Most állok szakirány választás előtt, de nem tudom, hogy a 3 közül mit érdemes választanom: geográfia, geológia vagy meteorológia? Tudnátok tanácsot adni, hogy melyiket érdemes választani elhelyezkedés szempontjából?

Figyelt kérdés
Melyik a legnehezebben tanulható, vagy melyek a rizikósabb tantárgyak, amiket nagyon tudni kell az adott szakirányokhoz?

2014. márc. 23. 17:20
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Jelenleg harmadéves földtudomány BSc-hallgató vagyok az ELTE-n.


Valószínűleg sablonos lesz, amit válaszolok, de azt a szakirányt érdemes választanod, amelyik a leginkább érdekel a 3 közül. Ugyanis egyik szak sem olyan, amelyikkel nagyon könnyen el lehetne helyezkedni (sajnos), érdemes lesz MSc-re is jelentkezni és csak utána állást keresni (és még úgysem könnyű az elhelyezkedés). Így leginkább csak az elhivatottság marad ezeknél a szakoknál.


Én meteorológus szakirányos vagyok, habár az ELTE és a DE tanrendje között vannak különbségek (a kérdés időzítése alapján sejtem csak, hogy a Debreceni Egyetemen tanulsz), így nem tudom, hogy Debrecenben pontosan hogy működnek a dolgok.


A geológiához kell, hogy szeress terepre járni és attól is függ, hogy mivel szeretnél foglalkozni, de leginkább a kémiára lesz még szükséged (pl. ásványtanhoz, de hidrogeológiához is és még sok mindenhez). Ebben annyira nem vagyok jártas, de a geológus MSc-n belül 3 szakirány van (ásvány-kőzettan-geokémia, ásványi nyersanyagok, archeometria; földtan-őslénytan; hidrogeológia, szénhidrogénföldtan, környezetföldtan), és az sem mindegy, hogy a geológián belül végül mi lesz a szakterületed (pl. vulkanológusként Magyarországon nyilván nem nagyon van lehetőség, de azt is el lehet fogadni, ha valakit ez gyönyörködtet, így ezt választja kutatási területéül).


Az biztos, hogy a meteorológiában a fizika és a matek elkerülhetetlen (ha BSc-n nem, akkor MSc-n mindenképp keményen elő fog jönni), hisz a légköri folyamatok megértéséhez alapvető fontosságú (termodinamika, hidrodinamika és az ehhez szükséges matematikai alapozó tárgyak: analízis, vektorszámítás, numerikus módszerek). Emellett nagy előny, ha az ember tud programozni, mert sokszor elég nagy adatmennyiséggel kell dolgozni.


Ha nem szeretnél geológus vagy meteorológus lenni, akkor geográfusként szintén sok mindennel foglalkozhatsz (geoinformatika, geomorfológia, regionális elemzés, táj- és környezetkutatás, terület- és településfejlesztés), nyilván ez eléggé földrajzos, itt nem szükséges úgy elmélyülni a Föld fizikájában, kémiájában, viszont egy átfogó, "földrajzos képet" kapsz a természet- és társadalomföldrajzról egyaránt (aztán hogy melyikből jobban, szintén szakirányfüggő).


Szerintem (!) a 3 közül a geográfia a legkönnyebb, bár biztos vagyok benne, hogy mindegyik szakiránynak megvan a maga nehézsége (ELTE-s geológus hallgatóktól az ásványtant, kőzettant, meteósoktól, köztük saját magamtól is :D a matekot és az elméleti fizikát, a geográfusoktól a külső erők földrajzát, belső erők földrajzát, amit "mumusként" hallok emlegetni.)


Az elhelyezkedéshez szerintem egy kis szerencse is kell, illetve a szakmán belül jónak kell lenni (pl. TDK-zni stb.).

Az sem mindegy, hogy MSc-n milyen szakirányt választasz majd. Geológusként pl. bányákban, nyersanyagtermelő cégeknél, mint pl. MOL, Mecsekérc, a vízügynél, kutatóintézetnél lehet elhelyezkedni, előrejelző meteorológusként az OMSZ-nál (kb. évi 1 hely), a honvédségnél (kb. ugyanennyi), reptereken vagy a magánmeteorológiai szektorban, de ott sem dolgoznak sokan. (Éghajlatkutatóként pedig főleg csak oktatási, kutatási területen.)

Geográfusként (településfejlesztőként) elvileg az önkormányzatoknál el lehet helyezkedni (talán...).


A lényeg, hogy sajnos egyik szakkal sem lesz könnyű munkát találni.


Ennek ellenére azonban nem szeretném a kedvedet szegni, mert habár nehéz, de nyilván egyikkel sem lehetetlen. :)

(És eközben azért sok érdekes, szép dolgot meg lehet tanulni. :))

2014. márc. 25. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
oké, köszönöm szépen :)
2014. márc. 25. 10:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!