Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen pályát válasszak?...

Milyen pályát válasszak? [önjellemzés lent] Ha valaki esetleg végigolvassa, megköszönöm a segítséget!

Figyelt kérdés

Most leszek 12.-es gimnazista, szóval jövőre érettségi, és az a helyzet, hogy fogalmam sincs, mit akarok kezdeni magammal. Nem tudom, hogy hová-, vagy egyáltalán milyen irányba akarok továbbtanulni. Mert szeretnék, főiskolán, az egyetemet nem merem bevállalni.


Néhányan kedvelnek, néhányan nem, ez elsősorban meglehetősen változatos személyiségemből adódik. Alapvetően elmondható rólam, hogy egy eszes, logikus gondolkodású, ugyanakkor meglehetősen passzív, pesszimista személy vagyok. Nem igazán tudom értékelni saját képességeimet, emiatt gyenge az önbecsülésem. Emiatt is beszélek lányokkal keveset, inkább fiú haverjaimmal lógok az iskolában és azon kívül. Barátságos, békés természetű vagyok, ha új személy kerül a közösségbe (pl. új osztálytárs), mindig kialakul bennem valamilyen első benyomás, és ahhoz tartom magam, de ez általában jóindulatú, pozitív vélemény. Ugyanakkor tudok elutasító is lenni, ez elsősorban azon alapul, hogy egy hangyányit rasszista tulajdonságú vagyok, bár ezt a nyílt utcán nem mutatom ki. Általában a hatékonyságra törekszem, odafigyelek a legapróbb részletekre is, pontos, precíz vagyok. Nem vagyok valami beszédes típus: ha kérdeznek, egyszerűen, lényegretörően válaszolok, ez az ún. "úgy kell harapófogóval kihúzni belőlem" stílus. Szókincsem ugyanakkor változatos, képes vagyok egy háromszavas mondatot háromsorosra kibővíteni, és gyakran túlbonyolítom a mondanivalómat. Meglehetősen határozatlan vagyok, emiatt szervezőképességem nem túlzottan jó, inkább szeretek a megszokott sémák tevékenykedni. Nem ragaszkodom az új dolgokhoz, inkább a már bevált, meglévő szokásokat követem. Kerülöm a konfliktusokat, inkább megpróbálom magamban elfojtani azt, ami feldühíthet. Úgy gondolom, objektíven, racionálisan látom a világot, tisztában vagyok a helyzetemmel, az más kérdés, hogy a problémákat nem igazán tudom kezelni. Összességében egy lusta személyiségű vagyok, a fizikai munkát minden lehetőség szerint elkerülöm, ám ha mégis hozzáfogok valamihez, azt szeretem jól elvégezni. Ez érvényes a saját kis "munkáimra" is, hiszen meglehetősen sokat foglalkozom papírmunkákkal, saját jelentéktelen kis dolgaimról, adatokról statisztikákat, kimutatásokat készítek, számításokat végzek, ezekre rendkívül igényes vagyok. Vannak féltve őrzött kincseim, amelyekhez foggal-körömmel, kitartóan ragaszkodom. Kompromisszumra nem igazán vagyok képes, kivéve ha nagyon muszáj, alkalmazkodóképességem nem a legjobb. Nem igazán vagyok bátor, az új dolgokat nem nagyon szeretem kipróbálni, a már meglévő, jól bevált dolgokra alapozok. Kimondottan nem vagyok cselekvésközpontú, időm nagy részét szeretem szobámban tölteni és a megszokott napi rutin szerint élni.


ISKOLAI DOLGOK: Alapvetően sok tárgyból jó vagyok, bár a legtöbbjüket nem szeretem. Inkább azokat kedvelem, ahol a gondolkodáson, a logikán van a hangsúly, a tanulós tárgyakat nem szeretem. Kedvenc tantárgyat nem igazán tudok kiemelni. Legutóbb (11. osztály) év végén jeles osztályzatot kaptam magyar nyelv- és irodalomból, angol és német nyelvből, matematikából, fizikából, mozgógép- és médiaismeretből, valamint erkölcstanból. Jó osztályzatot kaptam történelemből, informatikából, biológiából és testnevelésből. Emellett angol nyelvből dicséretet kaptam. Egyébként matematika-fizika fakultációt vettem fel, ami azt jelenti, hogy a heti 4 matematika és 2 fizika óra mellett pluszban ugyanennyiszer van fakt, ez éves szinten 288 matematika és 108 fizikaórát jelent. A szeretettebb tantárgyaim közé tartozik, amelyekre úgymond "szívesen megyek be", a matematika, a fizika, az angol nyelv, valamint korábbi tanulmányaim során kedveltem a földrajzot. Van pár tárgy, amit ki nem állhatok, konkrétan a biológia, a kémia, és az ilyen művészetes dolgok, mint a rajz, az ének-zene, vagy a művészettörténet. Igazából nem tanulok sokat, jórészt abból élek, ami órán rám ragad. A nehezebbnek ígérkező dolgozatokra rákészülök, de a tanárok által javasolt óráról órára tanulást elkerülöm. Ha előre lehet tudni, hogy szóbeli felelés lesz, akkor sem tanulom meg az anyagot, egyszerűen lusta vagyok nekiülni, találok valami jobb elfoglaltságot. Ilyenkor óra előtt egyszer-kétszer átolvasom, és ha netán felszólítanak, egy 4-est össze tudok hozni. A puskázáshoz aktívan viszonyulok, elég sok tárgyból veszem igénybe dolgozatoknál az előre legyártott kis papírfecniket, lebukási rátám eddig 0 %. Magyarból a kötelező olvasmányoknál szintúgy gyakran fordulok a rövidített változathoz, mert egyszerűen nem áll rá az agyam az olvasásra. Egyébként szeretek olvasni, azt, ami érdekel, de azt nagyon! Mást nem. Szóval lényeg a lényeg, nem szeretek tanulni, bár tudom, előbb-utóbb muszáj lesz.



2014. aug. 1. 19:29
 1/7 emma69 válasza:
100%
Hű, hát, nagyon őszinte vagy és jó hogy ilyen jól le tudod magad írni. Szerintem ha tényleg olyan jó fejed van mint ahogy leírtad mindenképp egyetemre kéne menned, nem rábeszélni akarlak(na jó egy kicsit :) de meg lennének a képességeid. Amiatt ne aggódj hogy még nem döntöttél én ezévbe érettségiztem, és konkrétan mikor már majdnem lejárt a jelentkezési határidő döntöttem el hogy mit akarok. Az első ami eszembejutott hogy lehetnel bankár vagy valami hasonló pénzügy területen dolgozó, jó a fizetés és a matekot nagyon tudni kell, de azt szereted. Esetleg valami mérnök, de mondjuk ha nem szereted a rajzot akkor ez sem tökéletes. Bocs egyetemekbe gondolkodom, de szerintem ne add alább, a matekkal sokra viheted. Valami informatika esetleg, vagy valami gépész? Sajnos nem tudok okosat mondani, de ha már elolvastam amit írtál mindenképp írni akartam neked :)
2014. aug. 1. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%

Szia! :)

Hát elég részletes leírást adtál magadról.Megmondom őszintén elég sok mindenre magamra ismertem.Ilyen a fiúk társasága,a lustaság,a félénkség és a reál tantárgyak szeretete.

Én is tanácstalan voltam ilyen idősen,de érettségi után vettem a bátorságot és jelentkeztem mérnöki karra,építőmérnöknek.

Nem bántam meg.Itt a matekkal és fizikával nyert ügyed van.Jön még hozzá néhány szakmai tárgy,vannak "magolósok" de a legtöbbje inkább nevezzük "számolósnak".A tanulásra pedig úgyis rá fogod venni magad,és egy idő után egyre kevésbé fog "rosszul esni" hogy le kell ülni a könyv/füzet elé,ha elszánt,kitartó és céltudatos maradsz!!! :)

Nem egyszerű a helyzeted,viszont még sok időd van eldönteni..Próbálj meg különböző cikkeket,könyveket nézegetni.Képzeld bele magad különböző szakmákba.Én esetemben pl: "milyen lenne már ha én terveztem volna azt az utat.Rajzolni,tervezni számolni...hmmm ez tetszik."

Lehet h kicsit részre hajló vagyok a mérnöki pálya esetében,de inkább reál beállítottságú lehetsz,szval ne egy bölcsész szakot válassz majd. :)

Remélem tudtam segíteni...Sok sikert majd a továbbiakban! :)

2014. aug. 1. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Miért ne mernéd bevállalni az egyetemet? Szerintem meg van rá a képességed.


Úgy látom, ez a matek-fizika vonal bejövős. Ebben rengeteg lehetőség van. Villamosmérnök, építészmérnök, közlekedésmérnök, mérnökinformatikus - csak hogy a műszaki pályákat említsem.

2014. aug. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Pénzügyi területen jó lennél. Matek-idegen nyelvvel lehet bekerülni közgázra. Pl. pénzügy és számvitelre. Elsőre nekem ez ugrott be. Vagy pénzügyesként vagy pedig könyvelőként tudlak elképzelni. A pontosság és szabatosság fontos eléggé ezen a pályán. Ezek a képességek meg neked megvannak.

Főiskola és egyetem között nincs ma már különbség.

2014. aug. 1. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, és persze várom a további tanácsokat, válaszokat!
2014. aug. 1. 22:30
 6/7 anonim ***** válasza:

Bocs az offért. Sok jó tanácsot kaptál már, és csak ezt kiemelném. "Főiskola és egyetem között nincs ma már különbség." Ez így igaz!

A képzés nehézségét és szintjét nem az határozza meg hogy egyetemnek vagy főiskolának nevezik az intézményt. Ma már bolognai rendszer van.

Egyetemen a BA/BSC alapszakos (régi terminológiával főiskolai) diplomát ad. De ugyanez alapszakot tanulhatod másik intézményben amit éppen főiskolának hívnak. Semmi különbség a végzettség között.

Alapszak után lehet menni mesterképzésre. (régi terminológiával egyetemi képzés)ez is lehet olyan intézményben amit egyetemnek hívnak és lehet olyanban amit főiskolának. Ugyanaz a végzettséget adja.

2014. aug. 1. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Hűha, ahogy olvastam a sorokat, mintha rólam írtál volna, olyan. Szinte egy két kivétellel én is pont ilyen lennék. Én sem tudtam eldönteni milyen pályát válasszak, idén érettségiztem, de ki is hagyok egy évet, jövőre jelentkezek, most már tudom, hogy hová.


Egy kicsit furának tűnik, amit javasolni fogok elsősorban, de nem kell megfogadni, csak egy tipp: Nemzeti Közszolgálati Egyetem-Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar, azon belül is főleg a katonai üzemeltetés az, ahová a matek fizika jól jön. Egy értelmes intelligens személynek tűnsz, már csak az írásod alapján is, katonaként sokra vihetnéd, és ott megtanulnál másképp gondolkodni azokról a dolgokról is, amelyekhez lusta vagy, esetleg nem úgy megy, ahogy kéne, és az önbecsülésed is javulna.


Amennyiben mégsem felel meg ez, akkor én is valami pénzügy és számvitelt javasolnék.

2014. aug. 2. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!