Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Messzi egyetemet vagy közeli...

Messzi egyetemet vagy közeli főiskolát válasszak a továbbtanulásom során?

Figyelt kérdés

Amilyen szakra szeretnék menni, van belőle egyetem, illetve fősuli is. Viszont a közelemben csak 1 ilyen egyetem van, és oda sajnos sok pont kell. Viszont van még a közelemben főiskola is, ami ugyanazt a szakot kínálja.


Tisztában szeretnék lenni a dolgokkal, mert mindenki mást mond. Azt olvastam, hogy a fősuli is ugyanazt a diplomát adja, mint egy egyetem, max annyi, hogy egyetem, jobban hangzik. Bsc alapképzésről van szó, nem mesterről. Más meg azt mondja, hogy áááá főiskola, az egyetem az sokkal jobb meg több, azt közben szidja az egyetemet is. Ma már minden egyetem/fősuli azt mondja, hogy az én diplomámmal el lehet helyezkedni.


Én úgy olvastam, hogyha külföldre szeretnék menni, akkor ott is elfogadják, hogy én itt vagy ott végeztem, mivel Bsc, "bolognai rendszer".

Persze biztos van ahol másabb az oktatás, de ugyanazt a diplomát adja akkor is. És mondjuk nem feltétlenül azt az embert veszik fel, aki Oxfordot meg Harvardot végzett, mintsem aki egy főiskolán, nem? Én úgy gondolom, hogy ugyanannyit ér mindkét diploma, a motivációs levél, a plusz képességek, az interjú a döntő, nem pedig, hogy hol tanult, nem? Legalábbis külföldön.


Szeretnék egyetemre menni, ha lehetne, de azért fontos megmaradni a realitásnál és ismerni kell a képességeimet, hány pontot érhetek el érettségin.


Melyiket válasszam: Egy közeli főiskolát vagy egy messzi egyetemet?



2015. jan. 28. 01:24
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Illetve felsőoktatási szakképzést érdemesebb-e egyetemi iskolában elvégezni? Vagy tökéletes az főiskolában is?


És ha felsőoktatási szakképzést elvégzem, alapképzésre felvesznek az ugyanolyan szakon?

2015. jan. 28. 01:28
 2/11 anonim ***** válasza:
73%
Kulfoldon kezdokent ugysem valoszinu hogy felvesznek, tapasztalattal rendelkezokent meg mar nem a vegzettseg helyet nezik.
2015. jan. 28. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
A távolság nem befolyásolhat. El kell menni nyílt napra mindenhova, beszélni tanárokkal diákokkal, meg kell próbálni feltérképezni, hogy az oktatási színvonal, mentalitás hol a legmegfelelőbb neked. Jól látod, hogy kevésbé számít, hogy melyik intézményből van a diploma, az általad felsorolt dolgok döntenek az ígéretes jelöltek között. De tény, hogy egy egyetemen magasabb színvonalú, komplexebb képzést kapsz. Ami nem mindig kellemes, de hasznos lehet. Ennek megfelelően nehezebb is
2015. jan. 28. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
73%

Nehéz konkrétumok nélkül válaszolni.


Általában igaz, hogy a jelentős egyetemek kutatókarait érdemes választani, ahol magas színvonalú professzori kar, akkreditált doktori iskolák, nemzetközi kutatási projektek, sok külföldi hallgató és vendégoktató van.


Általában ott jó a BSc, ahol a ráépülő MSc-ket és PhD-kat is képesek indítani. Felsőfokú szakképzés inkább kényszermegoldás, ami arra jó, hogy az ember felkészüljön az egyetemre, ha a középiskolában ez nem jött össze.

2015. jan. 28. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi a hasznos válaszokat! Bevallom, hogy nekem a közelség és a szimpátia, ami dönteni fog, már jobban képben vagyok. Viszont még mindig vacillálok, hogy melyik iskolát jelöljem első helyen. Wekerle Sándor Üzleti Főiskola vagy Corvinus Egyetem.

A tanárokat elnézve, a Wekerlén emberközpontúbbnak néznek ki, a Corvinuson hiába van sok vezérigazgató, befolyásos ember, de a szellemiségét én szárazabbnak érzem, ami szerintem nagyon fontos. Persze mindkettő fontos, de sokkal szívesebben tanul az ember olyantól, aki szimpatikusabb neki. Még a szellemiséghez visszatérve, Wekerlén egyszerűbb, úgymond normálisabb arcokat láttam, de persze biztos ez is változó. Corvinusról van egy olyan hiedelem, hogy sznobok járnak oda, és én annak ellenére, hogy okos, szép, de mégse szeretem a sznobokat.

Fontos leszögezni, hogy az egyik egyetem, a másik főiskola. A pályakezdésnél lehet nézik, hogy egyetem, de amikor már próbaidőn vagyok, előbb csapják ki azt, aki nem végzi olyan jól a munkát. Gondolom külföldön is a tapasztalat számít, nem az iskola.

2015. jan. 28. 22:22
 6/11 anonim ***** válasza:
73%

Ez is hasonló, mint az én esetem. Az a baj, hogy el kell jutni odáig, hogy felvegyenek valahova, vagy egyáltalán behívjanak elbeszélgetésre. Ha sokan jelentkeznek egy munkahelyre, valami alapján rangsorolni kell, ami mondjuk a tapasztalat, ha nincs tapasztalat, akkor a hely, ahol az illető a diplomáját szerezte.

Ha kis főiskolára mész, akkor érdemes már főiskola alatt gyakorlatokra járni, kapcsolatokat szerezni, ezt tartsd észben! Mesterképzésre pedig elmehetsz levelezőn a Corvinusra majd mondjuk, akkor lesz az önéletrajzodban egy "neves" végzettség is.


Az én esetem: Úgy alakult az életem, hogy az áhított szak helyett itt maradtam a helyi kis főiskolán, mérnöki képzésen. Most a BME-n csinálom a mesterképzést. Van összehasonlítási alapom, nekem a kis főiskola képzése sokkal gyakorlatiasabb, használhatóbb, szimpatikusabb volt, mint ez a képzés, ahol futószalagon tolják ki a mérnököket a piacra.

Nem lesz gondom az elhelyezkedéssel remélem, de sok embertől hallottam már akik hasonló metodika alapján tanultak, hogy a munkáltató kifejezetten örült, hogy az illető tanult máshol is, nem csak a BME-n.


Érdemes utánanézni az oktatási színvonalnak és a keresletnek a munkaerőpiacon, felvin vannak statisztikák arról, hogy diploma után hány százalékos az elhelyezkedési arány. Ilyesmiket érdemes keresgetni, illetve helyben tanuló/végzett diákokkal beszélni a lehetőségekről.

2015. jan. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Értem! Nekem is inkább jobban bejön a kisebb, családiasabb légkör, ahol úgy gondolom jobban figyelnek ránk, mint emberekre, mintsem mint egy nagy iskolán, ahova járnak rengetegen, a tanárt nem érdekli ki vagy, csak a pénzed.

A Wekerle egy új iskola, és szerintem ez jelentheti azt, hogy jobban érdekelt abban, hogy a tanulóit jobban felkészítse, mert kell, hogy nőjön a presztízse. Viszont egy nagy neves egyetem, persze tisztelet a kivételnek, inkább már csak a nevéből él meg, és abból, hogy milyen régi. Én úgy gondolom, hogy pofátlanság elkérni 250 ezret egy olyan szakért, ami máshol 165-be kerül. Biztos sok lehetőségem lenne a Corvinuson is, lehet mesterképzést végzek is majd ott, de már inkább mennék külföldre. Engem jobban érdekel a gyakorlatorientáltabb képzés, és nekem nagyon fontos, hogy szimpatikus tanáraim legyenek. Amint lehet, már megyek is dolgozni a szakmában.

2015. jan. 29. 22:30
 8/11 anonim ***** válasza:
73%

A kis főiskola nem jelenti azt, hogy érdekelni fogják a tanárokat a diákok, sőt azt sem, hogy emberségesebbek lesznek. Nálunk sok olyan is tanított, aki nagyobb, nevesebb egyetemen is, hozta magával azt a mentalitást, amit ott magára szedett. Őket sem kell szidni, mert ha egy évfolyamon van 250 ember, ott érthető hogy máshogy kell/lehet kezelni a helyzetet, mint ahol 25-en vannak.

Megjegyzem a 250-nek a fele értelmi fogyatékos, már bocsánat. Nyilván képletesen értem, de sokszor szerintem nekem is a tököm ki lenne és érdektelen lennék.

Megvan az előnye is. A tanárok nem ismernek, nem párosítanak arcot a nevekhez, így igazán pikkelni sem tudnak rád, vagy nagy elvárásokat támasztani eléd. :)

Amennyi előny szól mellette, annyi hátrány is tényleg. Amíg a kis fősulira jártam sokszor elgondolkodtam rajta, hogy miért nem jöttem egyenesen a BME-re, mostmár inkább hálás vagyok a sorsnak, hogy így alakult!


Ha új iskola, ott hatalmas hátrány lesz neked az is, hogy a munkáltatók egyáltalán nem ismerik a képzési színvonalat és hogy mit várhatnak egy ott végzett diáktól, ez nem annyira jó.

Én azt mondom, hogyha a kis főiskolát választod, akkor tanulj és próbálj meg kitűnni a tömegből. Ha normális tanárbagázst sikerül összerakni, akkor lesz aki felfigyel rád és felkarol, ha nem is tűnik fel, de ránt bele a szakmai dolgokba, kihúzza belőled a jobbat (elvárásokat támaszt eléd), hogy előrébb juss, mint az átlag.


Egyébként ha utána külföldön akarsz elhelyezkedni, akkor kb. tök mindegy hol diplomázol, senkit nem fog érdekelni, bár az is igaz, hogy nulla tapasztalattal nem is valószínű, hogy fognak a szakmádban alkalmazni, ha csak nem valami nagyon hiány szakot végzel.

2015. jan. 30. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Teljesen egyetértek! :)

Én sokkal szívesebben tanulok, és tűnök ki a tömegből, ha kisebb a társaság, jobban aktivizálom magam és jobban figyelek órán is.

De nem tudom, hogy hogy érezném magam egyik helyen, másik helyen, mert egyiket se tartom rossz sulinak. Csak Corvinuson sok az olyan tanár, akik valamilyen baloldali párthoz kötődnek, és most középsuliban is van egy ilyen tanárnőm, egyáltalán nincs meg köztünk az a kellő többlet, hogy tudjam mire gondol, de ha meg is van, akkor mindig baloldali eszmékkel darálja a fejünk. Na és ettől félek kicsit a Corvinus esetében is. Merthogy ezeket a kis politikusismerősöket meg kell ám fizetni rendesen :)

De a statisztika alapján megvan az esélyem mindkét iskolába bejutni. Talán még a Corvinus Egyetem közelebb is lenne. Busz+villamos,kis gyaloglás=37 perc google térképpel :). Wekerlénél csak busz,de utána több gyaloglás=43perc.

Igen, külföld érdekel elsősorban, de persze tapasztalattal szeretnék kimenni. Emberi erőforrás a szak, itt Magyarországon nem népszerű, de most olvastam, hogy 70-75% esélyed van pályakezdőként a szakmában elhelyezkedni, mivel gazdasági szak, ettől már csak az infó,mérnök, ami jobb a rátát nézve :). Tehát szerintem az esélyem is megvan pályakezdőként.

Most feltehetném a kérdést, hogy akinek mérnöki diplomája van, annak nem tök mindegy, hogy hol tanult? A statisztika szerint 90-95%-a úgyis elhelyezkedik a szakmában pályakezdőként. Biztos megvan a BME-nek is az előnye, mert neves és jó képzést adhat, de ez még nem zárja ki, hogy a nem olyan népszerű sulival ne tudj elhelyezkedni.

Még tényleg nem tudom melyik sulit válasszam, nagyon nem :D

2015. jan. 30. 00:37
 10/11 anonim ***** válasza:
Hát igen, ha a Corvinust kihagyod, azzal nem vesztessz sokat. Egyre inkább csak a nevében egyetem. Egyre jobban csúszik lefelé.
2015. jan. 30. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!