Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Államtudományi vagy jogász szak?

Államtudományi vagy jogász szak?

Figyelt kérdés
Bár még talán kevesen tudjátok, de jövőre a Nemzeti Közszolgálati Egyetem elindítja az ún. államtudományi szakot. Ez egy osztatlan, 5 éves mesterképzés lesz, akár a jogász szak, és a végén ugyanúgy doktori cím (dr. rer. pol.) használatára jogosít majd. Ti melyik képzést választanátok?

2015. jún. 7. 16:16
1 2
 1/14 anonim válasza:
61%
Szia.azt szeretném kérdezni, hogy honnan tudod, hogy ezt a szakot indítják jövőre? engem érdekelne egyébként :)
2015. jún. 9. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A felsőoktatási törvény módosításának tervezetéből ez olvasható ki.

[link]

2015. jún. 9. 17:40
 3/14 anonim válasza:
61%

ad1: ez még csak egy törvényjavaslat és a korábbi változtatási tervekből kiindulva (lásd szakmegszüntetések) még nem 100%, hogy ebben a formában kerül elfogadásra

ad2: az állam- és jogtudományi karok sem támogatják ezt a szétválasztást (dékáni állásfoglalás)

ad3: konkrét tanterv és szak-felépülés nélkül nehéz bármit is mondani

ad4: a jogász szak ismert, elfogadott szak és nem csak a közigazgatásban lehet vele elhelyezkedni

ad5: korábbi államigazgatási szakon végzettek számára valószínűleg könnyen és gyorsan elvégezhető egyetemi szak lesz, foglalkozásdoktori címmel (a jogot kb. 4 év alatt végezhetik el)

2015. jún. 10. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Mondjuk az, hogy mit támogatnak az állam- és jogtudományi karok, és mit nem, nem hiszem, hogy sokat számítana. Nem tudom, mennyire követed a felsőoktatási szakpolitika alakulását, de tipikusan az oktatói/tudományos szféra az, aminek eddig a legkevesebb beleszólása volt a dologba. Ellenben emögött a törvény mögött Lázár János áll, Magyarország második legerősebb embere.
2015. jún. 10. 18:02
 5/14 anonim válasza:
61%
Lehet, hogy a szakindításban nem számít, de a megítélésben (pl. később az elhelyezkedésnél) bizonyára igen. Nem mindegy, hogy a "jogvégzett szakma" miként vélekedik. Más lesz a presztízse, hogy úgy mondjam. :-) Mindemellett államigazgatásban akár előny is lehet.
2015. jún. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Itt egy közlemény az NKE-től. Ebből úgy néz ki, a dolog kb. eldőlt.

[link]

2015. jún. 11. 16:09
 7/14 anonim válasza:
61%

OK. De ha ilyen nagyon jól elő volt készítve, hogyhogy senki (egyik jogi kar sem) nem tudott róla? Pedig eddig "példás volt az együttműködés".

Az eredeti kérdés szempontjából a lényeg, hogy a tananyag össze lesz ollózva az NKE szakjainak tananyagából: nemzetvédelem, katonai és rendészeti igazgatás, közigazgatás.

Hogy a mesterszakot miért osztatlan képzésként vezetik be, erre a válasz szerintem inkább politikai, mintsem szakmai.

2015. jún. 11. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Még képzés sincs, de egyesek már a tananyag összetételét is tudják...
2015. júl. 1. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Az igazságszolgáltatásban gondolom a jogászokat fogják preferálni, de más állami munkahelyre biztos az államtudományi lesz majd megfelelő, gondolom ez a célja az egész szétválasztásnak. A kormány felsőoktatási eléképzeléseiben kiemelt helyet foglal el az NKE, elég szép pénzekkel támogatják és úgy tudom a végzett közszolgálati ösztöndíjas hallgatók azonnal kapnak is munkát az államtól. A kérdéses szerintem inkább az, hogy mennyire áll az intézmény tudományos és mennyire politikai alapokon. Mert ha inkább az utóbbi, akkor meglehet, hogy jön egy másik kormány akik megszüntetik majd az NKE kiemelt támogatását és olyan gyorsan eltűnik az egész ahogy jött, ez adhat egy kis bizonytalanságot. Ezt leszámítva pedig döntsd el, hogy a magánszférában vagy a közszférában dolgoznál szívesebben.

UI: Nem tudom mikor felvételizel, de ez a szak leghamarabb 2016 szeptemberében indul, ha indul, mert azért elég nagy vita van róla.

2015. júl. 4. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Belülről mondhatom, hogy az NKE nem áll politikai alapokon. Nem politizálnak, hanem tudományt művelnek.
2015. júl. 6. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!