Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi leszek ha nagy leszek?...

Mi leszek ha nagy leszek? (segítségkérés a továbbtanuláshoz)

Figyelt kérdés

17 éves lány vagyok, Egerben Arany János Tehetséggondozó Programon, egy gimnáziumban tanulok. Tavaly előtt voltam nulladikos, tavaly kilencedikes és még három évem van hátra, de jövőre faktot kell választani, és nem vagyok az a "nekem tök mindegy" típus, szerintem ki kell találni mi akarsz lenni, és ahhoz igazítani a tanulmányokat.

ECDL vizsgám van, jövőre csinálom a középfokú angolt, aztán meg a jogsit szeretném, de az még kérdéses. Eddig 10 éve kitűnő tanuló voltam, és folytatni is akarom. Tény, hogy rengeteget tanultam már, többször össze is omlottam miatta, ezért nem akarok "büfé" szakara kerülni, nem fogom hagyni, hogy kárba vesszen minden.

Orvos akartam lenni, de rájöttem, hogy nem bírnám az emelt kémiát. Alig várom, hogy soha többet rá se kelljen néznem, tehát ez felejtős. Biológiám jövőre lesz először a gimiben, még nem tudom milyen. Mindent összevetve ezek érdekelnek:

-történelem

-régészet

-média és kommunikáció szakon belül minden, a sajtóreferenstől az újságíráson át még azt is el tudom képzelni, hogy egy TV csatornánál dolgozzak

-újságírás, vagy bármilyen írás, könyvet is írok, imádok írni, de tudom, hogy éhen halok vele, viszont ha mégis ezt csinálhatnám, az maga lenne a mennyország

-antropológia, de nem ám a kulturális, viszont Mo-n törvényszéki oktatás nincs, tehát nem tudom

-genetika, neurológia, tüdőspecialista, de szerintem ezekhez orvosi kell, ahhoz meg emelt kémia

-turisztika=? ezt még nem tudom


Semmiképpen nem akarok beülni egy irodába és ott kínlódni, valami olyasmit szeretnék csinálni, amit szeretek, vagy MEG TUDOM SZERETNI, és pörögni kell, beszélni, mozogni, csinálni, felelősséget vállalni.

Tudom, hogy ez kevés, meg sokan azt gondolnák, hogy ő ha mindenből ötös vagy oda mégy ahova akarsz de közben nagyon nem! Bölcsész akartam lenni, de szép lassan meg kellett értenem, hogy ha én nem halok vele éhen, a gyerekeim majd biztosan.

Tudom, hogy még van három évem, és nagy eséllyel a töri lesz az egyik faktom, a másik meg talán az infó, mert ha már van egy ECDL-em akkor meg lesz a középszintű érettségi is, de igazából nem tudom. Tudom, hogy nem könnyű valóra váltanom az álmomat, és híres írónak lenni, ez már tényleg elég gyerekesen hangzik, ezért kell máshogyan is gondolkodnom.

Van itt valaki aki tudna ezek alapján ajánlani valamit? Van aki legalább normálisan válaszol és nem üvöltözik, hogy "büfés leszel" meg "éhen döglesz"?



2016. júl. 17. 12:14
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
Először is, nyugi. Tudom, hogy nehéz dolog a pályaválasztás, de nem kell ennyire kiidegelned magad. Ha a kémiát nem bírod, nem valószínű, hogy az orvosi meg a hasonló neked valóak, mert ott ezerszer durvábban megy a kémia meg a biosz is. Az újságírás meg olyan, hogy ahhoz nem feltétlen kell egyetemet végezni; csomó online újság van, akik biztosan fogadnak vendégírókat. Írj meg pár cikket, aztán küldözgesd el ilyen online újságokhoz, blogokhoz, hátha sikered lesz. Ha kipróbálod ezt, akkor rájöhetsz, hogy neked való-e a dolog vagy nem. Amúgy úgy érzem, van benned egy jó nagy adag megfelelési kényszer, már ebből a bölcsész-akartam-lenni-de-éhen-fogok-halni dolognál. Persze, fontos, hogy ne halj éhen, de vannak olyan bölcsészszakok is amikkel meg lehet élni (nyelvszakok pl.) egészen jó színvonalon. Én is író szeretnék lenni, és emiatt sokáig vacilláltam, mert abból nyilván nem lehet megélni. Végül is tanári szakra jelentkeztem, amiből az egyik szakom a magyar, így a magyar alapszakosokkal (leendő írókkal, irodalomtudósokkal) járok közös órára, de mégis lesz egy szakmám, amivel nagyobb esélyeim vannak az elhelyezkedésre. Igaz, nem fogok százezreket keresni, de a másik szakom nyelvszak, azzal pl. különórákat is adhatok majd. Engem is mindenki le akart beszélni a BTK-ról, de az igazság az, hogy más nem érdekelt (esetleg még néhány társadalomtudományi terület, de hát azokat is lebüfészakozzák általában). Minden bizonnyal, ha végzek, nem fogok rengeteget keresni, de nekem többet ér az, hogy olyan munkám lesz, ami nekem való. Lesznek majd nehézségek gondolom, de azért mégis. Lesz normális állásom remélhetőleg, és mellette meg írhatok is. (Amúgy ehhez meg aztán végképp nem szükséges egyetemre menni, írni megtanítani senki nem fog tudni).
2016. júl. 17. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Annyit tudok tanácsolni, hogy ha ilyen okos vagy, semmiképp ne menj komm-médiára, meg turisztikára! :D
2016. júl. 17. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem is kicsit túlaggódod a dolgot, a leírtak alapján neked nem az éhhaláltól kell félned, hanem legfeljebb attól, hogy 1-1 nagyratörő cél (pl. írói) nem biztos, hogy teljesül. Elhivatottsággal, céltudatos gondolkodással és megfelelő érdekérvényesítő képességgel még akkor is könnyedén el lehet helyezkedni egy adott szakmában, ha a tanulmányi eredmény csak közepes.


Ahogy látom talán az újságírás áll hozzád legközelebb. Ehhez viszont nem a kommunikáció és média a legjobb út. Sokkal jobb, ha van egy szakterület, amelyet ismersz (akár történelem, számítástechnika, de akár gazdasági terület is), nem csak azért, mert lenne egy "B" terv, ha az újságírás nem jön be, hanem azért is, mert sokkal értékesebb ez egy szakmai cikk megírása során, mint az, hogy tisztában vagy a műfajismereti alapokkal. Sőt, vannak olyan komm-os gyakornokok, akik még ezt se ismerik, alapvető dolgokat tanulnak meg a gyakorlati helyen, tehát semmilyen hasznosítható tudásuk nincs. A komm képzésnek egy előnye van csak, hogy könnyebb kapcsolatokat kiépíteni, ami elengedhetetlen ebben a szakmában, de ha ezt megoldod magadtól, vagy elintézed, hogy a gyakorlatodat újságnál, tévénél töltsd, akkor ugyanott tartasz, és cserébe van egy más területen is hasznosítható végzettséged.

2016. júl. 18. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Gépészet
2016. júl. 18. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Zyebra ***** válasza:
Totális hülyeség az, hogy a "komédia" nem éri meg. Persze sokan úgy vannak vele, hogy óhhh ez könnyű (legyünk őszinték,tényleg nem nehéz) és ellógják az órákat, meg nem veszik komolyan a tanárokat és végigbulizzák a 3 évet. Na, már most így nem lehet hozzá állni, mert akkor tényleg büfé szak. Kell hozzá a céltudatosság. Barátnőm egy éve végzett. Ő a marketing területet választotta a kommunikáción belül. Úgy kezdte az egyetemet, hogy volt egy angol középfokúja és mivel ez nem egy jog, simán lazán letett egy német nyelvvizsgát is. Minden órán bent volt. Az óráit 3 napba besűrítette, aztán a többi napban (először teljesen ingyen) gyakornokoskodott. Most a l'oreal parisnál, Csehországban dolgozik. Kampányokat szerveznek és a cég arculatáért felelnek. Ez egy 5 fős csapatmeló. Baromira kreatív. Ha szeretsz dumálni, meg pörögni akkor én ezt ajánlom neked, de minimum 2 nyelvvizsga 1 emelt szinten. A lényeg az, hogy olyat tanulj, amit akár 30 éven keresztül is szívesen tudnál csinálni.( Azt halkan megjegyzem, hogy úgy nem érdemes kommunikációra menni, hogy én bemondó leszek az rtln-él, meg a hvg-be fogok írni.Minden második ember ilyen álmokkal megy oda, de ahhoz, hogy te riporter vagy újságíró légy kellenek a kapcsolatok. Vagy nagyon kiemelkedőnek kell lenned, hogy felfigyeljenek rád.)
2016. aug. 1. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!