Pszichológia alapszakot melyik budapesti egyetemen ajánlanátok leginkább? Tapasztalatok?

Figyelt kérdés
Csak Budapest jöhet szóba, így érdekelnének a vélemények az ELTE, Károli, és Pázmány egyetemek pszichológia képzéséről... :) 23/L

2016. dec. 24. 00:42
 1/5 anonim ***** válasza:
71%

Ez a kérdés már rengetegszer felmerült és sokféleképpen megválaszolásra került, elhangzottak érvek minden választási lehetőség mellett és ellen, személyeskedő viták is olvashatók.


Az én álláspontom szerint az ELTE kimagaslóan a legjobb ezen a téren.


Más kollégák más véleményen vannak, nyilván attól is függően, hogy hol végeztek.


Ami objektíven leszűrhető, hogy az ELTE adja az elméletileg leginkább megalapozott, a nemzetközi tudományos eredményeket legjobban követő képzést. Az ELTE oktatóinak a legmagasabb a tudományos teljesítménye (publikációk, idézettségek). És csak az ELTE rendelkezik egyedül a három intézmény közül önálló akkreditált pszichológiai doktori iskolával, vagyis itt vannak meg a legmagasabb szintű oktatás személyi feltételei (legalább 7 MAB által akkreditálható törzstag többek között).


A két egyházi intézmény mellett érvelők általában a Károli és a Pázmány gyakorlatiasabb jellegét hozzák fel érvként, az alacsonyabb tudományos háttér ellensúlyozására. Vagyis, hogy ott nem annyira az elméleti alapozáson és a tudományos kutatáson van a hangsúly, hanem a már régóta ismert hagyományos pszichológiai tudás gyakorlati alkalmazásán.


Így ők azt mondják, hogy aki nem nemzetközi tudományos karrierre vágyik, hanem a magyar gazdasági-társadalmi élet mindennapjaiban kíván pszichológusként gyakorlati feladatokat megoldani, az jobban jár a két egyházi intézmény valamelyikével.


Az én véleményem ezzel szemben az, hogy egyrészt "semmi sem gyakorlatiasabb, mint egy jó elmélet" (Theodosius Dobzhansky), másrészt az én tapasztalatom szerint a "gyakorlatias jellegű képzés" egy eufemizmus a "rossz, gyenge színvonalú képzés" megjelölésére.


A velem vitatkozó kollégák engem egy hülye sznobnak tartanak, aki "nyalja az ELTE seggét".


Hát én ennyiben összegezném a korábbi válaszok és viták tapasztalatait.

2016. dec. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Garpe ***** válasza:
18%

Szia :)


Egy jó barátom aki már 30 éve professzor mondta "Minden egyetem rossz". Bejártam egy pár egyetemet s azt kell, hogy mondjam ez az állítás igaz. De vannak különbségek.


Ha a Pszichológia BA képzésről van szó akkor az ELTE-PPK a legrosszabb. Ez volt az első olyan oktatási intézmény, ahol megfordultam, hogy az oktatók szakmai tudásával is gond van. Mindenhol vannak gyenge előadók, rossz pedagógusok, de java részük tényleg ért ahhoz amit oktat. Nos, az ELTE-PPK-n van aki szakmailag sem ért ahhoz, hogy oktat sajnos nem egy.

Megvan pár oktatóban a klasszikus ELTÉs betegség "fogalmakat és definícióit kell tudni, s nem nem a világszemléletedbe kell tudni beépíteni az új ismereteket"

A képzés tanrendje is össze-vissza van, nincs alapozás, nem ad egységes képet.


Ezzel párhuzamosan viszont vannak kiváló oktatók is akiktől rengeteget lehet tanulni. A dolog úgy néz ki, hogy neked nem egy átfogó egységes képed lesz az emberről ahogy a többi egyetemen, hanem egy-két dologban mélyedsz el majd nagyon. Ezt akár a legszélsőségesebben véve is értem.

Itt szigorúan kutatókat akarnak képezni, ezért szinte csak arra fektetnek hangsúlyt.


Ha maga az ember érdekel, akkor az ELTE-PPK a legrosszabb egyetem az okaktás tekintetében.

2017. jan. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
43%

Pázmány. :) Az ELTE itt nem játszik. Volt ismerősöm az ELTE-n kezdte a szakot, de inkább a Pázmányon folytatta. Sokkal jobban szerette, azt mondta itt sokkal színvonalasabb a képzés, jobb az atmoszféra és minden más.


Én más szak mesterképzésén vagyok, sok volt ELTE-s csoporttársam van, akik kivétel nélkül azt mondták, hogy bárcsak a Pázmányon végezték volna el az alapszakot is.

2017. jan. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
24%

A két egyházi intézmény nagyon gázos, megélhetési okokból indított ilyen képzést megfelelő feltételek nélkül. Azok oktatnak ott akik az ELTE-n nem tudtak megkapaszkodni. Nem véletlen, hogy ilyen vehemensen védelmezik akik ott végeztek. Próbálják valahogy eladhatóvá tenni a semmit.


Ha az ELTE-re nem vesznek fel, akkor válassz inkább egy hagyományosan erős vidéki egyetemet (Pécs, Szeged, Debrecen).

2017. febr. 1. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Garpe ***** válasza:
30%

#2-es vagyok.


A Pázmányról és a Károliról még nem írtam. Ezek jó egyetemek legalább is pszichológusként dolgozó ismerőseim ezt mondják. AZ tény, hogy sokan vannak akik azért vannak ott mert az ELTÉre nem vették fel őket. De az ott tanuló ismerőseim mind szeretik, és olyan problémákkal amiket én tapasztalok az ELTÉn egyáltalán nem kerülnek szembe állításuk szerint.

Egy ismerősöm mind 3 helyen hallgatott előadásokat (évek óta a pszichológia elsősorban a testbeszéd a mániája, rengeteg könyvet elolvasott már a témában), azt mondja, hogy ő a Károlit látja a legjobbnak.


Ezeken az egyetemeken több tekintetben is humánusabb a szak. A Károlin pl.: már nem kell BA-n diplomamunkát írni egyáltalán. Másrészt ott ezeket a képzéseket sokkalta inkább bölcsészképzésnek tekintik, az ELTE meglehetősen kutatás orientált.

2017. febr. 10. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!