Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért képeznek ki túl sok...

Miért képeznek ki túl sok diplomást?

Figyelt kérdés
Sok szakon jóval több embert képeznek, mint amennyi el tud helyezkedni a szakmájában (vannak olyan szakok, melyeknek talán semmi haszna sincs). Viszont egyéb munkahelyeken meg gyakran nem tudnak elhelyezkedni, mert gyakori, hogy azért nem veszik fel őket, mert túlképzettek. Tehát csak az a lehetőségük van, hogy külföldre mennek, vagy élnek munkanélküliként. Miért nem szüntetik meg a felsőoktatási intézmények egy részét, és tartják meg csak a színvonalas képzést nyújtókat, illetve csökkentik az egyes szakokra felvehető emberek számát (és a szakok számát), ahelyett, hogy magyarul megmondva szándékosan csökkentik a dolgozó emberek számát?

2017. jan. 10. 15:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Mert a felsőoktatás működtetésében RENGETEG pénz van, és ez a félrecsúszott emberi sorsoknál sokkal fontosabb:S
2017. jan. 10. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
76%
#1 félrecsúszott emberi sors? Senki sem kötelez senkit, hogy diplomás legyen, az ha nem lesz belőle kiváló szakmeber, aki nem tud a munkaerőpiacon érvényesülni nem a képzés hibája. Csak a lehetőség adott, nem muszáj vele élni.
2017. jan. 10. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 2-es: nem tudom eldönteni, hogy irigyeljelek vagy sajnáljalak a naivitásodért.

A munkaerőpiaci érvényeülés sokkal bonyolultabb annál, semminthogy milyen szakember valaki.

Az, hogy sok szakon az állami finanszírozású részen is jelentős túlképzés van, az nem vitatható. Ennek pedig egyedüli és nyilvánvaló oka a pénz!

2017. jan. 10. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

#3 ne irigyelj, tavaly nyáron végeztem az ELTE TTK-n földtudományi kutatóként. Azóta is munkát keresek és dolgozok amennyivel megbíznak de az nagyon kevés.. rosszul mértem fel a dolgokat, es mikor szembesültem vele, hogy értéktelen vagyok a munkaerőpiacon elgondolkodtam, hogy hogyan tovább. azóta is korrigálom, tanulok, fejlesztem magam. Mivel határterület, képzem magam programozásban, interjún is voltam mar, eredmény meg nincs de valszeg a szakmai rész (még) kevés, de minden szuperül ment. Ezért most mégtovább mélyítem a tudásom, majd talan értékes leszek a munkaerő piacon.

Ettől függetlenül senki sem kényszerített, hogy csillagásznak tanuljak, rossz döntés.. döntések sorozata.. de ez mind az én saram, nem a rendszeré, ami megadta nekem a lehetőséget, hogy azt tanuljak amit szertnék, más kérdés hogy nem túl keresett szakember lettem amit én magam ne vettem figyelmbe mikor ide jelentkeztem, vagy bármikor a képzésem alatt...

2017. jan. 10. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Látod, ezt mondom: ha nem képeznének csak az ELTE-n évente cirka 150 földtudományi szakembert, csak 20-at, akkor valószínűleg mind a 20 el tudna helyezkedni. (És ha csak 20-at képeznének, akkor elég nehéz lenne bekerülni ahhoz, hogy akit felvettek, az 1-1 kivételtől eltekintve jó szakemberré tudjon válni.)

Régen ez volt: kisebb évfolyamokat indítottak, szinte szemináriumszerű órákkal, de időben végzett is szinte mindenki, és pályaelhagyó sem volt annyi, mint manapság. Nem gondolom, hogy 18 évesen feltétlenül a te hibád lett volna, hogy rosszul mérted fel az érdeklődésednek megfelelő szakirány munkaerőpiaci értékét. TE laikus voltál. Az egyetemek és az oktatáspolitikai szakemberek pedig SZAKEMBEREK. Az ő felelősségük a keretszámok megállapítása! (És akkor mondjunk 20 helyett 40 főt, és akkor máris lehet azt mondani, hogy nagyobb körből válogatnak esetleges szakembereket, akik közül mondjuk csak a képzés során derül ki, ki is lesz mondjuk a legjobb 5 - de a 140 elég nevetséges!) De pl. ott, ahova én jártam (szintén neves egyetem) még pályakövetés sincs! Egyáltalán nem érdekli őket, hogy a hallgatóik hogy állják meg a helyüket a szakmai életben, hogy mennyi a pályaelhagyó stb.

2017. jan. 10. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Kedves 2. válaszoló! Igenis a képzés hibája, ha rengeteg rossz szakember kerül ki onnan. Nem kéne engedni, hogy olyanok végezzék el, akik alkalmatlanok az adott szakmára, nem pedig a felvételi követelményeket és a képzés színvonalát lejjebb vinni, csak hogy jobban mutassanak a statisztikai adatok.
2017. jan. 12. 10:32
 7/11 A kérdező kommentje:
Inkább legyen kevesebb diplomás, de azok jó szakemberek legyenek, akik a munkaerőpiacon is kamatoztathatják a tudásukat!
2017. jan. 12. 10:34
 8/11 anonim ***** válasza:
69%

Nem képeznek túl sok diplomást, sőt kifejezetten keveset képeznek.

A probléma ott van, hogy sokan csak részleges egyetemi képzési ciklusban vesznek részt így nem szereznek megbízható tudást.

A teljes egyetemi képzési ciklus BSc+MSc+PhD aminek a végén valóban szakértőt kapunk. Ha valaki BSc szinten abbahagyja, akkor nyilván a munkaerőpiac sem tudja szakértői színvonalú munkára alkalmazni. De még ezek is jobban járnak, mintha nem lenne diplomájuk, mert ugrásszerűen megnő ezzel is a munkaerőpiaci keresettségük.

2017. jan. 17. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Kedves 2-es válaszoló, halkan jegyzem meg, hogy 17-18 éves fiatalokat csapnak be és károsítanak meg a magyar egyetemek azzal, hogy pályaválasztáskor átverik, és hamis illúziókba ringatják őket, és évekkel később jön a csattanó, hogy az állítólagos hiányszakma nem az.
2021. szept. 5. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van. Azóta én is így gondolom.
2021. szept. 7. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!