Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan készüljek a magyar...

Hogyan készüljek a magyar érettségire?

Figyelt kérdés
Borzasztó a magyar tanárom, én pedig izgulok az érettségi miatt, magyarból azért mégis jó lenne legalább egy erős négyes. Ti hogyan készültetek fel? Leginkább a szövegalkotás miatt izgulok, a szövegértés még ment, a szövegalkotás felett viszont teljesen tanácstalanul ültem. Várok linkeket, tippeket, bármilyen hasznos tanácsot!

2017. jan. 28. 17:43
 1/2 anonim ***** válasza:
50%
Ezt én is szeretném tudni, egyébként tanuld be a verselemzes szempontjait, én ezt fogom tenni.
2017. jan. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
55%

Szia! :)


A magyar írásbeli szerintem az egyik legkevésbé tanulható érettségi, hiszen mindig más és más témáról kell írni, de azért lehet rá készülgetni.

Nem tudom pontosan, hogy idén mit változtattak benne, de amikor én készültem, akkor alapvetően három dologra figyeltem.

1. Az érveléshez tudjál megfelelő irodalmi példákat. Újabban mindig kérik, hogy támaszd alá az érveidet egy-egy művel, ezért érdemes kicsit átismételni a kötelezőket. Persze nem csak azokra hivatkozhatsz, de szerintem egy-egy példát érdemes onnan választani. Amelyik mű nagyon sok esetben segít, az az Ember tragédiája, hiszen nagyon sok filozofikus kérdésre kitér, gyakorlatilag mindegyik szín egy-egy eszmét mutat be, így jól lehet rá hivatkozni.

2. Nézd át az elemzési szempontokat. Ha nem érvelni szeretnél, hanem művet elemezni, akkor mindenképp hasznos, hogy legyen a fejedben egy lista, ami alapján végig tudod vinni a fogalmazást. Írd le a műfajt, ha tudsz pár szót a költőről ne fogd vissza magad, a történet időbeli elhelyezését is vedd bele, hogy lineárisan halad-e a cselekvés, ha novelláról van szó a főszereplőről is érdemes írni, de a neten biztos találsz komplett elemzési szempontokat. Ha ez alapján megírsz otthon egy-két korábbi érettségit, akkor élesben se jelenthet nagyon gondot.

3. Érdemes belepillantani az érettségi javítókulcsába. Utóbbi nekem elsősorban a töri esszéknél volt hasznos, de magyarnál se árt, ha tudod, hogy mikre mennek a pontok. Ha alapvetően a témában maradsz, akkor jár a pont a helyesírásra, a megfelelő tagolásra, a megfelelő fogalmazásmódra. Lehet, hogy nem lesznek világmegváltó gondolataid, lehet, hogy egyszerű lesz, amit írsz, de a részpontokat össze tudod szedni, és az már fél siker.

Egyébként pedig a magyar szóbelire készülj fel majd nagyon jól, mert az tudja felfelé húzni az átlagot, és ott már tudni fogod a témaköröket, tehát nem lesz annyira megfoghatatlan, mint az írásbeli.

2017. jan. 29. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!