Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy működik a felsőoktatási...

Hogy működik a felsőoktatási rendszer?

Figyelt kérdés
A karra kell jelentkezni, aztán az azon belül felsorolt tantárgyakból választok x mennyiségűt? Vagy van egy tanult szak, és azt kell kiegészíteni a tantárgyakkal? Vagy hogy működik?

2017. ápr. 25. 16:56
 1/6 anonim ***** válasza:
Karra, de azon belül szakra jelentkezel. Minden szaknak van egy mintatanterve, ami félévekre lebontva tartalmazza a tantárgyakat. Célszerű eleinte a mintatanterv alapján haladni, aztán kisebb-nagyobb mértékben el lehet tőle térni, bár ez szaktól, intézménytől is függ. Átlag 30 kreditet kell félévente teljesíteni.
2017. ápr. 25. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi!

És azt lehet valahonnan tudni, hogy egy adott tantárgy tanulásához milyen szakra kell járni?

Pl a Corvinuson van pszicholingvisztika, amit nagyon szeretnék tanulni, de azt csak egy adott szak mellett lehet, adott időben?

2017. ápr. 25. 18:12
 3/6 anonim ***** válasza:
53%

Ennek nehogy így menj neki. Egy tárgy miatt öngyilkosság elkezdeni egy szakot. A szakot kell úgy megválasztani, hogy az tetsszen neked. Egyetemen teljese máshogy mennek a dolgok, mint középsuliban. Itt egy tárgy egy félévig, tehát 15 hétig tart. Kreditet kapsz érte. Alapképzésen általában 180 kreditet kell összeszedned. A tárgy kreditértéke az intézmény és szakfüggő. Nekem átlagosan a 2 kredit volt jellemző, tehát durván 90 tárgy volt a 180 kreditben. Te jelenleg 1 tárgy miatt akarsz belekezdeni egy szakba. Ha olyasmi a képzés, amit leírtam, akkor durván lesz még 89 tárgyad. Ahhoz, hogy diplomád legyen, neked azt a 89-et is meg kell csinálni, különben az egészet megette a fene. Szóval ne egyetlen tárgyra alapozz, hanem a szakra. Találd ki mivel szeretnél foglalkozni, mi az ami igazán érdekel. Utána keresd meg, hogy milyen szakon oktatják ezt, majd csak ezután kezdj el minta tanterveket nézegetni, hogy milyen tárgyak is vannak ott. Lesz ami nagyon fog tetszeni, lesz ami nagyon nem fog tetszeni és lesz olyan is, amelyek egyáltalán nem olyanok lesznek, amit várnál a leírások alapján. Ez egy sokváltozós dolog, ahol nagy a bizonytalanság, neked majd mégis ezekből az információkból kell meghoznod azt a számodra rendkívül fontos döntést, hogy mire jelentkezel majd. Nagyon alaposan gondold át, mert már nem olcsó mulatság a képzés közepén rájönni, hogy nem azt akarod és ott hagyni.


A karnak annyi szerepe van a dologban, hogy a szakok karokhoz tartoznak. Természettudományos szakokat például a Természettudományi Karokon tanulhat az ember, de ennek a jelentkezésed során gyakorlatilag nincs jelentősége, igazából később sem sok.


Tehát a fentiek alapján választasz majd egy szakot, ami tetszik. Jelentkezel rá, ha ügyes voltál felvesznek. Ennek a szaknak van egy minta tanterve, ezt jó dolog követni, ha nem teszed, akkor jó nagy valószínűséggel csúszni fogsz és nem fejezed be a kijelölt idő alatt az egyetemet. A tantervben háromféle tárgy szokott lenni: kötelező, kötelezően választható, szabadon választható (a pontos megnevezés változhat az intézményektől függően). A kötelező tárgyat teljesíteni kell kötelezően, ez nem vita tárgya. A kötelezően választhatókra meg van adva egy kreditérték, hogy mennyit kell belőlük teljesíteni. Pl azt mondják, hogy 9 kredit értékben kell kötelezően választhatót teljesíteni és azok 3 kreditesek, akkor három tárgyat kell közülük választani és azokat megcsinálni. A szabadon választhatóakra megint megadnak egy kreditértéket, amelyet teljesíteni kell belőlük. Jellemzően a kötelezően választható tárgyakban szakmai dolgok szoktak lenni. A szabadon választható meg bármilyen intézményi tárgy lehet. Például egy biosztanár tanulhat így honvédelmi alapismereteket.

2017. ápr. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Úúú nagyon nagyon köszi!!

Már csak egy valami:) Tehát ez a pszicholingvisztika elvileg egy kötelező tantárgy, de pl beülhetnék arra szabadon választhatóként?

Vagy azt csak a "szabadon választható" jelölésűekre lehet?

2017. ápr. 25. 20:52
 5/6 anonim ***** válasza:
Egyetem függő. BME-n ha nincs előfeltétele a tárgynak (tehát nem kell egy másik tárgyat megcsinálni előbb ahhoz, hogy felvehesd), akkor bármit megcsinálhatsz szabadon választhatónak. A Corvinust nem tudom.
2017. ápr. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi!
2017. ápr. 26. 22:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!