Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért szűkült be ennyire a...

Miért szűkült be ennyire a gyógyszerészek szerepköre az egészségügyi ellátásban?

Figyelt kérdés

Gyógyszerésztanhallgatò vagyok. És ùgy érzem/látom, hogy manapság nagyon másodlagos szerep jut a gyògyszerészeknek az egészségügyben. Sokan le is néznek minket, és nem becsülik a szaktudásukat.

Miért van az, hogy az orvosok ìrják fel a gyògyszert? Miért nem lehetne azt, hogy ők diagnosztizálják a beteget, a diagnòzis leìrják és azzal menne a beteg a patikába, ha kell valami? Biztos a most vényköteles szerek esetében is ki lehetne találni valamit. Igazábòl mi vagyunk azok, akik ismerik és értik a gyógyszereket. Sokszor hallom, a professzoroktól is, hogy mennyire mellé tudnak fogni orvosok a gyógyszerekkel. Ezek a problémák sokkal kiküszöbölhetők lennének ìgy.

Hogy lehetne visszaadni szerintetek a glòrát a gyògyszerészeti hivatásnak?



2017. máj. 17. 14:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
24%

Mert diagnózist nem tudsz kezelni, beteget kell kezelni kortortenettel, aktuális állapotokkal, extremeitasok figyelembe vételével. A beteg nem fogja kétszer ugyanolyan alaposan elmondani az esetlegesen fontos reszelt információkat ezért a folyamatot szétszedni nem lehet. Hiába ismeritek jobban a gyógyszereket, két lehetőség van, marad az orvosnál a folyamat aki meg az emberi szervezetet ismeri jobban vagy az egészet átveszik a gyógyszerészek. Az utóbbi nyilván hülyeség, mert azt konkrétan az orvosok tanuljak, az előbbit pedig nem szeretnéd.

Na erre találták ki a vénynelkul kapható gyógyszereket, ott van a patikusok homokozója, az orovoské pedig a nehéz terep.

2017. máj. 17. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
48%
Azért, mert a gyógyszerészek kb. 1 félévig tanulnak élettant és bikémet és lehet, hogy a gyógyszerekhez jól értenek, de az emberi test működéséhez annyira nem, mint egy orvos. Viszont egy orvos tanulja a hatásmechanizmusokat, tehát tudja, mire milyen hatóanyag kell
2017. máj. 17. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Már bocs' de ez a homokozòs hasonlatod egy kicsit durva, ráadásul a kommenteddel csak az általános "az orovos a felsőbbrendű" sztereotìpiára erősìtesz rá.

A kòrtörténetek esetében igazat adok viszot.

De szerintem akkor is lehetne valami jobb, köztesebb megoldást találni.

Köszönöm a válaszaitokat. Várom a további javaslatokat.

2017. máj. 17. 14:29
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Azt hiszem van olyan gyógyszerész szakvizsga, ami a klinikumhoz kapcsolódik (klinikai szakgyógyszerész? nem biztos, h ez az, én orvosira járok.) Talán team munkaként tudnám elképzelni, ha ezek a gyógyszerészek ugyanúgy kórházban dolgoznának, mint az orvosok, és mondjuk egy ráépülő képzés keretében többet tanulnának a betegségek mibenlétéről. De ez egy utópia. Az egész egézségügy romokban áll, ez nagyon sokadlagos szempont most a rendszerben...
2017. máj. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

[link]


de nézd csak, ez nem az én fejemből pattant ki ezek szerint, hanem létező jelenség :) az már más kérdés, hogy a gyakorlatban mi és hogyan realizálódik ebből.

2017. máj. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
48%

Az orvosoknak is van 2 félév farmak, tehát nem hasrautesszeruen írják fel a gyógyszereiket.

Szintén egy gyogyszereszhallgato

2017. máj. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Mert az orvos a beteget gyógyítja, és nem a betegséget. A maga komplex egészében. Aki jól ismeri a beteget és a betegséget, tudja, milyen körülményekhez mi szokott beválni. Az adja a gyógyszert, aki vizsgál. És ki vállalja a felelősséget, ha egy beteg két szakember között ingázik? És honnan tudja a gyógyszerész a már szedett gyógyszereket? Vagy ott a patikában állva nekiállnak majd elemezni a többi gyógyszert meg a beteg előtörténetét, hogy mi vált meg mi nem vált be neki?
2017. máj. 20. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
90%

Szia!

Egy átlagos közforgalmú gyógyszertárban nem volna sem idő, sem technikai háttér ( ugye gondolj bele pl egy ritmuszavarnál vagy dekompenzált szívelégtelenségnél a gyógyszerelés beállítása hetekig is eltarthat, az élettani paraméterek folytonos monitorozása mellett)ahhoz, hogy diagnózis alapján a betegnek a gyógyszerelését megoldjad.

Továbbá nem mellékes, hogy míg az orvos az egyetem után még 4-5 évet eltölt rezidensképzésben, szakosodik és a klinikumban szerez tapasztalatot; addig a gyógyszerész tanul 1 év "kórtant" aminek a színvonala hát...nálunk az SE-GYTK-n vicc volt, gyakorlati ismereteteket nem kapunk ilyen téren.


Egyébként az egészségügyön kívül is vannak a gyógyszerészeknek lehetőségei bőven :)

Egy gyógyszerészhallgató

2017. máj. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Kedves utolsò! Milyn lehetőségekre is van gondolsz egész pontosan?
2017. máj. 26. 18:06
 10/12 anonim ***** válasza:
kutatás pl
2017. máj. 26. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!