Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Magyarországon a gazdasági...

Magyarországon a gazdasági képzéseken, miért nyomják annyira a matekot?

Figyelt kérdés

Én is ilyen szakot végeztem,a matekkal 1 (analízis) és a 2. (lineáris algebra) volt sok problémám.


Van egy szlovákiai barátom, ő a pozsonyi közgáz egyetemen végzett, kb BCE/BGE szint.Mutatta, miket tanultak és nekik is volt matek, de sokkal lazábban, sokkal könnyebb feladatokkal.

Szlovákiában az egész oktatás más, pl:nem kötelező matekból érettségizni.


Nálunk, a közgazdászhallgatók nagy része, mérnökhallgatók nagy része privát tanárokhoz járt, hogy átmenjen.


A szakmai tárgyakkal nekem sem volt semmi gondom, egyedül a matek szívatott.

Egyetem óta én egyszer sem deriváltam, semmit, pedig a diploma adta szakmámban helyezkedtem el.



De, Nyugat-Európában még tovább mertek gondolkodni.Ausztriában például a felsőoktatásban az üzleti képzéseken nincs olyan tárgy, hogy matek.Ami matek kell, azt megtanulják mikroökonómián, makrón.

De, mit kell ott tudni?

Egyenletet rendezni,néhol kicsit deriválni, de ott nem olyan bonyolult.



Ahol én tanultam, ott a gépészeknek is 3 félév matekjuk volt, dióhéjban ugyanazt tanulták,mint mi.

De,hogy minek?

Nekik sincs rá igazán szükségük.


2018. jan. 27. 23:40
 1/10 anonim ***** válasza:
83%
hogy ne maradjatok segghülyék, bár rajtad a matek se segített, miért nem mentél péknek?
2018. jan. 27. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem, hogy már van elég tapasztalatom arra vonatkozóan, hogy reálisan megtudjam válaszolni a kérdést.


Alapjaiban az alapszak csak egy bevezető arra vonatkozóan, hogy onnan sokféle irányba tudj orientálódni. Ezért minél több mindennel megakarnak téged ismertetni.

Ilyen a matek1-2 is.

Na már most a végzett közgazdászok 95%-nak erre soha a büdi életben nem lesz szüksége. Ez a tény. :D

(Kivéve jobb helyeken a többi tantárgyhoz)

Ha mégis, akkor a maradék 3%-nak elég egy előre megírt programot használnia és a maradék 2%-nak kell csak igazán.

Azonban a maradék 2% olyan fontos réteg, hogy értük megéri tanítani a matekot!

Mivel ők lesznek azok, akik előre viszik az egész közgazdaságtant.

Ami gondolom neked is leesett, hogy kőkemény matek csak egy szöveges feladat mögé burkolva.


Belőlük lesznek az okleveles, Nobel-díja tudósok, akik különféle problémákra találnak megoldást. Akik előre lendítik az addigi nézetet.

Rájuk meg nagyon szükség van..


Nekem is van szlovák ismerősöm. Tényleg nem kell matek érettségi azonban majd megláthatod ennek a következményét 10-20 év múlva. :)

Lesznek hiányok minden téren! :)


Mikro-Makron matekot tanulni?

Mégis milyen helyre jártál te? :D

Nálunk a mikro és a makro is kőkemény deriválás sőt integrálás is belép néha a képbe.

Esélytelen, hogy a nagy átlag bírná ha előre nem tanulná meg.


Van gépészmérnök ismerősöm is.

A matekjuk sokkal nehezbb és mélyebbre menő, mint a közgázos szakoké.

Ezt is tanusíthatom. (Persze nem az utolsó vidéki, max 10 fős szakokat kell alapul venni mindig..)

2018. jan. 28. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Estádio de Felchút ***** válasza:
62%

Nem menjünk bele abba a meddő vitába, hogy miért van szükség a magas szintű matematikára, mert úgysem értenéd.

Röviden: nem kell minden hülyének egyetemre mennie, főleg nem mérnöki/infós/gazdasági szakra. Menj jogásznak, vagy történésznek, ott egy deka matek sincs...

2018. jan. 28. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
2 félév matek van, azért ezt nem nevezném nyomatásnak. Amit a mérnökök tanulnak ahhoz képest meg kimondottan könnyű. Makron meg mikron viszont kellett tudni deriválni, integrálni a számításos feladatoknál, nem tudták volna azt csak úgy akkor megtanítani. Mesteren ugyanúgy kellett a matek. Én elemzőként dolgozom jelenleg, használom amit egyetemen tanítottak matekot. Több hasznát vettem eddig mint az üzleti etikának, menedzsment alapjainak meg hasonló könnyű tárgynak amit kb csak arra használtak hogy legyen elég kredit.
2018. jan. 28. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
68%

Én a jogon is bevezetettném az anál I. II. III. -at és linalgebrát is! Ne legyen akkor pofájuk!!!


:D

2018. jan. 28. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
79%

Én is a szakmában dolgozom, mint stratégiai elemző. Ehhez bizony édeskevés volt a matek, amit egyetemen tanítottak - pedig mérnök végzettségem is van. Az eltörlését tovább gondolkodásnak nevezni, ettől az eszem megáll, kedves kolléga...


Neked és másoknak kényelmesebb lett volna az élet nélküle, de legyünk őszinték, a munkátokat egy érettségi mellé elvégzett excel tanfolyammal is meg lehet csinálni, az egyetem bőven felesleges hozzá.


A gépészes részhez végképp ne okoskodj oda. Próbálj a szilárdságtannal, dinamikával, maxwell-egyenletekkel valamit kezdeni diffegyenletek / lineáris algebra nélkül. Aki fejlesztéssel, modellezéssel, tervezést segítő programokkal dolgozik, elengedhetetlenül használja a matekot.

2018. jan. 28. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló!

Összesen három félév matekja van egy magyar gazdásznak.


Én nemzetközi gazdálkodáson végeztem és stratégiai beszerzőként dolgozom.Ide csak logikus gondolkodás,nyelvtudás kell, olyan szintű matek, amit egyetemen oktattak, nem kell.Soha nem is használtam.


A közgazdászok többsége nem elemző lesz,hanem beszerző,logisztikai tervező,diszponens, vagy valamiféle menedzser.

Erre már Ausztriában régen rájöttek, ezért nem nyomják az ottani üzleti képzésen többségén annyira a matekot, mint nálunk.



Pár százaléknyi közgazdász miatt, akikből Nobel díjas meg egyéb lesz, minek szívjon a maradék 95 százalék?

2018. jan. 28. 10:05
 8/10 Gál Zoé válasza:
73%
Én azt nem értem, hogy az idegen nyelveken, számvitelen és informatikán kívül miért tanítanak ott bármit is.
2018. jan. 28. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Összesen három félév matekja van egy magyar gazdásznak." Nálunk csak 2 volt, de tudok olyat ahol össz-vissz egy szemeszter matek van. Beszerző, logisztikus stb NG-vel lesznek, de van ezek kívül még bőven közgazdász szak, sokkal többféle területen helyezednek el a közgazdászok mint te azt leírtad. Nem az 5% Nobel díjas miatt van, sokan végeznek olyan munkát amihez kell tudni legalább az alap deriválást, integrálást. A beszerző tényleg nem ilyen, de ugyanezt egy sima OKJ-val is csinálhatnád, nem csak diplomával.


Csak azért mert neked nem kell a matektudás még sokan használják, sokan végeznek valamilyen elemzői munkát, pénzügyi területen is szokott kelleni, de más munkaköröknél is előkerülhet. Ez az egész arról szól inkább, hogy neked nem ment a matek és inkább vegyék ki a tantervből, nehogy kicsit meg kelljen erőltetned magad. Én is szívtam olyan tárgyakkal amiket azóta se használok, de ezért nem akartam kivetetni a tantervből.

2018. jan. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A matek, ami miatt itt panaszkodsz, félelmetesen könnyű. Bárhol tanultad is, a típusfeladatok begyakorlásával meg lehetett ütni a szintet, ebben biztos vagyok. A deriválásnál, ami miatt te a jó logikáddal panaszkodsz, semmi észt nem használ az ember, csak elvégzi (integrálásnál legalább a feladattípust fel kell ismerni). És ezek kellenek a mikmak felfogásához, sőt a többváltozós is.

Alapozó analízis, lineáris algebra, statisztika nélkül nem tudod megtanulni a gazdaság alapjait, ha tetszik, ha nem.


Ne érts félre, egyetemen igenis legyen szabadsága az embernek kiválasztani a tárgyakat, 3 félév neked felesleges volt. Te tanultál volna egy extra idegen nyelvet, ami beszerzőként fontos, én pedig matekot, célirányosan. Itthon persze nincs lehetőség, egyrészt a merev berögződések miatt, másrészt mert egyetem közben kell megszűrni a hallgatókat.

2018. jan. 28. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!