Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan működik az általános...

Hogyan működik az általános orvos szak, doktori disszertáció, PhD, stb?

Figyelt kérdés

Még bőven nem itt van az ilyesmi, de nagyon-nagyon érdekelne. Próbáltam utána nézni (lehet csak én vagyok a béna de) nem sokat találtam, ami összefoglalná a kérdéseimet. Tegyük fel hogy valaki olyanról van szó, aki még specializálódik az általános orvosi után pl seészetre. :) Úgyhogy sorolom:


- Az orvosi hat éves, a hatodik évben írja az orvosi disszertációt, amivel a hatodik év elvégeztével doktor lesz? Ez megegyezik a szakdolgozattal, vagy előbb el kell végezni a hat évet és utána lehet orvosi disszertációt írni?


- Ha valaki elvégzi a hat évet sikeresen, az automatikus PhD és Dr Xy lesz, vagy mit jelent pontosan ez a PhD?


- Amikor a hat év után specializálódik (egyszerűség kedvéért sebész), akkor ő már orvos és dolgozik (rezidensként?) és mellette tanul tovább?


Ilyesmikre lennék kíváncsi. Köszönöm előre is a segítséget!


2018. márc. 6. 07:14
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Ha elvégzi a 6 évet, megírja és megvédi a disszertációját, megkapja a diplomáját és a dr. címet. Ha sebész akar lenni, akkor további 6 évig rezidens lesz. Ott, ahol alkalmazzák majd és a kórház kap rezidensi státuszt. Mivel a nettó bére 90.000.- Ft körüli, kénytelen éjszakai ügyeletet vállalni az SBO-n. Csak így tud megélni és az albérletet fenntartani. Időnként továbbképzésre küldik, egy másik városba. A képzés befejezése után tehet szakvizsgát és lehet sebész.
2018. márc. 6. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Hatodévben az orvostanhallgató szakdolgozatot ír (nálunk is így hívják, mint bármely más szakon) aztán orvosdoktor lesz, ami nem ugyanaz mint a PhD.


PhD-t gyakorlatilag bármilyen tudományterületen lehet szerezni, amiből már van az embernek diplomája. Így akár orvosdoktor is szerezhet még pluszban PhD fokozatot, ha a 6 év után ilyen ambíciói vannak.


A szakképzés alatt a rezidens, ahogy a másik válaszoló is írja, dolgozik a képzési helyén, emellett tanfolyamokra és külsős gyakorlatokra megy meg mindenféle ügyeletekkel tud plusz pénzt szerezni magának.

2018. márc. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

1. Az orvosi hat éves, eddig stimmel. Hatodévben (vagy inkább hatodévre) megírja a SZAKDOLGOZATOT (ami nem egyenlő a disszertációval), majd megvédi, ez a diplomához az egyik feltétel. Ha megvan a diploma, akkor automatikusan doktor lesz, a neve elé írhatja a dr. rövidítést. Ezzel még ugye csak általános orvos lesz, nem szakorvos.


2. A PhD egy tudományos fokozat, ahhoz külön képzés szükséges. PhD nem csak orvosi területen, hanem gyakorlatilag minden tudományterületen van, azaz pl. egy történész is végezhet phd képzést, és így ő is doktor lehet. (A nevét tudtommal használhatja dr. előtaggal vagy pdh utótaggal is).

PhD képzést lehet végezni a szakképzésbe lépés előtt, de akár közben is, levelezőn. Nyilván az ilyen tudományos fokozatoknak elsősorban klinikákon van jelentősége, szerintem kis kórházakban nem nagyon jellemző, hogy elmegy valaki PhD képzésre.


3. A szakképzést nem egészen úgy kell elképzelni, mint mondjuk az egyetemet. Egy szakképzésben részt vevő orvos ugyanúgy dolgozik, mint egy szakorvos, csak természetesen felügyelet alatt. Én speciel szülészet-nőgyógyászat szakképzést csinálok, minden nap reggel 7-től fél 4-ig dolgozom, mint az összes kollégám, be vagyok osztva osztályra, ambulanciára, ultrahangba, végzek műtéteket, vezetek szülést, de mindig van felettem valaki. Sőt, ügyelni is kell. A szakképzés során vannak bizonyos gyakorlatok, amiket el kell végezni (pl. sürgősségi gyakorlat, transzfúziológia tanfolyam, sebészeti szakmákban skills képzés stb.), valamint műtéti szakmákban a szakvizsgához feltétel bizonyos típusú és számú műtét elvégzése. Tehát nem úgy tanulunk, mint egyetemen, hogy leadják az anyagot, aztán vizsgázunk belőle, hanem dolgozunk és közben elsajátítjuk a szakmát. Az egész szakképzés végén van egy vizsga (ami elméleti és gyakorlati részből áll), ha az sikerül, akkor leszünk szakorvosok.


Annyiban azért javítanám az egyik válaszadót, hogy a havi alapbérem nagyon nem 90 ezer forint. Szerencsére az utóbbi időszakban jelentősen javult a fizetés, jelenleg egy szakképzésben részt vevő, kezdő rezidens alapbére bruttó 255300 forint, ami kb. nettó 165 ezer forint. Erre jön még rá az ügyeleti díj, plusz az esetleges pótlékok (ezek intézménytől függőek, nem egységesek).

2018. márc. 7. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!