Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ha tanárként akarok váltani,...

Ha tanárként akarok váltani, akkor mennyire esélyes a pszichológus pálya?

Figyelt kérdés

10+ év pedagógusi tapasztalatom van.

A pszichológia jobban érdekel. Eredetileg is azt akartam tanulni gimnázium után, de családi nyomásra választottam a tanári pályát. Tanári szakon is a pszichológia tárgyak ajánlott irodalmát is tanultam, és még pluszban olvastam/olvasok, annyira érdekel.


Most jutottam el arra a szintre, hogy anyagilag megtehetem, hogy másoddiplomaként elvégzem a pszichológiát (egyelőre a BA+MA szintig gondolkozom, persze tudom, hogy még azután is kell szakosodni tovább.)


Ha jövőre felvételizek sikeresen, akkor 38 évesen tudom elkezdeni a pszichológiát.


38 évesen még ugye nem késő ez a váltás, hiszen végzésig tovább dolgozom tanárként. Így bár pszichológus pályán elvileg kezdő vagyok, de a tanári pálya tapasztalatai valamennyi "előnyt" mégis jelenthetnek, mint ha például gépészmérnökként váltana más pszichológia szakra, ugye?



2018. szept. 21. 13:50
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, nincs egyszerű dolgod. Iskolapszichológusként dolgozhatsz mesterdiplomával és pedagógus végzettséggel, így neked nem kell tovább szakosodnod, viszont ha más terület érdekel, akkor kevés lesz az MA is. Módszerspecifikus képzéseket is illik elvégezni, hiszen ezek adnak eszközöket a kezedbe, egy mindenképp kell, de kettő javallott.


Ha van lehetőséged levelező képzésre járni, mindenképp azt válaszd, mert nappalin nem fogsz tudni dolgozni mellette tanárként, ez biztos. Nálunk most mesterképzésen a diákmunkák is alig működnek, mivel rengeteg az óránk, rengeteg az órán kívüli feladat és szakmai gyakorlatra is kell járnunk. Nagyon nehéz mindezt összeegyeztetni egy esetleg már elkezdett önismereti sajátélménnyel (ami szintén kötelező a további képzésekhez) vagy egy módszer alapképzésével.


Én azt látom, hogy a fiatalok közül is sokan otthagyják a képzést vagy pályaelhagyók lesznek, mert egyszerűen nincs perspektíva. Nem tudom, te mivel akarsz pontosan foglalkozni, de ne gondold, hogy 43 évesen, amikor kikerülsz a mesterképzésről (ha nem csúszol), rögtön kompetens szakember leszel és bármire fel leszel jogosítva. Sajnos ennél komplexebb a helyzet.

2018. szept. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen, azt nem tettem hozzá, hogy nyilván "előnyösebb" a te helyzeted, mintha valami teljesen más, átfedések nélküli területről akarnál erre a pályára váltani. Viszont a tanárképzés pszichológiai tárgyai sokkal felületesebbek, esélytelen, hogy bármelyiket elfogadtasd a pszichológia képzésen. Az előnyöd inkább az érdeklődésedből fakad, illetve abból, hogy beleláthattál a munkába (pl. iskolapszichológus, szakszolgálati pszichológus lehet, hogy közeli kollegiális viszonyban van veled), de ezek nem jelentenek valódi előnyt.
2018. szept. 21. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Én egyre inkább úgy érzékelem, hogy a tanárszakon oktatott pszichológia tárgyak egyre kevésbé segítenek a gyerekekkel való foglalkozásban.


A tanári pálya egyre inkább a nevelés felé tolódik el, amikor először a gyereket kell megfelelő állapotba hozni, hogy tanulásra alkalmas legyen.


Ezért is írtam, hogy a tanári pályát nem akarom maximálisan elhagyni, hanem módosítani akarom - kiegészíteni szakmai tudással, pszichológia irányban.

Ennek nagy szükségét érzem, és ráadásul nagyon-nagyon érdekel a pszichológia.

2018. szept. 21. 14:03
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ebben az esetben jó ötlet a pszichológia képzés, ha nem abban gondolkodsz, hogy a pszichológus hivatásban (is) dolgozz. Gondolom azzal tisztában vagy, hogy pszichológusi munkát, terápiát, tanácsadást nem végezhetsz a gyerekekkel az iskolában tanárként, viszont az igaz, hogy a pszichológiai tudás jó bázist jelenthet a pedagógusi munkában.
2018. szept. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Egyelőre abban gondolkodom, hogy a tanári pályán hogyan könnyíthetném meg a saját munkámat.

Ehhez pedig a pszichológiai ismeretek nagyban hozzájárulhatnak. Ha pedig tanári végzettséggel + pszichológia MA-val lehetnék iskolapszichológus, akkor azt is bevállalnám. Ugyanis nagy szükség van rájuk. Teljesen nyitott vagyok a folyamatos önképzésre.

Úgy gondolom, teljesen mindegy, ki milyen pályán van, az önképzés mára már "létfontosságú" lett.

Ezért is gondolkozom a pszichológia szak elvégzésében a tanári mellé.

Ilyen céllal és hozzáállással érdemes 38 évesen elkezdeni? :)

2018. szept. 21. 14:27
 6/6 anonim ***** válasza:
68%
Más javaslat: nézd meg a másoddiplomás mentálhigiéné képzéseket, pszichológus nem lesz belőled, de mentálhigiénés szakember igen.
2018. szept. 21. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!