Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » 3,5 év egyetem, amiben kiégtem...

3,5 év egyetem, amiben kiégtem, váltás? Tapasztalatot, tanácsot kérnék olyanoktól, akik szintén későn kaptak észbe

Figyelt kérdés

A jelenlegi helyzet az, hogy 3,5 éve járok Biológia szakra. Elkövettem azt a hibát anno az első félévben, hogy hagytam magam a szüleim által befolyásolni és nem saját belátásom és tapasztalataim alapján döntöttem, így annak ellenére, hogy nem éreztem magaménak az egyetemi oktatást, nem hagytam ott a szakot, de még csak nem is passziváltattam magam, hogy átgondoljam nyugodtan a dolgokat. Az első 3-4 hónap után úgy éreztem, hogy nem nekem való ez a szak, mert annyi magolással és seggeléssel jár, amire én rettentő nehezen vagyok képes (mindig is gondjaim voltak a tanulásra való koncentrálással,könnyen lankad a figyelmem, de ez gimiben kevésbé ütközött ki,gyakorlatilag 4-5ös tanuló voltam). Igaz kicsit bepánikolt állapotban, de közöltem, hogy én lehet, hogy inkább ott hagynám a szakot és legalábbis átgondolnám, hogy egyáltalán milyen munkára lehetnék jó (eredetileg is csak azért jelentkeztem biológiára, mert gimiben a biológia és rajz érdekelt egyedül, nem éreztem úgy hogy bármi másban tehetséges vagy használható lennék, miközben folyton csak az ívet kaptuk, hogy mindenképpen egyetemre kell menni). A szüleim kiborultak és megkaptam, hogy nagyot csalódtak bennem és hogy ne hagyjam ott a képzést, mert mennyi pénz van már benne stb... (állami ösztöndíjas vagyok,anyagi helyzetünk nem stabil). Lelkiismeret furdalásom lett és ezért folytattam a tanulmányaimat, bár az utóbbi éveket végigszenvedtem, stresszeltem, sokszor voltak pszichoszomatikus problémáim. De nem hagytam abba, mert úgy éreztem nincs más választásom, ezt várják el tőlem, teljesítenem kell. Mostanra odáig jutottam, hogy teljesen kiégtem az erőltetett menetben, leromlott az egészségem, nemhogy tanulni nincs kedvem és úgy kompletten szarok is rá, de semmilyen más elfoglaltságban nem tudok kikapcsolódni, feltöltődni.

Az elején még biztattam magam, hogy képes leszek rá, talán az is lennék, de olyan szinten sivárnak érzem már magam, hogy képtelen vagyok leülni és tanulni. Szégyenlem nagyon, hogy kellett legalább 2 év, mire ráébredtem, hogy mekkora bakot lőttem és lepusztítottam magamat, közben elhasználtam a támogatott féléveimet, kiszórtam az egész francra egy zsák pénzt és nem élvezem, amit tanulok, teljesen bizonytalan vagyok, hogy mi a huzatot kezdek majd egy biológus diplomával.

Jelenleg 2 tárgyam is van, ami 3. felvételes. Ha nem sikerülnek a félév végén, akkor kivágnak az egyetemről, mint macskát szarni. Szóba jöhet az újrafelvételi, de elgondolkoztam azon is, hogy mennyire lenne őrültség, ha másba kezdenék? Fogalmam sincs mibe, mert nem hiszem, hogy különösebb tehetségem lenne bármihez, de talán mégis találnék valamit ami jobban érdekel. Szégyen lenne, ha diploma helyett csak okj-m lenne? Egyáltalán mivel járna az nekem, ha azt mondanám, hogy itt hagyom a szakot és nem jelentkezek másikra, vagy esetleg jelentkezek máshová, de köze sem lenne a biológiához?


Megfeddésre nincs szükségem, meg van az önkritikám. Nincs túl nagy akaraterőm, sokszor lusta is vagyok, naiv és befolyásolható. De szeretnék külső véleményt vagy tapasztalatot hallani, ami segíthet a döntésben, vagy legalább támpontot adhat, hogy mire számíthatok.


Köszönöm!



2018. okt. 28. 23:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
42%
Keress magántanárt ehhez a két tárgyhoz. Ne add fel, túljutsz rajta, menni fog! Most már ne kezdj másba egyelőre, fejezd be ezt.
2018. okt. 28. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát az a helyzet, hogy nem hiszem, hogy ilyen tárgyakra van külön magántanár. De nem is igazán azzal van a gond, hogy nem értem az anyagot, hanem hogy nem tudom már magamra erőszakolni a tanulást.
2018. okt. 28. 23:52
 3/11 anonim ***** válasza:
2018. okt. 29. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
16%

Biztos vagy abban, hogy kell neked egy felsőfokú végzés, azaz egy diploma? Sokan elvannak anélkül is. Nyilván lesznek állások, amik így nem lesznek realitások, de ha kiégtél, és tehetséged sincs belátásod szerint, akkor minek erőltetni? Kezdj el dolgozni, és ha majd lesz motivációd, akkor hajrá.

Én legalább is így gondolom. Nem kell mindenkinek diplomásnak lenni...

2018. okt. 29. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#3: Köszi a linket, találtam hasznos válaszokat.



#4: Azt én is úgy gondolom, hogy nem kell feltétlenül mindenkinek diploma, hiszen anélkül is meg lehet élni. Csodálom is az olyan embereket, akik diploma vagy más szakképesítés nélkül futnak be egy klassz pályát. Azt nem tudom biztosan, hogy nekem szükségem van e rá, bár sokan mondják, hogy jobb ha van egy diplomája az embernek, mert lehet hogy egy teljesen a szakodtól eltérő állásra jelentkezel és nem érdekli a munkáltatót, hogy milyen diplomád van, csak legyen egy. Nem mintha egy nem diplomás ember nem tudná ugyanazt elvégezni... Lehet hogy van olyan szak, amit nagyobb lelkesedéssel végeznék, csak még nem találtam meg. Talán nem is tudom, hogy létezik olyan, amit tényleg szívesen tanulnék és csinálnék.

Igazából lehet, hogy ott faragtam be 3,5 éve a dologgal, hogy nem kellett volna egyből egyetemre mennem és mondjuk 1 év munka mellett eldönthettem volna, vagy megkereshettem volna az érdeklődési köröm, vagy amiben esetleg sikerülhet kiemelkedőbben teljesítenem. Csak akkor mindig ott lógott a bárd a fejünk felett, amit a tanárok és szülők lengettek, hogy aki a gimiből egy érettségivel nem megy egyetemre, az értéktelen és semmirekellő lesz az életben. Mint mondtam, könnyen befolyásolható vagyok, főleg ha ilyenekkel riogatnak, akkor ráadásul kevesebb élettapasztalatom is volt.

2018. okt. 29. 07:28
 6/11 anonim ***** válasza:
68%
Melyik az a tárgy, ami problémát okoz?
2018. okt. 29. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A rendszertanok főleg (állat és növény). Állatrendszertanból és embriológiából van 3. felvételem most. Következő félévben már növényrendszertanból is 3. lenne. Minden mással eddig megbirkóztam valahogy, csak a motiváció hiányában egyre nehezebben megy.
2018. okt. 29. 08:35
 8/11 anonim ***** válasza:
66%

A biológia az egyik legérdekesebb szak, ha újrakezdhetném az életemet, a szakjaim között lenne nagy valószínűséggel. Próbálj meg valami célt találni benne, hogy miért tanulod, mi a célod. Ha nem megy, beszélj tanácsadóval, pszichológussal. Célok nélkül nem annyira megy. Lehet, hogy érdemes lenne a tanulási módszereidről is pszichológussal elbeszélgetni.


Elmondom mi fog történni, ha otthagyod a szakot. Nem nehéz megmondani, mi az, amiből pénzt lehet csinálni – különböző szakipari munkák (burkoló, kőműves, villanyszerelő), autószerelő, szakács. Nagyjából ennyi. Ha ezek között van, amit szívesen csinálnál, és nem zavar az, hogy mondjuk szakácsként napi 12 órát fogsz a konyhában robotolni, kemény fizikai munkát végezni és éjjel 2 előtt nem nagyon érsz haza, és mindezt kevesebb pénzért, mint amennyiért egy kezdő biológus dolgozik, akkor válts. Ha nem, akkor gondolkodj még egy kicsit.


Amit fentebb olvasok: nyavalygás. Ilyen tárgyakat, ahogyan írod, motiváció és tanulási módszer kérdése megtanulni. Itt a szünet, ess neki és tanulj rendesen.


Lehet, hogy valami mélyebb probléma van a háttérben – ezért is érdemes lenne pszichológussal beszélned. De az életben nincs ingyen ebéd. A pénzt, karriert, elismerést a munkahelyen, kemény verítékre adják.

2018. okt. 29. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
66%

A rendszertanokat csak be kell s*ggelni.

Ha annyira nem megy, akkor érdemes esetleg felvenni diktafonra amikor a tanár beszél a fajokról, és azután otthon visszahallgatni, és megkeresni konkrétan a határozóbélyegeket. Akár még csoportosítani is lehet bélyegek alapján, sőt kereshetsz itt neten is ezerféle képet, sőt a határozókat is leteheted könyvtárban egymásmellé és úgy nézed őket... ez nem olyan nehéz ám.

Szóval valahogy keríts magadon erőt és csináld meg. Simán meglehet csinálni! Bízz magadban!


Hogy mi motiválhatna?

Hát mondjuk elég nagy pallos az ember feje felett a visszafizetési kötelezettség.

Igazából így ennyi információval nehéz okosat mondani. Próbáld kipihenni magad, és rendszerezd a jövővel kapcsolatos elképzeléseidet, és legyen ennek a szaknak a befejezése egy kezdő lépése ennek illetve gondolj arra hogy a befejezése után egy jobb korszak jön.


Ha még sem menne a teljesítése ezeknek a tárgyaknak, akkor sincs gond, ekkor esetleg érdemes egy másik könnyebbnek vélt egyetemen (akár alkalmazott tudomány egyetemen)felvételizni erre a szakra és elfogadtatni mindent amit csak tudsz és ott befejezni.

Ha ennyi energiát beleöltél ebbe a szakba akkor csináld meg.


Hiba volt így elkezdened, de még nagyobb lenne ezt nem befejezni ilyen közel a célhoz!


(meg tudod én is bioszos voltam, és tudom, hogy egy kicsit mindenki meggyűlöli bizonyos részeit a biológiának egyetemen, és senki sem önfeledt boldogságban végzi el, szóval nem egyedi eset ez)

2018. okt. 29. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
66%

Ugyanebben a cipőben jarok, csak más szakon vagyok. Ugyanígy a szüleim, vagyis anyukám nyomására folytattam. Falba verem a fejem nap, mint nap, hogy ekkora hülye voltam, hogy ide jelentkeztem. Szóval átérzem. Én most már végig csinálom... Habár semmi motivációm, szakdoga, záróvizsgák... Eddig seggeltem keményen, de most már nagyon szenvedek.

Hogy mit fogok tenni? Eldöntöttem, hogy jelentkezem mester szakra. Sajnos az én szakommal nem sok felé lehet menni, de találtam kettőt, ami érdekel. Mindenképp jelentkezek,várom is, és próbálom úgy felfogni, hogy oké, ez most így alakult, de innentől én döntésem, és bízom abban, hogy a mestertképzés tetszeni fog, azzal jobban el fogok tudni helyezkedni is, nem leszek annyira kilátástalan. Levelezőn tervezem elvégezni. Mellette munka, nem szeretnék a szakmámban elhelyezkedni, de majd mindenképp keresek munkát... Lesz, ami lesz.

En ezt javasolom, nézd meg jó alaposan, hogy biosz alapszakkal milyen msc-re tudsz menni! Kitartást kívánok! Tudom szívás most majd még 2 évig tanulni, ha belegondolok, hogy most hány félévig olyat tanultam, amit végül nem fogok hasznosítani... Hát hogy is mondjam... Egyből minden életkedvem elszáll.

De majd az msc hátha...

2018. okt. 29. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!