Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ilyen japán név létezik?...

Ilyen japán név létezik? Helyesen gondolom a jelentését?

Figyelt kérdés

A Riyuki névre gondolok... Ám ezt lehet hogy nem is létező név, mert én kreáltam más nevek alapján és pontosan ilyen találat nem is volt amikor rákerestem.

A "yuki" jelentését ismerem, szóval inkább a "Ri" része érdekel... Tudomásom szerint a "ri" nek köze van a fehérhez... Ez igaz?

Lehet hogy jobb lenne a Riyuki helyett a Rinyuki?


Köszönöm az értelmes válaszokat! :)



2019. aug. 5. 09:53
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem létezik se Riyuki, se Rinyuki.

Van viszont Ryuuki vagy Miyuki, ezek kiejtésre hasonlítanak.

A fehéret így írják: 白 de ennek az írásjelnek nincs "ri" olvasata.

2019. aug. 5. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az információt!

Igen, azt tudtam hogy a fehér szó japánul Shiro.

Akkor gondolom a Ri úgy külömben nem jelent semmit...

2019. aug. 5. 14:22
 3/7 anonim ***** válasza:

[link]


Tessék, ezeknek mind "ri" az olvasata, mindegyik jelent valamit :P

2019. aug. 5. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Rendben és köszönöm!

Amúgy meg sajnálim hogy nem tudok japánul és ezért mertem kérdezni/segítséget kérni...

2019. aug. 5. 16:18
 5/7 anonim ***** válasza:
29%

Ne sajnáld, mindenkinek vannak hiányosságai, nekem is. Pl alig tudok japánul. De kérdésedre tudok válaszolni, illetve mások is adtak itt helyes választ, csak kiegészítem.


"Yuki" olvasatúként három kanji-t (fogalomjelet) találtam (bár a kanjiknak egyenként is általában több olvasata van!) :


雪 - hó jelentésű, egyik olvasata a "yuki".

夊 - tél jelentésű, egyik olvasata a "yuki".

裄 - ennek nem tudom a jelentését, kimono-val kapcsolatos (Nekem "kínaiul van"... :B ) , egyik olvasata a "yuki".


Riyuki: nem tudok ilyen olvasatú japán szóról, eleve nem tartom valószínűnek, hogy létezne Japánban prefektúra, ahol ilyen szót ejtenének, ellenben a RI+YU morák (egyfajta "szótagok" a morák) léteznek önmagukban, és létezik az összevont változatuk mint összetett kana, de tudtommal sehol nem ejtik "rijü"-ként, sem "riju"-ként (ez most magyaros átírásban volt részemről).


A sztenderd (és talán az összes?) akcentus szerint viszont ezen összevont kanák ejtése "rju"/"rjü", nagyjából, magyaros átírásban. Ilyen pl a Ryuukyuu szigetek, bár ez esetben nyújtva is van az összetett mora (hosszú "u").


"A "yuki" jelentését ismerem, szóval inkább a "Ri" része érdekel."


Ez egy kissé önkényes szétválasztás. :) Kb mintha magyarul azt mondanánk, hogy a "kevésnek" szóból értem azt, hogy "vésnek", de vajon mi lehet a "keve"/"kéve".... :) Holott máshogy is szétbontható, pl "kevés"+"nek".


Azaz: nem javaslom önkénesen szétválasztanod az általad nem ismert japán szavakat, pláne ha lehet, hogy több módon is szétbontható. De ez a legtöbb más nyelvre is értendő.


A japán nyelv esetén egyébként sokat segít a kanji. Abból kiderül, mi is az olvasat, az olvasatnak meg van egy konkrét ejtése, persze tájegységenként változhat a kiejtése némileg.


RI: erre más válaszoltak.


rinyuki: nem hangzik számomra igazán japánosan, de még kínai átvételként sem, európai nyelvek közül meg pláne nem emlékeztet engem semmire, ha onnan japánosított szó volna is... A japán szótár se talál ilyet.


Egy kis segítség: ha szeretnéd tudni, hogy van-e esély, hogy létezik-e az adott hangsor japánul, akkor szűkítheted a kört, ha megnézel egy kana táblázatot, akár katakanát, akár hiraganát, csak ne feledd a teljes táblázatot, ahol az összetett kanák és a nigori-sak (zöngések) is fellelhetőek!


Pl a magyar wikin csak az alapjeleket mutatja a hiragana címszó alatt, míg a katakanánk az összes japán morát, sőt, ott még az extra (kiegészített) katakanák is fellelhetőek, melyek által az idegen eredetű szavak japánosításához szükséges morák is megtalálhatóak:


[link]

2019. aug. 7. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dornstadter ***** válasza:
82%

Reszben ellent kell mondanom az elottem szoloknak. Ugyan a Rinyuki nev valoban nem letezik es nem is hasznalhato, de a Riyuki az letezik, vagyis pontosabban fogalmazva kivitelezheto. :)

Rakerestem a neten, a japanul tudok kedveert belinkelek parat.

Pl. az alabbi link lany nevkent ajanlja, a "ri" (egyik fajta) jazmin kanjija, a "yuki" az az emlitett ho.

[link]


Ezen a linken van par tovabbi ajanlas is.

[link]


Valamint, ezen a forumon is ajanljak lanynevkent, "hide" nevu felhasznalo.

[link]


Igazsag szerint, Japanban manapsag mar sszinte barmilyen nev adhato. Nevadaskor altalban az a fontos, hogy ha kanjit hasznalnak a nevhez annak pozitiv, szep jelentese legyen, valamint a vonas szam, azaz, hogy osszesen hany vonassal lehet leirni a nevet. Ebbol szoktak josolni is, de ezt a reszet sajnos nem ismerem, nem tudom elmagyarazni sem. :)

Tovabba, nagyon elterjedoben vannak az ugynevezett "csilllogo nevek" (きらきらネーム), amit feltunesi viszketegsegben szenvedo szulok adnak a gyerekeiknek. Ennek ket fajtaja van. A kulfoldrol, foleg angolbol atvett nevek, pl. Leo (japanosan Reo), amire kiejtes alapjan rahuzzak a kanjikat. A masik pedig a nagyon ritka, kulonleges vagy furcsa olvasatu kanjikkal nevet adni, amibol valami eddig sosem hallott/letezett nev lesz.

Talan a Riyuki meg nem szamit ennek, de teny, hogy egy ritkabb, nem surun hallhato nev.

2019. aug. 7. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
6%
A Death Note-ban van egy Riuk nevű karakter, azt hiszem. Egyik halálistent így hívják benne. Meg amúgy pl külföldi nevekből itt sok fel van sorolva, behindthename.com, lehet, hogy köztük van. De egyébként rémlik, hogy valamelyik másik, talán focis animében volt valami Isizáki, meg Riuki/ Mijuki. (én nem értek hozzá, én csak erre jártam ennél a kérdésnél, de előttem biztos írtak már jót.)
2019. aug. 8. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!