Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Régi talált könyveket hogyan...

Régi talált könyveket hogyan lehet fertőtleníteni? És penésztől megszabadítani?

Figyelt kérdés

2020. márc. 10. 11:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

A penész nehéz dolog. Fertőtleníteni nem kell másként, mint megvárod a nyarat, és amikor kb. 40 fok lesz nappal, kiteszed őket pár órára a tűző napra. Lehetőleg kinyitva, és néha lapozgasd. Ez néha a penész ellen is használ.


A komoly penész ellen a citromos lemosás segít általában, de az meg lehet, hogy a könyvnek nem jó. Kérdezz meg valakit a könyvtárban, vagy egy antikvitásban. Hátha tudnak valami spec. tanácsot adni. Én is örülnék neki, mert néhai anyósom bagóval mocskolt könyvhagyatéka eléggé megviselő.

2020. márc. 10. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. A szárítást én is szoktam, de nem mindig segít. A régi-penészes könyvekkel szeretnék valamit csinálni (semmiképpen sem kidobni), és nem létezik, hogy 2020-ban ne legyen valamilyen megoldás erre. A citromos lét még nem hallottam - ki fogom próbálni!
2020. márc. 10. 12:31
 3/13 anonim ***** válasza:
85%
A penésznek a száraz levegő az ellensége. Ennyi. Ha száraz a levegő a lakásodban, elpusztul. Eltűnni nyilván nem fog, ott marad, de tovább már nem terjed.
2020. márc. 10. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Ezt értem, de hogyan állapítható meg, hogy már nem aktív? Eltűnik a zöld színe, elfakul? Vagy nincs észlelhető tünete?
2020. márc. 10. 13:07
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
A lapokat szét kell választani és formalin gőzökkel teli zárható dobozban lehet kezelni. Kevesebb lap esetében a forró vasalóval történő laponkénti vasalás is megfelelő.
2020. márc. 10. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Papírkötések, papír lapok tisztítása:

Alapos portalanítás után a szennyeződéseket egyszerű puha radírgumival próbáljuk eltávolítani.


A penészes nedves könyveket teljesen külön kell kezelni a többi “egészséges” könyvtől. Első lépés az alapos kiszárítás. Ezért a könyvet szét kell nyítni és egy jól szellőző helyen kell tárolni a teljes kiszáradásig. A száradást ventilátorral vagy hideglevegős hajszárítóval segíthetjük. A penészfoltokat kiporszívózzuk és 70%-os alkohololdattal áttöröljük majd megszárítjuk a lapokat.


Az elázott könyvek esetében a kiszárítás mellett fontos, hogy prés vagy valamilyen súly alá helyezzük, evvel gátolva a könyvtest vetemedését, eldeformálódását.


Minden esetben törekedjünk az eredeti állapot megóvására ill. visszaállítására.


Forrás: Galli Kati: Régi, becses könyvek ápolása és restauráltatása / Budapest, 2006.

2020. márc. 10. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. A vasalót én hallottam, meg persze az elkülönítést is.


Az alkohol meg nem is értem, hogy nem jutott eszembe...

A kiporszívózás új, érdekes ötlet.


A vetemedéssel sajnos gyakran küzdök, illetve lomtalanításon kidobott könyveknél már ez az alaphelyzet. Azért jó hír, hogy 30-50.000 forintos (lehet, hogy alábecsülöm) restauráció is némileg megkerülhető.


Külön köszönöm a szakirodalmat! Meg fogom venni, ahogy tudom!

2020. márc. 10. 15:26
 8/13 megadex válasza:
10%
A penésztől megszabadít ha beteszed egy kandallóba. lehetőleg akkor amikor jo nagy lánggal ég benne egy hasáb fa :D
2020. márc. 14. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 szonata válasza:
33%

Hogyankell.hu

Oldal keresője

A könyvek penésszagától megszabadulni?

2020. márc. 15. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
35%
Tiszta hypoval szoktam rá permetelem a lapokra száradni hagyom 2-perc és kész . e nem kell nagy beruházás Pennyben 59-ft .
2020. márc. 15. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!