Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az előző évszázadban mennyire...

Az előző évszázadban mennyire volt jellemző huszonéves felnőttek közt a magázódás, természetesnek érződött ha mindketten fiatalok voltak is? Mikor engedte meg egy-egy helyzet hogy tegeződésre váltsanak?

Figyelt kérdés
2020. ápr. 27. 23:44
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
81%
Ha bementek egy szobába magázódva és kijöttek tegeződve az jelentett valamit.
2020. ápr. 28. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
74%
Ha már volt bajúsza, akkor már illett magázva megszólitani.
2020. ápr. 28. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
64%

Előző évszázad melyik részén? Mert ezen a téren szerintem pont az előző évszázadban változott a legtöbbet a társadalom.

Én csak a 90-es évekre emlékszem, akkor már teljesen az ment, ami most, huszonévesen mindenki tegeződött.

2020. ápr. 28. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
91%
A közös disznóőrzés volt a feltétel, mert ha kapásból letegeztél valakit, azt kérdezte, "hol őriztünk együtt disznót, hogy letegez?"
2020. ápr. 28. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
#4: Libát.
2020. ápr. 28. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
96%

Az 50-es évek közepén kezdett általánossá válni a tegeződés, szovjet mintára. Addig csak az egy korosztályba tartozó rokonok tegezték egymást, vagy azok a fiatalok, akik együtt nőttek fel. A szülőket és idősebb rokonokat is magázták. Sőt. A fiúk is magázták a lányokat, akiknek udvaroltak. A flrjem 48-ban érettségizett. A lány osztálytársaikat magázták, és a banketten itták meg a pertut.

Szorosabb barátság után tegeződtek össze az emberek, főleg a férfiak. A nők megválogatták, hogy kivel tegeződnek. Sőt!Amikor férjhez mentem, a szomszéd kislány, aki 8 évvel volt fiatalabb tőlem, magázott, mert férjes asszonyt nem illett tegezni, csak akkor, ha az megengedte. De apám egy jó ismerőse, aki gyerekkorom óta ismert, szintén magázott , amikor férjhez mentem.

2020. ápr. 28. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
90%

Ez folyamatosan változott.

A század első felében a polgárok között például az volt a szokás, hogy az egynemű és egy társadalmi helyzetű emberek automatikusan tegeződtek, de keresztbe ez már nem működött. Tehát egy 20 és egy 70 éves, középpolgári nő azonnal tegezte egymást, de a 20 éves nő sem a vele egykorú férfiakkal, sem a szintén hasonló korú szobalányával nem tegeződött. Ez egyébként tipikusan magyar jelenség volt, más nemzetek még ennyire sem tegeződtek.

Férfiak és nők nagyon ritkán tegeződtek, csak ha rokonok voltak, de akkor sem mindig (férj-feleség általában igen, de nem feltétlenül, sógor-sógornő szintén.)

Ez a 20. század második felében fokozatosan lazult. Az 50-es években mondjuk a táncmulatságon találkozó fiatalok automatikusan tegeződtek, de az egy munkahelyen dolgozók még lehet, hogy nem.

Van egy 1988-ban kiadott illemkönyvem, abban már azt írják, hogy "újabban" már minden 30 év alatti automatikusan tegeződik, és ez alapvetően kedves szokás. És a 90-es években voltam gyerek, nem emlékszem, hogy a szüleim bárkivel is magázódtak volna.

2020. ápr. 28. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
23%
100 éve még gyakoribb volt a magázódás fiatalok között is. Most már 40-től lefelé szinte mindenki tegeződik, és sokkal egyszerűbb így, nem kell gondolkozni a megszólításon. Még most is sok problémát okoz eldönteni, kit tegezzünk, kit magázzunk, ezért lenne jobb, ha egységes lenne. És szerencsére az egységesülés (általános tegeződés) felé haladunk.
2020. máj. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
még a járvány előtt fogászatra mentem, ahová tartozom sztk-s alapellátásban. az idős doktor úr nyugdíjba mehetett, mert egy huszonéves hölgy doktornő fogadott hasonló korosztályú aszisztenssel. mindhárman azonos korosztály vagyunk, szerintem én lehetek idősebb néhány évvel mert én a végén járok. biztos furán fogadták ezek szerint hogy nem tegeződtem kapásból, ha már természetes.
2020. máj. 6. 18:51
 10/19 anonim ***** válasza:
60%

Orvosnál SOHA nem tegeződünk, akkor sem, ha mindketten fiatalok vagyunk. Bankban és egyéb nagyon hivatalos helyen sem. A gyereked óvónőjével,tanárával akkor tegeződhesz, ha felajánlja, mindegy, ki hány éves.

Amit fentebb írtunk, a magánéletre vonatkozik, ott nem magázódunk.

2020. máj. 6. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!