Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek mit jelent az a...

Szerintetek mit jelent az a szó, hogy tisztelet?

Figyelt kérdés

Amit eddig tapasztaltam:

- Sokan szeretik használni, de minél többet használja valaki, annál kevésbé tud vagy akar válaszolni, hogy mit jelent. A leggyakoribb válasz: "Ezt tudni kellene."

- Akik gyakran használják, azok általában nem a legtoleránsabb emberek, nagyon szigorúak, és gyakran kioktató a stílusuk. (Persze vannak kivételek, de ez az általános).

- Mindenkinek mást és mást jelent ez a szó, de nagyon sokan használják önvédelemre.

- Ami talán mindenkiben közös: ez egyfajta érzelem, ami egyben viselkedésmód is, és sokféle elvárás alapja.


Ezek alapján nekem van saját meghatározásom erre a szóra, de előbb másokéra vagyok kíváncsi, hogy mennyire egységes ennek a szónak az értelmezése, és kinek mit jelent.



2020. aug. 6. 22:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
31%
A tiszteletlenség hiánya...
2020. aug. 7. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
És akkor a tiszteletlenség mit jelent? (Ez egy kicsit körkörös válasznak tűnik nekem, ha valamit az ellentétének a hiányaként fogalmazunk meg.)
2020. aug. 7. 21:17
 3/17 anonim ***** válasza:
85%
Elsősorban én minden rendes embert tisztelek, mert megérdemlik. Másodsorban, ha jobban megismerek valakit és valamiért felnézek rá vagy a barátom lesz, akkor kétszer annyira fogom tisztelni. Nálam a tisztelet azt jelenti, hogy semmilyen módon nem fogom megalázni, kigúnyolni, nem mászok bele a magánéletébe, udvarias vagyok vele szemben.
2020. aug. 25. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Balogh Vajk ***** válasza:
62%
Az a privilègium ami a kiváltságosakat illeti meg, - kivètel nèlkül.
2020. szept. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
63%
Alávetés
2020. okt. 25. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
27%

Félelem

Megfélemledés.


Amikor félsz a másik haragjától. Kiabálásától, öklétöl. Attól hogy meggyilkol.


Ez a tisztelet.

2020. okt. 30. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
82%

A tisztelet talán az, amire a mai világban KIFEJEZETTEN FEL KELLENE HÍVNI A FIGYELMET! (Kiváltképpen arra, amely a kölcsönösségen alapulna...)


Az a bizonyos "felebaráti"szeretet...

2020. nov. 11. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
56%

Alárendeltség látszatát keltő cselekvés.


Tiszt - Alá-fölé rendeltségre utaló szó. Azt jelenti, hogy elismered, hogy a másiknak szükségszerűen van olyan tudása, ami neked nincsen és az életbenmaradásodhoz feltételezed, hogy jól jöhet.

Tehát nem támadsz meg olyan embert, akinek a tudása magasabb, mint a tied. Mivel mindig van a másiknak olyan tudása, ami neked nincs, ezért senkit nem támadsz meg.

2020. nov. 11. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
19%

az élet!nem támadás-

tisztelet:hiánycikk export inport"függő nagyon!

2020. nov. 11. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Látom, nem igazán egységesek a vélemények, és sokkal kevesebb válasz jött, mint amennyire az elején számítottam, ezért leírom a saját véleményemet is.


Amit eddig tapasztaltam:


- Sokan szeretik használni, de minél többet használja valaki, annál kevésbé tud vagy akar válaszolni, hogy mit jelent. A leggyakoribb válasz: "Ezt tudni kellene."


- Akik gyakran használják, azok általában nem a legtoleránsabb emberek, nagyon szigorúak, és gyakran kioktató a stílusuk. (Persze vannak kivételek, de ez az általános).


- Mindenkinek mást és mást jelent ez a szó, de nagyon sokan használják önvédelemre.


- Ami talán mindenkiben közös: ez egyfajta érzelem, ami egyben viselkedésmód is, és sokféle elvárás alapja.


Ezek alapján a saját meghatározásom erre a szóra:

A tisztelet egy érvpótló szó, amit akkor használunk, ha a saját magunk, vagy más, általunk követendőnek tartott egyének személyét, véleményét, érdekeit, vagy értékrendjét mások személye, véleménye, érdekei vagy értékrendje fölé kívánjuk helyezni.


Az érvpótló szó talán új kifejezés, de szerintem mindenki érti. Amúgy vannak mindenféle pótlószavak, pl. szópótló szavak (ezeket a nyelvészek is így nevezik), mint pl. izé, hogyishívják, stb. De van dicséretpótló szó is, ami megint egy általam alkotott kategória. A dicséretpótló szó a helytállás. Ezt a szót általában akkor használják, ha valakit dicsérni kell, de nincs miért. Ha pl. bármilyen versenyben (akár tehetségkutatóban, akár sportban vagy bármi másban) az elvártnál rosszabbul teljesítenek a magyar versenyzők, akkor nem érdemelnek dicséretet, mégis dicsérni illik őket, mert magyarok, ekkor mondják, hogy helytálltak. És ha valahol "a tisztes helytállás a cél", az azt jelenti, hogy semmi esélyünk.


A tiszteleten kívül további érvpótló szavak és kifejezések: "csak", "mert így illik", "mert így szokás", "mert azt mondtam", stb.

2021. jan. 16. 14:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!