Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mely olyan vallást vagy...

Mely olyan vallást vagy filozófiát tudtok amely nem kifejezetten az ember szemszögéből nézve építi fel a világképét, hanem próbálja ezt egészében tenni?

Figyelt kérdés
A legtöbb filozófia valamilyen módon az embert helyezi középpontba, egyedül talán a buddhista filozófia a kivétel. Aki tud ilyet, kérem írja le!

2020. nov. 15. 15:46
 1/5 anonim ***** válasza:
Spiritualizmus.
2020. nov. 16. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Azon belül mire gondolsz? Elég tág fogalom.
2020. nov. 17. 21:25
 3/5 anonim ***** válasza:
Olyan értelemben óhatatlanul minden vallás és filozófia emberközpontú, hogy alapvetően emberi kérdésekre keresi a választ (mi a helyes viselkedés, mi lesz a halál után, stb.). A buddhista filozófián kívül még a taoizmust említeném, ahol az ember nem annyira domináns, a világ természetes rendjével harmonikusan kéne cselekednie.
2020. nov. 18. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Igazából onnan ugrott be a kérdés, hogy gondolkoztam azon, hogy keresztény-zsidó Európában, de az egész nyugati világot vehetjük, a vallásunk már úgy programozott minket akaratunkon kívül, a kultúrán keresztül is, hogy mi vagyunk a teremtés koronája. Ez közrejátszhatott valamennyire véleményem szerint abban, hogy ennyire énközpontú lett az emberi gondolkozás, a természetet magunk alá vetettük, ebből lettek később egész nagy problémák (pl. klímaválság) aminek ma is érezzük hatását. Szóval amennyi ereje van a keresztény vallásnak erkölcsösség szempontjából, ez mindenképpen egy hátrány.
2020. nov. 18. 19:00
 5/5 anonim ***** válasza:

Pont fordítva. Nem a vallás miatt lett énközpontú az emberi gondolkodás, hanem a (köz)gondolkodás miatt lettek ilyenek ezek az egymásból sarjadó vallások.

Egy macska pl. úgy osztja fel a világot, hogy van:

- ő

- a többi macska

- minden egyéb.

Saját magát egy állat nem tekinti egy faj részének, mert az nagyfokú tudatosságot és öntudatot követelne, amivel még az emberszabású majmok is csak nagyon korlátozottan rendelkeznek.

Innen indult az ember is.

A vallások eleve azt a célt szolgálták, hogy az akkori ismerethiányos körülmények között elhelyezzék valahová az embert a világban. És természetesen, a korabeli közgondolkodást vették alapul.

A közember számára a filozofálgatás egy nagyon új, legfeljebb 1-2 évszázados dolog, előtte az emberek 99,9%-a nem gondolkodott ilyesmin, hogy ő mennyire része az emberiségnek, meg az emberiség mennyire része a természetnek. Örültek, hogy a saját körülményeiket sikerül elfogadható határok közt tartani (ha sikerült), a többi embert meg ...ták.

A környezetvédelem, mint fogalom, valamikor az 1960-as években alakult ki, és még vagy 20 évbe beletelt, hogy el is terjedjen a köztudatban. Előtte az volt, hogy "igázzuk le a természetet", az eszébe se jutott még a tudósoknak se, hogy úgy igazából a természetnek mi is részei vagyunk, tehát nem lehet az embert külön nézni, mert ránk is visszahatnak a dolgok.

2020. nov. 19. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!