Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Lehet Facebookon valaki...

Lehet Facebookon valaki kommentjét azért jelenteni, mert gusztustalan és alpári?

Figyelt kérdés
Nagyon sok gusztustalan komment van Facebookon. Vitába nem szeretnék szállni az ilyen barmokkal, de tehet valamit a facebook, ha a komment nem rasszista vagy homofób, szimplán gusztustalan és végtelenül bunkó?

2021. jan. 14. 21:41
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Lehetni lehet, a FB adminisztrátora majd eldönti mit csinál vele és arról a regizett fiokodban értesit. De sok jóra ne számitsál, mert a FB gusztustalan és bunkó kommenteket (a skála elég széles), ha csak tényleg nagyon azok, általában nem töröl. Ezért is van tele alpári megnyilvánulásokkal. Helyeeben nem foglalkoznék vele
2021. jan. 15. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
Tudod létezik szólásszabadság. Még akkor is, ha neked nem tetszik.
2021. jan. 15. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Kedves első hozzászóló, köszönöm a választ!

Kedves második hozzászóló, tudom, hogy csak provokálni akarsz, de én csak azért is részletezni fogom a fennálló helyzetet: Megjelent egy cikk arról, hogy Natasha Kampusch gyereket szeretne. A képen meg volt hízva. Ha nem tudnád Natashát 10 éves korában elrabolták, és nyolc évig tartották fogságban egy kis lukban, ahol éheztették, és erőszakolták, amíg meg nem szökött. Na, ezen cikk alá írta egy értelmes hölgy nagyon kedvesen, hogy biztos a sok g*citől hízott meg.... Szerintem ez nem szólásszabadság kérdése. Jelentettem. Nem tudom lesz e belőle valami, de én az ilyen gyökereket nem csak a közösségi médiától, de a közügyektől is eltiltanám.

2021. jan. 19. 02:22
 4/7 anonim ***** válasza:

A célom nem provokációl volt, én valóban hiszek az emberi jogokban.

Az persze vitán felüli, hogy az általad jelentett hozzászólás kimeríti a rosszindulat, alpáriság és érzéketlenség fogalmát, ugyanakkor nem látom be, hogy miért kéne cenzúrázni. Talán erőszakra bujtott fel? Vagy uszított? Ha jól értem, nem, akkor pedig joga van véleményéhez, még akkor is, ha az történetesen ennyire undorító.

Ha elkezdjük cenzúrázni az emberek szavait, akkor ma csak az ocsmányságok, holnap viszont minden negatív vélemény megy a levesbe, és beköszönt a szép, új világ.


Persze tudom, a következő feltételezés az lesz, hogy én is hasonló gyökér kommenteket szoktam odafirkálni a facebook posztok alá, tehát nem a véleményszabadságot, hanem a saját prosztó szórakozásomat védem, ugye?

2021. jan. 19. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy ilyen kommenteket szoktál írni, a második válaszod alapján látom, hogy van benned annyi értelem, hogy jól érvelj és fogalmazz; és persze, értem mire gondolsz, de szerintem nem véletlenül van a Facebooknak a jelentésnél egy olyan kategóriája, hogy "Áldozatok kigúnyolása". Ha pozitívan akarok gondolkodni, akkor nem azt látom magam előtt, hogy a jelentés durva cenzúrához vezet, hanem azt, hogy oktató hatása lesz, példa értéke. Amúgy szerintem nem mindenkinek járna a vélemény kinyilvánítás, azt egy ideális világban ki kéne érdemelni. Mert ha nem csak buta valaki, de rosszindulatú is, inkább maradjon csöndben. Igen, így gondolom. Tudom, ez a mai világban nem divat, mert mindenki szabad és egyenlő, de miért van egyenlő joga véleményt nyilvánítani egy olyan embernek, aki utána néz a dolgoknak, értelmes, kritikus szemléletű és egy olyannak, aki csak hányja magából a rosszindulatot valószínűleg 50 körüli IQ-val?

Lehet nem buzdított erőszakra, de most képzeld el, hogy mondjuk az az ember akiről a cikk szól, látja ezt a kommentet... (egy olyan szituációban nyilván, ahol érti a komment nyelvét), szerinted mennyire fájhat neki? Mennyire romboló a lelkére nézve? Mennyi mentális baja lehet már ilyen gyökér emberek nélkül is?

Manapság rengeteg ember küzd mentális problémával, depresszióval, testképzavarral... Miért hagyjuk, hogy tanulatlan, gonosz idióták pár billentyű lenyomásával csak rontsanak a helyzeten? Nem tudom neked van-e lelki/mentális problémád, de ha szerencsés vagy és teljesen egészséges, elmondanám, hogy egy ilyen komment néha pont annyi fájdalmat és kárt okoz, mintha az a kommentelő odamenne valakihez az utcán és gyomorszájon vágná, vagy egy sánta alól kirúgná a botot. Azt is hagyjuk, mert csak véleményt nyilvánít?

Fú, ez egy kicsit hosszú lett. De ki kellett írjam magamból.

2021. jan. 19. 15:59
 6/7 anonim ***** válasza:

Egyszerű lesz a válaszom: amikor az emberi szabadságjogok gyakorlását feltételekhez kezdi kötni egy társadalom, akkor borítékolható egy diktatúra eljövetele. Mindegy, hogy azok a feltételek az illető nemére, szexualitására, korára, etnikumára, intelligenciájára vagy egyéb tulajdonságára vonatkoznak.

A Facebook, azaz egy profitorientált szupervállalkozás belső szabályzatát pedig talán nem kéne az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata fölé emelni.


Az általad is említett kommentelők tanulatlansága / frusztráiója / rosszindulata / ízléstelensége (és ugye sorolhatnánk még a rokonértelmű szavakat...) nem attól fog megoldódni, hogy szankcionáljuk őket a véleményük miatt. Ettől csak nőni fog bennük az az érthetetlen feszültség, amit ezesetben egy szörnyű bűntény áldozatán vezetett le a delikvens.


Az pedig, hogy szerinted manapság nem divat megvetni, kiközösíteni vagy elhitelteleníteni valaki a véleménye miatt, egyszerűen értelmezhetetlen. Pont az általad is képviselt "cancel culture" vált a legnépszerűbb konfliktuskezelési módszerré a nyugati világban; minden ostobaságért rásütik az emberre a homofób, antiszemita, rasszista, fasiszta stb. jelzőket.

De talán túlzok azzal, hogy te is a cancel culture híve vagy, hiszen értelmes stílusban, személyeskedő találgatások nélkül reagáltál a kommentemre, ami - a teljes ideológiai egyet nem értés ellenére is - ritka és becsülendő.

2021. jan. 21. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nem vagyok a cancel culture híve, egyszerűen nem tudom megérteni, miért szeretnek emberek ilyen módon megnyilvánulni. Azért nem dobnék valakit a süllyesztőbe, mert olyat mondott, vagy írt, ami sokak szerint problémás. (Pl. itt van J.K. Rowling esete, aki tett néhány olyan kijelentést, ami sokaknak nem tetszett, és most gyűlöli őt az internet, és elfelejtik mennyi csodálatos dolgot tett másokért).

Például sok más ember is ledagattozta a nőt kommentekben, de a legtöbbje nem verte ki nálam a biztosítékot. Szóval őszintén nem tudom mi lenne a megoldás, mert ez cyber-bullying. És még azt sem tudod megtenni, hogy próbálsz vele értelmes beszélgetést kezdeményezni, mert ugyan ebben a stílusban fog neked is beszólni érte.

Szerinted van megoldás? Csak hagyjuk, hogy mindenki alpári stílusban kritizáljon másokat alaptalanul? Vagy tehetünk valamit? (Nem muszáj válaszolni, már így is elég sokáig nyúlt a dolog, csak szeretek vitázni, és nehéz abbahagyni.)

2021. jan. 22. 02:06

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!