Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a revezionista...

Magyar Milán kérdése:

Mi a különbség a revezionista és az irredenta ember között?

Figyelt kérdés

#revezionisták #irredenták
2022. szept. 18. 16:09
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Túl sok különbség nincs a kettő között, valójában mindegyik ugyanazt szeretné elérni, csak a revizionista "lágyabban" fogalmaz.


Revizionista: aki egy történelmi jelentőségű döntés felülvizsgálatát, annak megváltoztatását kéri (lásd: trianoni döntés)

Irredenta: aki az akarata ellenére más népekhez csatolt területeket vissza akarja követelni, vagy vissza akarja szerezni.

2022. szept. 18. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 TappancsMancs ***** válasza:

Bocsi 1-es így azért pontatlan. Nagyon is van különbség, annyi igaz viszont, hogy van kapcsolat a kettő között. A revizionizmus nem csak a törtnelmi dötésekre érvényes és főként nem azokra értendő, hanem általában véve a történelem írásra. Az irredentizmus pedig nem csak elcsatolásra vonatkozik, hanem bármilyen megszállásra és eltulajdonítási formára. Vagyis ez a két kifejezés nem trianon centrikus, hanem általában tröténelmi és politkai kifejezések. Valójában ma a világban meglehetősen sok területi igény létezik hivatalosan is!


Revizionizmus


A történelmi tények és a létező történetírás kritikai felülvizsgálata és aktualizálása, frissítése. Nagyon röviden történelmi pontosítás, felülírás.


"A történetírásban a történelmi revizionizmus egy történelmi beszámoló újraértelmezése. Ez általában magában foglalja a hivatásos tudósok ortodox (bevett, elfogadott vagy hagyományos) nézeteinek megkérdőjelezését egy történelmi eseményről , időtávról vagy jelenségről, ellentétes bizonyítékok bemutatását, vagy az érintett személyek motivációinak és döntéseinek újraértelmezését. A történelmi feljegyzések revíziója tükrözheti a tények, bizonyítékok és értelmezések új felfedezését, ami aztán felülvizsgált történelmet eredményez."


Irredentizmus


A más országhoz tartozó területnek az ország számára járó területi igény felmutatása a politika és/vagy a nép által. Röviden területi igénylés.


"Az irredentizmus olyan politikai vagy népi mozgalmak doktrínája, amelyek a történelem vagy a legenda alapján a nemzet számára „elveszett” (vagy „megváltatlan”) területet követelnek és igyekeznek elfoglalni (általában tagjaik nemzete nevében)."


Néhány példa a jobb megértésért.


Jelenleg területi igényt mutat fel Argentína is a brit megszállás által tulajdonolt Falkland-szigetekre, ami szerintük Argentínához tartozik. Anno a britek kivonultak a Falkland-szigetekről majd visszafoglalták, ezt vitatja Argenítna is. Valamint Argenítna a spanyol uralom alóli felszabadulással a hozzá tartozó Falklad-szigeteket is megörökölte. Link alul érdekességnek az argentin kormány hivatalos oldalán is ott van.

Az a jobbra lévő kis sziget a Falkland-szigetek.

[link]


Spanyolország szintén fenntartja igényét Gibraltárra, ami az ország déli parján fekszik és szintén brit gyarmatosítási maradvány. Gibraltár jelenleg brit tengerentúli terület. Itt van Gibraltár.

[link]


ABC rendben a ma területi igénnyel elő 61 állam listája:


Afganisztán, Albánia, Argentína, Asszíria, Azerbajdzsán, Ázsia, Banglades, Bolívia, Bulgária, Comore-szigetek, Dél-Afrika, Egyesült Arab Emírségek, Észak Amerika, Észak-Afrika, Észak-Macedónia, Finnország, Franciaország, Fülöp-szigetek, Görögország, Guatemala, Horvátország, India, India, Pakisztán és Kína, Indonézia, Irak, Irán, Írország, Izrael, Izrael és Palesztina, Japán, Jemen, Kaukázus, Kína, Kína , Korea, Korea, Lengyelország, Libanon, Litvánia, Magyarország, Mexikó, Mongólia, Németország, Nepál, Norvégia, Olaszország, Oroszország, Oroszország, Örményország, Pakisztán, Pakisztán, Portugália, Románia, Spanyolország, Sri Lanka, Svédország, Szerbia, Szíria, Szomália, Törökország, Venezuela.



---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Ministerio de Relaciones Exteriores, Comercio Internacional y Culto

Argentina

[link]

2022. szept. 19. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kedves TappancsMancs!

1-es válaszadó vagyok, köszönöm a szinte minden igényt kielégítő válaszod, bár nem én tettem fel a kérdést. Mindezt én is alá tudtam volna támasztani különböző https:// oldalakkal, csak pont ezt nem akartam. Amit pedig kifejtesz a válaszodban, az ugyanazt takarja, mint amit én írtam két mondatban, a válaszomat pedig nem kizárólagosan a trianoni döntésre vonatkoztattam, azt példaként hoztam fel.

Kedves Kérdező! Csak azért, hogy konkretizáljuk az "irredenta ember" fogalmát, ennek mai megtestesítője Vlagyimir Putyin.

2022. szept. 19. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 TappancsMancs ***** válasza:
Oké akkor legalább a kérdező nem érti félre. :)
2022. szept. 19. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!