Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a szocializmus...

Mi a különbség a szocializmus és a kommunizmus között? Milyen (volt) egy szocialista és egy kommunista ország?

Figyelt kérdés
2009. márc. 4. 20:12
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

szocializmus (latin)

Baloldali (eszme)rendszer, társadalmi egyenlőséget valló hatalmi rendszer, politika.

A kommunizmus álneve.



És ezt nem én írtam, így van benne az értelmező szótárba, szóról szóra.

2009. márc. 4. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
96%
A kommunizmus a szocializmus kiteljesülése. Régen is hangoztatták, hogy "építjük a szocializmust". Na már akkor marhára le voltunk maradva, mert nálunk még az se volt kész, nemhogy a kommunizmus.:P
2009. márc. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
86%

A kommunizmus lett volna a lenini gondolkodás tökéletes megvalósulása, melynek során az orosz nép elérte volna a egyenlőséget. Lényege: a dolgozó dolgozik, az elosztás egyenlő. Szocializmus: dolgozó dolgozik, az elosztás a rászorulás alapján!

Az elgondolás nem rossz, de egy csúcsratermelő kapitalista világnézetben gyakorlatilag abszurd!

-illéspityu-

2009. márc. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
87%

Én megéltem még azt az ún. szocializmust, amit ma sok fiatal kíváncsian kérdez. Egyáltalán nem romantikázok, vagy vágyódok vissza abba a rendszerbe, de pusztán elméleti szinten érdekesnek tartanám, ha elgondolkoznánk, milyen alternatívák lehetnek amelyeket ésszerűen még az ember kivitelezhetőnek tarthat?


Már volt valahol, aki említette a kibucokat, vagy az amishokat amerikában, de ha az amishok vallási alapon épülő "társadalmi"elvét figyelmen kívül hagyjuk is, lehet esetleg abban valami, amit az egyenlőség elvével el lehet érni?

Ezt azért kérdezem, mert az ami most uralkodik a világban, szintén nem tűnik ebben a formában hosszúéletűnek! Nagyon ingatag lábakra épül, legalábbis szerintem.

2009. márc. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
91%

A magukat szocialistának nevező országok igazából csak "építették" a szocializmust, a szocializmus felé kívántak haladni. Marxista szempontból elemezve nem jutottak el a szocializmusig, csak egy olyan kapitalizmusig, ahol az állami tulajdon domináns a tulajdonformák között.


A szocializmus elosztási elve: mindenkinek a munkája szerint (ami az egyenlő munkaidő miatt egyenlő elosztást jelent). Ez nem valósult meg a "szocialista ország"-okban, mivel volt bennük egyenlőtlenség, ahogy a munkanélküliséget, a hajléktalanságot és a szegénységet sem tudták teljesen megszüntetni. A szocializmus elérése után a következő fejlődési fokozat a kommunizmus lett volna a marxizmus-leninizmus szerint.


A kommunizmus elosztási elve: mindenkinek a szükségletei szerint (ez egy olyan állapot, ami olyan, mintha minden ingyen lenne. A kommunizmusban nincs tulajdon és nincs pénz). A kommunizmusban nincs elidegenült munka és a termelés nem a csereértéket célozza. Az emberek azért és annyit dolgoznak, mert és amennyiben a munka szükségletté válik számukra, és a termelés nem az áruk csereértéke miatt zajlik, hanem használati értékük miatt.


A "szocialista országokban" sem a termelőeszközök kizárólagos tulajdonát, sem a csereérték diktatúráját nem sikerült meghaladni. Államosított kapitalizmusnak volt tekinthető diktatórikus formában.


Az amerikaiak a hidegháború alatt viszont a "szocialista országokat" kommunistáknak nevezték, és a skandináv szociáldemokrata államokat nevezték szocialistáknak.

2009. márc. 5. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!