Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Petőfi egészségtelen, mértékte...

Petőfi egészségtelen, mértéktelen módon ténykedett a "haza ügyében"? Nemzeti soviniszta volt?

Figyelt kérdés
Szerinted Petőfi nemzeti soviniszta volt? Lenézte, vagy abszolút nem foglalkozott a többi nemzettel? Fanatikus, beteges, sőt, életveszélyes módon imádta a haza eszméjét? Betegesen nacionalista volt?
2011. okt. 10. 15:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
31%
Nos, ezt így nem mondanám, hiszen nem ismertem személyesen. Az viszont biztos, hogy rendelkezett egy kis stiklivel. (A személyiségéről az is sokat elárul, hogy mikor "barátja", Jókai elvette Laborfalvi Rózát, teljesen elfordult tőle, elítélte. Ő viszont gond nélkül keveredett ezek után szerelmi botrányba...) Mindenesetre volt egy félreértelmezett hivatástudata.
2011. okt. 10. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
24%

"Mindenesetre volt egy félreértelmezett hivatástudata."

Szerintem is ez a kulcs. Aki így tudott írni, hogy "Oh természet, oh dicső természet! Mely nyelv merne versenyezni véled?", annál átérezhető, hogy mi lett volna az igazi hivatása. Csak aztán valamiért kitört belőle a "nagy hazafi".

2011. okt. 10. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
42%
Nem lennénk ilyen nagy sz@raban, ha tele lenne a parlament Petőfi felfogású emberekkel.
2011. okt. 10. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
60%
Az ország beteg, ahol ilyen kérdés felmerülhet. :S
2011. okt. 12. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
75%

00:27


Az, halálos beteg már 60 éve.

2011. okt. 12. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
69%
Attól, hogy valaki jó költő, még nem feltétlenül ért a politikához. Petőfi eléggé nacionalista volt, de hogy "beteges" lett volna, az eléggé értelmetlen felvetés.
2012. jan. 12. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Messze vagy te Petőfitől, mint Makó Jeruzsálemtől, ha tiszteled őt ne hozzá mérd magad. Attól még, hogy Petőfi nem volt az, attól még te könnyen lehet, hogy az vagy.
2012. jan. 16. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
68%

Akkor beállok én is a leszázalékoltak sorába.

Őszintén szólva én soha nem értettem, miért pont ő a magyar költészet NonPlussUltrája (mondjuk egy Arannyal, Kosztolányival, József Attilával összevetve, de másoknak meg biztos mások jutnának eszébe...), miért annyira kiemelkedő a nagyjaink közül, hogy például külföldön is ő a legismertebb (már amennyire magyar költő egyáltalán ismert lehet). Ahogy a szavakkal bánik, azt valóban mélyen csodálom, de a tartalom... az nekem mindig is nagyon forrófejű, naív és... fú, nagyon nehéz nem pejoratívan hangzó szót találni arra, amit mondani szeretnék... mondjuk, hogy "egyszerű" volt. Ha más írna ma hasonló témákban hasonló mélységgel, akkor azt mondanám, hogy felszínes/sablonos, de egyrészt ő több mint 150 évvel ezelőtt élt, akkor még nem volt minden hatszázszor megírva és megfogalmazva; másrészt nagyon kevés idő jutott neki, ilyen fiatalon nem csoda, hogy nem a sokatlátott világbölcse szólt belőle, hanem a hirtelen felindultságból jött lelkesedés. Nagy veszteség, hogy nem tudhatjuk, mit írt volna 40 vagy 70 évesen, biztosan zseniális lett volna.

Olyat, hogy fanatikus, beteges stb. lett volna, biztosan nem mondanék, szerintem bizonyos temperamentumú embereknél szinte törvényszerű, hogy fiatal korukban ennyire végzetesen elkötelezik magukat valami némileg túlegyszerűsített és emiatt sajnos keresztülvihetetlen, de nagyon szépen hangzó világmegváltó eszme mellett. De sokszor pont belőlük lesznek később a nagyon széles látókörű igazán felnőtt felnőttek.

2012. jan. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Istenem..Milyen intenzívnek kell lennie (kellett, már eddig is) az agymosásnak ahhoz, hogy akár egyetlen egy magyar fiatalban felmerüljön egy ilyen gondolat?! Kik ültetik a manipulálhatók - közöttük is a serdülő korúak - agyába az olyan jelzős szerkezeteket, mint "nemzeti soviniszta".."betegesen nacionalista" - és a többi méreg?


Volt néhány magyarsággal kapcsolatos kérdés az utóbbi időben: fiatalok válaszaiból ömlött a kisebbségi érzés, öngyűlölet és elhatárolódás a saját nemzetüktől. Mondjon valaki egyetlen más népet, amelynek gyermekeit erre "idomítják"! Tragédia...

Petőfit lehet szeretni vagy nem szeretni. Költőként én sem tartom a legnagyobbnak - de hogy "beteges nacionalizmus"?! Európa nemzeti ébredései és forradalmai korában?! Abszurdisztán :(

2012. jan. 16. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%

9. a sorok között olvasás nem erősséged. A fentieket senki nem mondta Petőfire. Ezeket a Kérdezőre és barátaira mondták, mondják. Csak ő akkora hazafinak érzi magát, mint Petőfi. Na és ha Petőfire nem mondhatók ezek, akkor rá, rájuk sem.

Na kb. ennyi.......

2012. jan. 16. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!