Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi tartozik bele az általános...

Mi tartozik bele az általános műveltségbe?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 19. 13:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nincs erre általános mérce. Attól függ, milyen közegben vagy.
2015. ápr. 19. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Elvileg az emberiség egyetemes kultúrtörténetének ismerete, legalább csak vázlatosan nagy vonalakban. De ez azért így is nagy falat, lehetetlen ezt mind tudni. Ezért igaza van 1.-nek, hogy ez helyenként és koronként változik.


Nem is olyan régen az antik görög-római történelem és hitvilág, a kereszténység ismerete, az európai művészettörténet az általános műveltség fontos elemei voltak. Ma már ezek eléggé kikoptak, és igazából nem tudni, hogy mi épült be helyettük.


Mintha a kortárs művészeti jelenségek ismerete jobban részét képezné az általános műveltségnek, mint a régebbi korokban, de lehet hogy tévedek.


De az általános műveltségnek a tárgyi tudáson kívül sok más fontos eleme is van: pl: viselkedési normák, illemtan, protokoll, több nyelv ismerete, tánctudás, zenélni tudás legalább amatőr szinten stb.

2015. ápr. 19. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A minimális általános műveltség az, hogy tudj írni, olvasni, számolni (minimum összeadni, kivonni, osztani és szorozni), értsd amit mondanak neked, és érthetően tudj beszélni, kifejezni magad. Ismerd legalább a főbb pontjait hazád történelmének, néhány dátumot a világtörténelemből, a főbb írók, költők, zeneszerzők és egyéb művészek neveit. Földrajzilag tudd, hogy melyik kontinenshez tartozik hazád, és mely más kontinensek nagyjából hol helyezkednek el a bolygón, mely óceánokkal határosak. Nem árt, ha Naprendszerünk bolygóinak legalább a nevét tudod. Ismerj néhány "leget" Földünkön (legmagasabb és legalacsonyabb pontja, leghosszabb folyója, legnagyobb országa, stb.). Ismerd a metrikus rendszer (SI-rendszer) alapegységeit (hossz, űrmérték, tömeg, idő, stb.), a SI-prefixumok jelentését (mikro, mili, kilo, mega, stb.) és tudd átváltani őket. Meg tudd állapítani felhőtlen időben, hogy merre vannak az égtájak, ismerd a rendőrség, tűzoltóság, mentők hívószámát, meg hasonló alap dolgokat. Ezek szerintem mindenképpen hozzá tartoznak az általános alapműveltséghez.
2015. ápr. 20. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szemész professzorom híres mondása volt, hogy egy általános orvos szemészetből annyit mindenképpen tudjon, hogy merre van a legközelebbi szemész szakorvos. A csoportból senki nem akart szemész lenni, nem gyötört tehát bennünket különösen. De a nyegle, fellengzős, nagyképű stílust nem viselte. Egyik évfolyamtársunkat (40 évvel) ezelőtt, éppen nagyképű stílusa miatt kicsit megfincoltatta speciális szemészeti kérdésekkel. Aztán amikor természetesen mély hallgatás volt a válasz, akkor egészen halkan ilyeneket kezdett kérdezgetni tőle, hogy hány méter magas a Kheopsz piramis, vagy hány lépcső vezet fel az Eiffel torony tetejére. Mikor lett Bach a Tamás templom karnagya? És így tovább...

Aztán amikor ezekre sem kapott választ, akkor mély fejcsóválással beírta az elégtelent, és azt mondta:

... az egy dolog, hogy nem ért a szemészethez! De magának általános műveltsége sincsen. Nem is értem, hogyan jutott el idáig???

2015. ápr. 21. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ez jó :D

Na igen, egyetemi felvételin lenne ez, és nem igazán értem, hogy most ezekbe mi tartozna bele, a szakra vonatkozó részét tudom, és azzal nincs baj csak hogy most a többi, hogy most irodalom, zene, müvtöri. Ezt kicsit már utána jártam, de akivel beszéltem azt mondta erre nemigazán lehet készülni, mert eddig kellet megszerezni ezt a fajta tudást :) hát remélem nem maradok hoppon :D és megvan az általános műveltségem :D

2015. ápr. 21. 18:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!