Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért volt jobb a Kádár-rendsz...

Miért volt jobb a Kádár-rendszerben élni mint a rendszerváltás óta bármikor?

Figyelt kérdés

Anno faterom normál melós ember volt. Délutánonként lejött velem játszani. Családostol mentünk fagyizni. Nagyon szerettem, mert jó volt szüleimmel menni. Nyaranta elmentünk a vállalati szoc üdülőbe, ahol egy csomó gyerekkel játszottam. Faterom meg a vállalat más városában dolgozó, nyírségi, BP-i, Győri stb kollégákal barátkozott. Fociztak, pingpongoztak stb.. Este volt, hogy szalonnasütés tábortűz.

Nem éltünk fényűzően, de volt családi életünk.

90-ig


Onnantól, fater nem jött sétálni, mert mellékesbe kellett dolgzni, hogy kajára teljen. Nagyobb lettem és nem értettem, hogy miért nem megyünk nyaralni. Én speciel nyaralni másik városba 94 óta nem voltam. Mert hiába dolgozok, nem keresek annyit. Holott 96 óta mikor végeztem, 1 évet voltam munka nélküli azóta tolom.

Nem tellk rá, mert vagy kocsira kell költenem, mert szétesik, újra nem telik, ha nem a kocsira akkor a házra, Ha nem ezekre, akkor a számlákra, miközben ezekre költöttem a számlákra nem telt és elmaradok, és be kell hozni.


Ezek akkor nem voltak. Komcsizhatnak itt össze vissza, de akkor apám családi életet élt, én meg 3x többet dolgook és képtelen vagyok, Középfokú technikummal tovább lépni lehetetlen, de tanulni is, mert anno ingyen tanulhattam, most ki sem tudom fizetni. Vagy lépek és hitelt veszek fel, de akkor tudjuk a banké vagyok, és annál nagyobb lutri nincs.


Lehet szidni, lehet mocskolódni, de azt csak azok teszik akik akkor nem tudtak eleget lopni, simlizni.. Akik akkor korrektül dolgoztak, megéltek normálisan.


A bank 20 éves hitele a fizetésének a tizede volt és nem a kétharmada. Hogy az áruhitel 2%volt teljes futamidőre és nem 50%. Úr isten de rossz volt, ugye??? Hogy személyi igazolványra vettél fel hitelt, és nem 50 papírra.

Hogy nem kellett rettegni, másnap van-e munkád. Hogy nyugodtan mehettél családdal fagyizni meló után. Nem kellett másod állás hogy a számlákat kifizesd. A másod állás a luxushoz kellett, igen de ezzel mi a baj. Aki többet akar többet dolgozik. De ma aki megélni akar az dolgozik többet, a luxushoz lopni kell, és nyalni.

Ja tényleg anno nem volt adó sem!


Érdekes az a hitel amit felvettek, lényegében egy országot építettek fel háború után, amit ugye 80ban vettek fel, miből is épült akkor 30 évig. Ja és 2 éven belül vissza lett volna fizetve ha nem váltunk rendszert.


Azóta 15-szörözték az akkori adósságot és semmi nem épült lényegében. Eladták az összes állami vállalatot(mint a Jófogás Zsozsó... eladok mindent, de az eszüket is) és sehova nem lett befektetve a pénz... DE lett Csányi Sándor és a hozzá hasonlók. 1-2 éve alatt milliárdos előtte meg egy senki?


Büdös a melós. Ez van, izzadnak mert dolgoznak. Aki nem dolgozik csak az nem izzad. Vagy büdös a munka? Ez nem tetszett..? Mert azok tényleg szívtak akik nem akartak dolgozni... De ezzel mi a baj? Igen lopni könnyebb a mai világban. Akkor sem volt nehéz, csak a mérték volt más.


Régen lebetonoztak egy kocsi bejárót, állami pénzből... ÚR ISTEN mekkora lopás. Ma villát, stadiont és ki tudja mit építenek a kertjükbe.

Lehet nálam van a hiba, hogy az előbbit bármikor elnézem az utóbbit elítélem.


Anno kilakoltattak egy családot és a Városi Tanács vezetője repült, azonnal lakást kaptak, mert a munkásnak ez jár. Hogy megy dolgozni ha nincs lakása? Ma ha emberek kerülnek utcára, és fegyveres rendőrök végzik a kilakoltatást, gépkarabéllyal, csőre töltve, és leszarják mi lesz velük.


Anno ha pofáztam órán kaptam egy nyakast a tanártól, Ha ma csak ránéz a gyerekre, jó ha nem lövik le.


régen jobb volt mint most.


A Kádárt szidóknak fogalma sincs a kommunizmusról mint ideológiáról, se a szocializmusról.


Kádárnál ahhoz hogy megélj dolgozni kellett, Alanyi jogon járt és kötelező is volt. Bocs ha ezt nem tartom rossznak. Ne segélyért álljanak sorba, menjenek dolgozni.


Az, hogy ma szabadság van? Lehet zöld a határ, ha arra sincs pénzem, hogy a városomon belül elmenjek strandra, nem hogy országon belül. (anno szoc üdülőbe fillérekért mentek emberek évente kötelező volt a pihenés is, szabadság kiadás, ma nem az, csak papíron).


Pontosan az a lényeg, hogy a nyugatot és a keletet összehasonlítsd. Amíg anno nyugaton "fényűzően" éltek(kelethez képest) a munkanélküliség éhezés azon a szinten volt ott mint ma Magyarországon, sőt ( hogy ezt nem szokás hangoztatni szomorú, de jellemző). Viszont itthon lényegébe minimális munkanélküliség és aki hajlandó volt bejárni dolgozni az nem éhezett, igaz nem élt azon a szinten. Tény hogy nem volt akkora választék, és a ma nyugatról exportál árukhoz nem lehetett hozzájutni, lásd banán. Hát letojtam én is.


Ugyan akkor, mikor rendszert váltottunk 0,5 GDP növekedés volt itthon zéró munkanélküliség, egy teljes ország felépítése. Több ezer településre bekerült a víz, az áram, a gáz, épületek, város részeket húztak fel(régen 2-3 család lakott egy lakásban, 89re egy család - egy lakás), sok vasútvonal, autópályák, autó utak. Hány metró is van BPen. Villamos, stb stb. stb. Óvodák, iskolák, ingyenes oktatás, orvosi ellátás, És sorolhatnám. Mind ezt 20 milliárd dollárból? Vicc ugye? Ami azon a híres ülésen nem hangzott el rendszerváltás után de ma már internetnek hála utána járható, 90re annak a 20nak 90% vissza is lett fizetve is..Ja hogy ezek nincsenek hangoztatva a jobboldal által.


Mert akkor már nem húzható rá a régi rendszerre, hogy kölcsönből lett. Akkori pénzben számolva is 100milliárd dollár feletti fejlődés volt az országban. Ez sincs nagyon hangoztatva de utána járható. És sorolhatnám több oldalon keresztül. Pécs abban az időben 3x-osára nőtt 78-89 közt. Azóta semmi nem fejlődött.. Érdekes mi!? Pedig 24 év telt el, fél kommunizmus. Ja hogy az ország 15-20x több hitelt vett fel azóta, és ebből semmi nem látszik, bekerült magán zsebbe az más kérdés. Bocs ha nem haragszok, hogy a hadügy miniszter anno 5 szobás lakásban élt és volt koloniál bútora. Azt a k*, jé jobban élt a melósnál. DE VAZZE csak. 3x jobban. Ma megnézném mennyivel élnek jobban egy melósnál..(csak hogy mi volt a jó a régi rendszerben, ki mennyit lopott...)


Ipar: Ikarus, Ganz, ÉPGÉP, Bányák, Videoton.(szerencsi, húsipar, TSZ-ek)(ma mind elkótyavegyélve külföldi tulajdonba. bocsi, nem magyar, bolaton szelet nem magyar.. holott...

Ezek rosszak? Az ország 80%ban ganz liftek emelgetik a embereket, Villanymozdonyok, Diesel mozdonok, kocsik, árú szállítók, De nézd meg a pesti régi metrókocsikba mi van a gyártónál. Mozgólépcsőn. Épgép: Daruk, beton keverők, betonpumpák, Minden építő gép, 86-ban már nyugatra gyártottak, TÜV minősítéssel Liebherrnek. Olyan minősített hegesztő személyzettel, ami nyugat eu-ban is ritka volt (ezt pedig személyesen tudom, ebben éltem gyerekként), Ja RÁBA is ott van még..


Sehol nem volt az ipar? Idióta propaganda, amit az idiótáknak be is lehet adni, csak hogy mocskoljuk, nehogy használják is a fejüket, hogy mindenünket eladta a rendszerváltó jobboldal külföldre, és kisemmizett minket, és saját országunkban tettek rabszolgává. (500milliós ÉPGÉP pécsi gyárát 80 millióért adták el 90ben.. ennyi. Egy MDF-es képviselő jóvoltából 150 embert rúgtak ki másnap. Aztán felvettek segéd munkásokat a szakemberek helyre, mert azok nem tudnak, így nem tesznek fel kérdéseket és éhbérért dolgozhatnak. Lenne mit mesélni a nagy rendszerváltásról még...


Videoton: Van egy TV emlékbe eltéve, de napi használatba. 2x lett javítva. 1985-ös évjárat. Üzemel. Japán képcső, Magyar elektronika 72cm. Ugyan ez 2évvel később kép a képben funkciót tudta, MAGYAR tervezés és elektronika. Még nyugaton is ritkaság volt.

(És még egy apróság - szakmámból adódik. Az MSZ(MagyarSzabvány) amit anno kialakítottak, 2-3x komolyabb és szigorúbb mint az ISO bármelyik területe. Az ISO 2000-2001 egy vicc kategória. Azt mi már 82ben jobban szabályoztuk és szigorúbban. De azért sz ISO papírért százezreket lehet leakasztani, de lényegében röhej minden téren.)


2015. okt. 24. 15:29
1 2 3
 1/22 anonim válasza:
75%

nem volt jobb. aki rendszerrabszolga volt annak most is ugyanolyan. Megmondják mit tegyél, nem gondolkodsz megteszed, és jónapot. Aki gondolkodott annak szarabb volt, mert most legalább egyenlőre nyitottak pl az országhatárok, van szólásszabadság valamennyire.


Aki önálló, annak most még mindig jobb, mint annó. Aki munkakerülő a semmiért várja az ellátást, annak akkor volt jobb.

2015. okt. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim válasza:
38%
hja egyes vagyok, és nettó hülyeségeket írsz. jogod van hozzá. egészségedre. De ettől még nem lesz igaz.
2015. okt. 24. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
73%

Nem volt jobb. Én is akkor voltam gyerek. Mi szinte éheztünk.

Most sokkal jobban élünk, több lehetőség van.

És persze az sem mindegy, hogy most szabadon lehet olyan alapvető dolgokat tenni, amit régen nem, pl. utazás.

2015. okt. 24. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:

Ez van sajnos. SOkan egyet ertenek. Valtozni mar nem fog a helyzet. Visszacsinalni nem lehet.


Most ugye jobb, hogy kiadtad magadbol?

2015. okt. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
94%
Igazán nem is érdekel más véleménye, csak kiírtad magadból a hisztit. Ahogy gondolod, szerintem nem volt jobb. :D
2015. okt. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
43%
Én akkor voltam gyerek, nekem jobban tetszett. Ezért nézegetek ilyeneket: https://www.youtube.com/watch?v=Ox7UT7FQSOE&list=PL4530157F6.. Még az időjárás is jobb volt akkortájt.
2015. okt. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Most akkor jobb volt vagy nem volt jobb?

Nem éltem benne, nem tudom. Sokszor gondolkodtam már el ezen, vannak akik szidják, vannak akik éltetik.

2015. okt. 24. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Én a saját családomon tudom lemérni a változást.

A szüleim munkás emberek, takarítónő ill. apu tsz tag.

Falun családi ház, még 30 év után is mindig kellett valamit építeni: kerítést, járdát, melléképületet, aztán bepucolni, aztán a kert köré kerítést, aztán tetőt javítani stb.

Soha nem voltunk nyaralni!

Egész életük munkája a ház.

Mi is családi házban élünk, nincs az a pénz amit ne lehetne a házra, kertre, udvarra, költeni.

Míg a gyerekek kicsik voltak, 1-1 napos kirándulások voltak, most a SZÉP kártyának köszönhetően mi már megyünk a férjemmel nyaralni!

És van autónk, ami a szüleinknek nem volt.

Az egyik gyerekem külföldön, a másik maszeknál, akinél se szabadság se SZÉP kártya, se étkezési utalvány semmi nincs.

Ha dolgozol fizet, ha nem dolgozol, nincs pénz.

Külföldre a szüleink nem mehettek, mi mehetnénk, de miből?

Az egyedüli ami jobb volt, hogy kötelező volt dolgozni!

2015. okt. 24. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim válasza:
Sokkal jobb volt én is visszasírnám azta. Akort ha nem jól mentem volna férjhez. Mindnü k meg volt, nyaralni mentünk mi is apám munkahelye kiutalta az üdülést . Megtudtunk venni mindent ruhat cipőt hitelünk ne volt. Renszervaltas utan anyam hitelkt vett fel apam munkanelküli lett.most anyam mar nyugdijas eladósodva. Gimis koromban éheztünk. Anyam most is. A ferjem vallalkozo csak ezert elunk jol most.
2015. okt. 24. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
93%

"Gimis koromban éheztünk. Anyam most is. A ferjem vallalkozo csak ezert elunk jol most."


K*rvára büszke lehetsz magadra :) Ha már a pénzes csávódat cidázod a megélhetésért, gondolhatnál a anyádra is.

2015. okt. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!