Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A szovjet építészet a lakóháza...

A szovjet építészet a lakóházaknál miért volt ilyen kegyetlenül igénytelen?

Figyelt kérdés

Annyira ocsmányak azok a nagy szovjet, kocka alakú, kopár, szürke, színtelen és sok helyen (pl Oroszország, Moldova, Mo.n egyes részein) iszonyat lepusztult lakóházak. Miért nem tudtak egy kicsit igényesebbek lenni? A modernebb építésű tömblakások is ugyanannyi idő alatt készülnek el, de egyszerűen jó ránézni, és normálisan néznek ki.

Egyszer voltam Moldovában (Balti város, meg Chisinau), egyik ismerősöm meg Oroszországban (hozott képeket is), és komolyan elhánytam magam. Lepusztult omladozó falak, Oroszországban egy "új építésű" kocka lakótömbben is ocsmányak voltak az erkélyek is, ízléstelen ronda WC-csempékkel volt kirakva a ház fala, stb.



Miért nem foglalkoztak csak egy kicsit is a kinézettel? Itt a mi városunkban is vannak ilyenek, és hiába festették át új színre, egyszerűen rondák.

Nem tudom, hogy máshol milyen volt a szovjet építészet, de a lakóházakat nagyon elrontották.



2015. nov. 1. 14:34
 1/8 anonim ***** válasza:
Mert az olcsóság és a hatékonyság volt csak a lényeg, hogy mindenki lakhasson valahol; minden más szempont másodlagos volt.
2015. nov. 1. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Csak én vagyok így ezzel? Vagy más szerint sem szép?
2015. nov. 1. 14:37
 3/8 A kérdező kommentje:
Hát nem hiszem, hogy annyival olcsóbb volt, mint a mai újabb tömblakások.
2015. nov. 1. 14:37
 4/8 anonim ***** válasza:
Így van, nem a minőségre, hanem a mennyiségre mentek. Ez nagyjából sikerült is, akkoriban nem-igen voltak hajláktalanok.
2015. nov. 1. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Több millió embernek kellett fedél a feje fölé, viszonylag gyorsan, viszonylag olcsón. A kor technológiai szintjén így tudták megoldani.
2015. nov. 1. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Rengeteg embert bevittek a városokba vidékről, többek között azért, mert így meg lehetett őket figyelni, lehetett nyomni az ipart. Lakhely meg gyorsan kellett, plusz oda is kellett a munkás kéz. A keleti blokkban ez így ment, kocka házakat építettek. Szerintem egyébként jók ezek. Most már olyan underground érzést kölcsönöz.
2015. nov. 1. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Mert így olcsó és gyors megoldás volt. Valóban nem a legszebb épületekhez tartoznak ezek a panelek. Igaz, hogy lefestették ezeket, de miért pont KOCKÁSra? Mindenhol színes kockákat pingálnak rá, ahelyett hogy valami Hundertwasser-féle alkotással csinosítsák ki ezeket. Ha a tűzfalfestmények remekül sikerültek, akkor a panelekre is kéne valami ötletes kép.
2015. nov. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Titusztitusz ***** válasza:
A szovjet építészet a lakóházaknál azért volt ilyen "kegyetlenül igénytelen", mivel a SZU. egész fennállása során iszonyatos mértékü elmaradottságot és háborús pusztításokat igyekezett behozni, lehetőleg minnél hamarabb...(Először ugye a polgárháború pusztításait, utána pedig a II.világháborúét...)Éshát ROHAMTEMPÓBAN, örökös idő-nyersanyag-lehetőséghiánytol szenvedve kellett minnél hamarabb lakásokhoz juttatni sok-sok millió embert...Ráadásul az orosz-szovjet mentalitásnak mindig részét képezte a CÉLSZERÜSÉGRE VALÓ TÖREKVÉS, a sallangok, a felesleges cifrálkodás kerülése...Ennyi a jelenség lényege...
2015. dec. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!