Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen a nyugati szemléletű...

Milyen a nyugati szemléletű világ demográfiai helyzete?

Figyelt kérdés
Az jól érzékelhető,hogy Magyarországon mi a helyzet,de milyenek a tendenciák,a kilátások,a többi nyugati civilizációhoz tartozó országban?Vannak olyan országok, mondjuk Európában,ahol fordított ez a tendencia,és mintaként szolgálhatna a fogyatkozó nemzetek számára?

2018. márc. 19. 01:43
 1/2 anonim ***** válasza:
59%

A fejlett országokban mindenhol alacsony a népességszaporulat, elsősorban amiatt, hogy tovább tart a képzési idő és így az egzisztencia megalapozása, illetve a fogamzásgátlás elérheőségének köszönhetően.


Ahol ennek ellenére nem csökken a népesség, ott a bevándorlással ellensúlyozzák az alacsony szaporulatot.

2018. márc. 19. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon egyszerűen akarjuk megválaszolni a kérdést, ez a térkép segít: [link]


Nem tudom, mit értesz "nyugati szemléletű világ" alatt, számomra ez a fogalom nem létezik, de a térkép az egész bolygót mutatja, persze elég elnagyoltan.


Ha össze kellene hasonlítani, azt lehet elmondani, hogy bár a fejlett világ túlnyomó részén a termékenység 2 alatt van (vagyis a népesség hosszú távú szinten tartásához nem elegendő), Magyarország mégis kirívóan alacsony értékekkel rendelkezik (1,3-1,4 körül). A több mint 200 közül, alig egy tucatnyi ország van a világon, ahol a termékenység a magyarországinál alacsonyabb lenne.

A fejlett világban az egyik legmagasabb termékenység az USA-ban van, kb. 2,0 körül mozog (az utóbbi években kicsit alacsonyabb volt). Ehhez hasonló Európán belül csak a kontinens északi és északnyugati részén van (Írország, UK, Franciaország, Svédország). A többi európai országban a termékenység ettől jelentősen elmarad (kb. 1,3-1,6 közti értékek).

A relatíve magas termékenység más-más okoknak tudható be különböző országokban. Írországban például erős a katolikus hagyomány és nagyon szigorú az abortusz-szabályozás, hagyományosan magas a gyermekszám is. Franciaországban és Svédországban a világon a legkorszerűbb, leginkább családbarát (ill. gyermek melletti munka - barát) családpolitika működik. Az USA-ban gyakorlatilag semmilyen állami családtámogatás nincsen, ott leginkább a családcentrikus értékeknek köszönhető a magasabb gyermekszám.


Magyarországon a kívánt/tervezett gyermekszám a 80-as évek elejéhez képest szinte alig marad el, és ha megvalósulna, gyakorlatilag semmilyen népesedési problémánk nem lenne. Tehát nálunk (eltérően pl. a németektől) az alacsony termékenységnek nem az az oka, hogy a társadalomban visszaesett volna a gyermek, gyermeknevelés értéke, fontossága. Azt sem lehet mondani, hogy az állam nem támogatná kellőképpen, mivel a világon (GDP-arányosan) kb. a 3-4. legtöbbet költjük családtámogatásra. Viszont a számok valahogy mégis azt mutatják, a megvalósult gyermekszám ahhoz képest nagyon nagy mértékben elmarad. Ennek fő okai gazdasági természetűek illetve a társadalomban szinte mindent átható bizonytalanság, kilátástalanság, tervezhetetlenség. A gyermekvállalás nagyon hosszú távú (min. 20 év) projekt, de a társadalmi életünk minden területén jelenleg szinte elképzelhetetlen ilyen távra való felelős tervezés (leszámítva a társadalom egy szűk részét). Ezért nagyon gyakori, szinte közmegegyezéses elképzelés a gyermekvállalási korú magyarok körében a következő: "bár lehet, hogy jó lenne több gyerek, de én csak egyet vállalok, hogy annak az egynek legalább mindent megadhassak".

A közhiedelemmel ellentétben egyébként a magyar diplomás nők befejezett termékenysége nem marad el jelentősen az érettségizettekétől, és csak kis mértékben marad el a szakmát végzettekétől. Tehát a magyarázat annál sokkal bonyolultabb, mint hogy "ma már sok nő tovább tanul, később szül gyereket, és ezért lesz alacsony a gyermekszám". Ez nettó bullshit, csak rá kell nézni a statisztikákra. Az egyetlen csoport ma Magyarországon, akiknek a termékenysége az átlagot jelentősen meghaladja, a legfeljebb 8 általánost végzett nőké. Az ő esetükben inkább arról beszélhetünk, hogy fiatal koruktól kezdve lényegében nincs előttük más társadalmilag elfogadott és valós lehetőséget jelentő alternatíva, mint családanyává válni.

Persze ezt még lehetne sokat elemezni, de arra ott vannak a folyóiratcikkek, könyvek, amiket ebben a témában írtak, érdemes őket elolvasni. :)

2018. márc. 19. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!