Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Németországban gyakoriak az...

Németországban gyakoriak az "-itz" végződéső vezetéknevek, ami pedig szláv eredetű végződés. Ez miért van így? Talán visszamenőleg Kelet-Poroszország területéről származnak az ilyen nevű emberek?

Figyelt kérdés

2018. máj. 26. 09:07
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlenül, valójában kb az Elbától keletere kb 1000 éve még szláv nyelvű volt a lakosság (pl pomeránok), de még attól nyugatra is éltek-élnek szlávok (szorbok). A németek jelentős része valójában elnémetesedett szláv. A keleti német területeken még a 18-19. században is sokan beszélték szláv anyanyelvüket.
2018. máj. 26. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak ez lehet a hátterében, az itz hangok sok német szó gyökerében megtalálható, pl a witzig formájában, teljesen más értelmű szavak, fogalmak képződését segítik elő.

[link]

de sorolhatnám más összetételben is, ráadásul az egyes nevek képződése is nagyon érdekes, a múltkoriban olvastam egy Kovácsról, aki még véletlenül sem a munkájáról kapta a nevét, valamelyik őse Köves nevű volt még, de ezt Kovesként írták egy időben, később megváltozott Kovasnak, amitől már nem volt messze a mai Kovács átnevezés.

Ez végül dokumentumokkal beigazolódott, fura egy kicsit, de valójában hosszú idő után számos szó nyer ilyen jellegű hasonulást, akár a divat kedvéért, akár valami másért, még az is lehet, hogy a szláv névvégződések kaptak így germanista végződést, de ebben már nem vagyok járatos, mert nem tudom, szláv nyelvekben van e valami jelentése az 'itz' betűknek, illetve fordul e elő más szavakban.

2018. máj. 26. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!