Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ha Kínáról szeretnék egy...

Ha Kínáról szeretnék egy könyvet írni, jogdíjat kell fizetnem a forrásokért?

Figyelt kérdés
Szeretnék egy egyszerű kis könyvet összeállítani a Kínai kultúráról, társadalomról, szokásokról, alapvetően érdekességeket szedtem össze, és azokat szeretném kiadni ebook formában. Természetesen az információkat nem én találtam ki, hanem források alapján gyűjtöttem össze. Majdnem 100 forrásom van, köztük a java internetes. Hogyan kell hivatkozni? Egyáltalán van e jogom ilyet írni, gondolom az információ az szabadon felhasználható, de jelölnöm kell a forrásokat. Kell jogdíjat fizetnem? Akár 100 felé??

2018. szept. 12. 03:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Tudtommal Kína sem fizet jogdíjat semmiért, meg mennek a kalózkiadások zenében, szoftverben ezerrel, szóval nem hiszem.

Tudod olvasni az írásukat?

2018. szept. 12. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Sajnos Kínaiul nem tudok, de jó lenne! Viszont manapság elegendő angol nyelvű anyaghoz juthat hozzá bárki, hogy akár egy történelem könyvet is írjon, ehhez képest, én csak egy short-bookot raktam össze nagy vonalakban, és nem egy oktatásra szánt történelem szakkönyvet.
2018. szept. 12. 14:29
 3/9 A kérdező kommentje:
De az, hogy Kína nem fizet jogdíjakat nyugatra, az ebben az esetben teljesen irreleváns. Itt most csak annyi a kérdés, hogy általánosságban ha források alapján készítek egy könyvet, kell e jogdíjat fizetnem az információ után, vagy elegendő szabályosan feltüntetni a forrásokat?
2018. szept. 12. 14:32
 4/9 Alex Fly ***** válasza:
A lényeges, hogy milyen licenc alá esik az adott forrás. Ha GPL, CC, PD vagy hasonlób akkor elég feltüntetni a forrást. Ha megtiltja, hogy felhasználd, akkor értelemszerűen nem használhatod. De vitás esetben sokszor a legegyszerűbb a szerzőt megkérdezni...
2018. szept. 13. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ezt nem értem, ezek szerint megteheti egy szerző, hogy közzé tesz nyilvánosan egy információt, de megtiltja, hogy arra hivatkozzanak? A CC az eddigi tudásom szerint konkrét szerzői jog által védett alkotásokat tesz szabadon használhatóvá, nem a tartalmuk részletét. Vagy én tévednék?
2018. szept. 13. 23:36
 6/9 Alex Fly ***** válasza:
Azt nem tilthatja meg, hogy hivatkozzál rá, de a felhasználását igen.
2018. szept. 14. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Értem már mire gondolsz! De lehet, hogy félre értettél, én nem egy az egyben szeretném eladni más írását, hanem az egyes forrásokban található információk alapján írok egy saját alkotást, saját megfogalmazással. De nyilván elkerülhetetlen, hogy mások információját felhasználjam, hiszen pl a kínai konyha legfontosabb érdekességeit nem én találom ki, hanem, (még akkor sem, ha esetleg személyesen megtapasztaltam egy részét Kínában) hanem egy-egy könyvből, youtube videóról, dokumentum filmből, internetes cikkekből tudom. Én azt gondolom ez nem felhasználás, hanem hivatkozás. Így az általam írt könyv (az egész könyv) egyedi jelleget képvisel, és nem egy másolat. És a források egyedi jellegét sem vettem át. De hivatkozni szabad? Mi számít akkor pontosan hivatkozásnak?


De ha ez felhasználás, akkor hogyan lehet, hogy hivatkozni valamire, hogy közben ne használjuk fel???

2018. szept. 14. 00:29
 8/9 A kérdező kommentje:
Pl ha valaki Linkolnról szeretne egy könyvet írni, muszáj más által írt információkra hagyatkoznia, hiszen nem mehet vissza az időben, elsődleges forrásokért.
2018. szept. 14. 00:31
 9/9 anonim ***** válasza:
Ilyen esetekben az inkriminált részt megcsillagozod, vagy ha az oldalon több is akad, akkor sorszámozod, majd a lap alján a bibliográfiát feltünteted, így közölhetsz akár idézett receptet is. de félreérthetetlenül jelezni kell, honnan vetted.
2018. szept. 14. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!