Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Történhetett török-magyar...

Történhetett török-magyar keveredés a hódoltság korában? Ha igen mennyire, milyen formában?

Figyelt kérdés

Itt voltak 150+ évig, meg előtte is évszázadokig háborúztunk velük (meg utána is).



A kérdés azért érdekel, mert nekem eredeti török nevem van, és találtam adatokat arra vonatkozóan, hogy a családom ahonnan származik, ott 1690 után maradtak török várvédők, akik később elmagyarosodtak. Szóval én valószínű török leszármazott vagyok.


Meg arról is olvastam forrást, hogy Egerben is maradtak és "ők lettek az első lakók".



Mit gondoltok? Vagy vannak adatok erre vonatkozóan?


(Gondoltam ide is kiírom hátha többen olvassák)



2019. jan. 29. 21:48
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Csak gondolkozz gyakorlatiasan. Többszázezer török férfi, távol a hazájától, a családjától, az ottani törvényektől, áthaladnak egy országon amit leigáznak, leölik a férfiakat és találnak egy csomó fiatal magyar lányt. Még akkor is hatalmas demográfiai változások alakulnának ki ha mondjuk csak átvonulnak vagy csak 1-2 évre maradnak. De ezek még 150 éven keresztül itt voltak! Megnézném hány férfi maradt hűséges a több száz kilométerre lévő feleségéhez...
2019. jan. 29. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Szerintem volt ilyen, de kis számban.


De hogy tömegével erőszakolták volna a magyar nőket, azok meghagyták magukat, megtartották a gyereket, én azt nehezen hiszem el.

2019. jan. 29. 22:25
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

"De hogy tömegével erőszakolták volna a magyar nőket, azok meghagyták magukat, megtartották a gyereket, én azt nehezen hiszem el." - ez aranyos :). Haboruban ez teljesen bevett szokas evezredek ota, "war rape"-kent tudsz esetleg tovabb keresgelni rola, ez egy letezo jelenseg napjainkban is. Hagyni meg ertelemszeruen senki nem hagyja magat megeroszakolni, de ott nem is kerdes hogy hagyja e a no vagy sem, azert eroszak. A gyerek megtartasara meg akkoriban max. mindenfele gyogynovenyes meregszamba meno "orvossag" volt, amibe gyakran belehaltak a nok. Szoval, sok valasztas nem volt eroszak utan.

Termeszetesen volt amugy keveredes (feltetezem eroszakon kivul is - nalunk meg vannak ilyen tortenetek is, hogy egy magyar lany es egy török katona egymasba szeretett, es mindig egy adott erdos helyen talalkoztak, de isten megelegelte a hazassagon kivuli tiltott viszonyt es mindkettot vizbe fullasztotta egy hirtelen letrejovo toba - ez Eszak-Magyarorszagon van, Esztergom kornyekerol:)), ez egy teljesen altalanos jelenseg akkor ha ket nepcsoport sokaig egy helyen van.

Ha török neved van, es ilyen adataid, akkor egyertelmu, hogy nalatok volt valami keveredes sok szaz eve :).

2019. jan. 30. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Biztos hogy volt keveredés és nem feltétlenül erőszakra kell gondolni. A harcok után béke volt, mindenki élte az életét. Simán lehettek vegyes házasságok. Meg ugye ott van a Török mint vezeték név, nem véletlenül.
2019. jan. 30. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Sokkal valószínűbb hogy valamelyik ősöd (ha tényleg török a neved) a Balkánról vándorolt be a Monarchiába, pl bosnyák vagy albán kereskedő volt.
2019. jan. 30. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
A kereszténység tiltja az abortuszt, úgyhogy ilyesmire csak vetemedni lehetett, és az a nőre is veszélyes volt.
2019. jan. 30. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Mansour ***** válasza:
100%

"Sokkal valószínűbb hogy valamelyik ősöd (ha tényleg török a neved) a Balkánról vándorolt be a Monarchiába, pl bosnyák vagy albán kereskedő volt."

Igen, szerintem is ez a valószínűbb, bár nem teljesen kizárt a kérdező által írt változat sem. Egyébként a nálunk tartózkodó török hadsereg nagy része is délszláv vagy albán volt etnikailag, tehát az esetleges erőszakból született gyerek is ezt a genetikai vonalat erősítették inkább a magyarságon belül, és nem a törököt.

2019. jan. 30. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 hollófernyiges ***** válasza:
80%
Itt nem a genetikai keveredés a kérdés, hanem hogy mennyire valószínű, hogy az a török pasas a török hadsereg elvonulása után itt marad letelepülve és nem lincselik meg, nem vagy ezt elkerülendő nem változtat nevet (és vallást). Ennek nem adok túl sok esélyt.
2019. jan. 30. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
A keveredés nem a törökök kivonulása után történhetett hanem nyilván mikor itt voltak ami 150 évig tartott. Sok magyar nem a Habsburgokat tartotta szövetségesnek hanem a törököket.
2019. jan. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ahhoz hogy a családnév fennmaradjon, a török pacáknak itt kellett letelepednie és vagy ő, vagy a szintén török nevű és muzulmán leszármazottai itt voltak, amikor bejöttek Szavojai Jenőék. Mivel török kisebbségünk nincs és 1686 óta sem nagyon volt, feltételezhető, hogy a hódoltságban élők mind elvonultak, vagy aki volt olyan oktondi, hogy maradt, annak szomorú vége lett.
2019. jan. 30. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!