Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen a szülői visszhang a...

Milyen a szülői visszhang a katolikus iskolák körül?

Figyelt kérdés

Pár éve újra bevezették, hogy az iskolák egyházi kéz alatt legyenek. Ez annyi változást hozott hogy kötelező hittanórák, szentmisék vannak az iskolásoknak, ill. évnyitó és évzáró misét kell végigülni a gyerekeknek.


Mondjuk ha van jehova tanúinak a gyerekei, akik szintén azon a valláson nevelődnek, és van ateista, keresztény katolikus, protestáns, református stb. Ilyen sokrétű vallású gyerekeket miért kell arra kötelezni, hogy beüljön és imádkozzon egy katolikus templomban?


A szülők ebbe beleszólnak vagy "felmentést" kérnek gyereküknek a miselátogatás alól? Vagy nem veszik ezt ennyire szigorúan és csak az jelenik meg akinek kedve van hozzá?


Nincs gyerekem, nem tudom hogy zajlik a gyakorlatban, azért tettem fel a kérdést.


2019. febr. 12. 12:38
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%
Ha nem vagy katolikus, miért íratnád a gyereked katolikus iskolába? Az iskolák nagy részét az állam tartja fenn, nem kötlező egyházi iskolát választani. Aki ezt teszi, azért teszi, mert többé-kevésbé azonosulni tud az adott iskola értékrendjével, világképével. Amúgy egy egyházi iskolában nem feltétlenül elvárás az adott vallás, így a különböző egyházi szertartásokon való részvétel sem, kivéve, ha azok az órarendbe vannak építve.
2019. febr. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Például sok vidéki helyen egy általános iskola van, ami katolikus és kézenfekvő hogy a gyerek olyan iskolába járjon, mert nincs más választása.
2019. febr. 12. 12:55
 3/11 anonim ***** válasza:
88%
Nem hiszem, hogy ez annyira gyakori lenne. Ebben az esetben nyilván nem elvárható az adott vallással történő azonosulás. Annyit még megjegyeznék, hogy jobban jársz egy egyházi iskolával, mert azok némileg szabadabbak, mint a központilag szabályozott állami intézmények.
2019. febr. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
jehovás gyerekeket nem fognak ilyen iskolába beíratni, templomba engedni meg végképp nem (nekik tilos más felekezet épületébe lépniük). én se íratnám ilyen helyre a gyerekemet
2019. febr. 12. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy az iskolában be kell jelentened, hogy egy másik egyházhoz tartoztok, és melyik egyház hittanára íratod a gyereket.
2019. febr. 12. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
65%
Gyerekem még nincsen, de én is katolikus iskolába jártam (református vagyok). Egy évnyitó meg egy évzáró misétől úgy emlékszem senkinek se lett baja. Bár egyszer egy nagymama elájult, de miután ivott egy kis vizet, jobban lett.
2019. febr. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nem szeretjük, de ez van, azt mondták ezt kell szeretni mert így több pénz lesz a sulira, kibírjuk.
2019. febr. 12. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Piarokhoz jártam. Fogalma sem volt a szülőknek, mi történik a suliban.

Beírattak és a szülőin elhallgatták előlük az igazságot, diákokat meg befenyítette a tanár, ha elmondja otthon amit a tanár tett, megbukik.


Szerintem ez után a szülőnek nincs semmilyen valós képe arról, milyen az az iskola.


Ez volt a 90ea évek 2. felében. Azóta új generáció jár oda. Új tanárok. Új épület. Szóval hiába vagyok szülő, az én tapasztalatom is semmis. De biztos nem iratnám oda a kölköt.

2019. febr. 12. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Vannak sztorik mindenhol.

Azért tettem fel ezt a kérdést, mert már többször láttam utcán ballagó gyerekcsordát kísérő tanárokkal, siettek a templomba és a gyerekeken látszott az undor. Persze az a sok gyerek biztos, hogy vegyes vallású volt. Aki otthon is keresztény hitben nő fel annak nem okoz gondot a templom, de a Jehovás gyerekek is járnak iskolába és biztos akad olyan, aki kényelmi szempontból pont egy katolikus iskolába kell hogy járjon. Szóval ez a része érdekel.

2019. febr. 12. 15:37
 10/11 Andizsuzsi ***** válasza:

Azokban az iskolákban, ahol nincs más választás (pl falusi iskola) felmentést kapnak a hitélet alól a nem hívő gyerekek, ha a szülők ezt kérik.

Azokban az iskolákban, ahova a szülő választása szerint iratkozik a gyerek, elfogadja a házirendet, annak részeként a misére járást és a kötelező hittant is. Bár úgy tudom, hogy nagyon sok helyen ez alól is felmentést kapnak a más felekezethez tartozók.

2019. febr. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!