Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ugyan azt a megírt kottát,...

Kicsikacsakmhgbkj kérdése:

Ugyan azt a megírt kottát, bármilyen hangszeren el tudom játszani, ugyan úgy fog megszólalni?

Figyelt kérdés

Nem vagyok zenész. egy vitát szeretnék lezárni.:D

De pl: Beethoven - Moonlight Sonata kottáját, egy gitár, vagy trombitán, ugyan abból a kottából kell eljátszni?

Nem kell át írni annak megfelelően?


Illetve egy klasszikus koncerten mindenkinek ugyan az a példány van lemásolva. És csak 1 fajta kotta van mindenki előtt az előadáson.


fuvola, hegedű, gitár, bőgő, cintányér stb....


Köszi előre is.



2019. nov. 11. 00:01
 1/6 Mojjo ***** válasza:
100%

De, természetesen át kell írni a kottát más hangszerre.

Egy klasszikus koncerten a különféle hangszeren játszó zenekari tagok előtt különféle kotta van.


Üdv,

egy tizenpár éve zenélő hozzászóló :)

2019. nov. 11. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%

már miért szólalna meg úgyanúgy? a különböző hangszereknek más-más a hangszíne, hangterjedelme. ezért is vannak különböző hangszerek.


valamint mindegyiknek más a játéktechnikája. glissando-t nem minden hangszeren lehet játszani, vagy máshogy.


szólam kották vannak. mindenki előtt a sajátja. csak a karmester előtt van partitúta (amiben minden szólam látszik egyszerre)

2019. nov. 11. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Én csak a dobokhoz értek. A dobbal eleve nem is lehet dallamot játszani, csak ritmust, szóval pl egy rock szám dob kottája totál máshogy néz ki, mint ugyanannak a számnak a gitár kottája.
2019. nov. 11. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Én furulyázni tanultam, és van egy kötet keresztény zeném gitárra.

A legtöbb darabot transzponálni kell, és ettől eltekintve is máshogy hangzik, mert más a hangszíne. Valamint zongoradarabokat nem is tudnék lejátszani, a hangterjedelem miatt.

Azért egy hangverseny ennél sokkal bonyolultabb, Minden hangszernek saját szólama van. Egy hangszer nem is tudná eljátszani az egészet.

2019. nov. 11. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek. Megértettem.
2019. nov. 11. 21:51
 6/6 anonim ***** válasza:

A legnehezebb dolguk azoknak a zenészeknek van, akiknek a hangszerei csak ritkán szólalnak meg, de akkor meghatározó, elemi erővel, mint mondjuk az üstdob a fortisszimóknál, mert könnyen kieshetnek addigra a ritmusból és elbámészkodhatnak a hosszú darab alatt.

Egyébként a gitárduóknál látszik mindkét szólam, de mindkét fél tudja, hogy az alsót, vagy a felsőt játssza, de kamaradaraboknál is, ahol több hangszer van, ám nincs karmester, ott szükséges a többi szólam megjelenítése.

A zenészek annyit gyakorolják előtte, hogy valójából nem kottából játszanak, hiszen fejből tudják már régen a részüket, csupán néha rápillantanak, hogy hol is járnak, mert mindenki eltévedhet kicsit néha.

2019. nov. 12. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!