Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Minden művészetnek van egy...

Minden művészetnek van egy "nem művészi" verziója is?

Figyelt kérdés

Filmművészet: A népszerű filmek nagyrésze olyan alkotás, amik semmilyen, vagy csekély művészi értékkel bírnak, látványfilmek, a történetük sokszor értékelhetetlen (például képregény filmek, Star Wars, minden karácsonykor a családi komédiák, hogy a televízióban lévő filmekről ne is beszéljek).


Írás: A kortárs szépirodalom haldoklik, a felkapott írók viszont nemhogy tehetségtelenek, de ennek ellenére népszerűek is. Klisések, rosszul megírtak, és sok ember büszke rá, hogy ő mennyit olvas és ezáltal milyen művelt (például Szürke ötven árnyalata, Twilight, de ide lehetne sorolni szerintem a Harry Pottert is, amit páran már a Háború és Béke szintjére emelik, annyira magasztalják).


Költészet: Talán ez a műfaj van a legrosszabb állapotban. A nagy magyar kortárs költőink rémes verseket írnak, már ha nevezhető a sajátjuknak vagy versnek, a külföldi írók pedig rájöttek, hogy azt is el lehet adni művészetként, ha két sort vet a papírra (például a Milk and Honey és ennek a társai).


Festészet: Itt annyira nem veszett el a remény, de az, hogy az igazi művészeket alig becsülik meg, aggasztó. Instagramon is rengeteg kiváló művész osztja meg alkotásait, mégis azok tartják magukat nagy művésznek, akik képről másolnak élethűen, mégis semmitmondóan vagy éppen azok, akik nem is festenek annyira jól, de megmagyarázzák azzal, hogy "ez az ő stílusuk".


Fotográfia: Itt inkább külföldön látható az a réteg, akik a látványra mennek, és az alapjában rossz képeiket több órás utómunkával javítják ki. Az viszont nem fotográfia, amikor a kép alig hasonlít az eredetire, mégis ők a népszerűek. A másik véglet pedig azok, sokszor influencerek van videobloggerek, akik fotósnak állítják be magukat, miközben vagy csak egy polaroidjuk van (amihez lássuk be, nem kell sok tudomány), vagy van egy apró gépük, ráraknak valami filtert, de közben a kompozícióról életükben nem hallottak, auto móddal csinálnak mindent.


Ezzel nem lenne bajom, az ő dolguk és ha nekik ez jó, hát élvezzék csak. Engem az zavar egyedül, hogy ezzel az igazi művészek helyét és lehetőségét veszik el. Az mondja magát "könyvmolynak" és műveltnek, viszont azt se tudja, ki Raszkolnyikov, az állítja magát filmszakértőnek, aki azt se tudja, ki Lars von Trier, a kislányok egy Milk and Honey után művészléleknek hiszik magukat, és aki telefonnal lefotóz egy pocsolyát, máris fotográfus. A mozikban kiszorítják a jó filmeket a folytatások, a vállalhatatlan horrorok és a fájdalmasan erőltetett vígjátékok, a könyvesboltok polcain egyre kevesebb a szépirodalom (múltkor a Bűn és bűnhődést kerestem,és azt mondták, már egy ideje nem nyomtatják újra).


Engem egyedül az zavar, hogy a "leegyszerűsített művészet" elveszi az igazi művészet helyét, a kettőt pedig egy dologként kezelik.



2020. febr. 2. 18:13
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:

Müvészet sem fekete fehér mint gondolod, és iszonyat tág fogalom.

Ehhez hozzá jön, hogy minden ember mást tart szépnek, minden embernek más tetszik.


Egy tipikus példa. Èn varrok, habár csak hobbi szinten de ruhákat és takarókat is megnézek müvészektöl.

Ès itt jön. Fent vagyok egy varro mamik oldalon a facen és itt több ezer ember van akik varrnak.

Heti szinten posztolnak ki videokat müvészi divatbemutatokról ahol nem hordható hanem müvészetet mutatnak be. (pl egy müanyag zsákba egy férfi...)

Na és ekkor jönnak a sok nö megállás nélkül fikázza, hogy micsoda ruhák. Mi probáljuk nekik elmondani, hogy ezek nem igazán ruhák, ez müvészet. De ök csak azt la´tják, ha ember hordja akkor az ruha.

Az ö szemükben ez nem üvészet csak szemét.

2020. febr. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem így működik. A Művészet nagybetűs és örök. Vannak Művészek és vannak a pojácák, a közepesek, a középszerűek, és a senkik.


"Engem egyedül az zavar, hogy a "leegyszerűsített művészet" elveszi az igazi művészet helyét, a kettőt pedig egy dologként kezelik."


Soha nem veszi el a valódi művészet helyét a szemét és a középszer, maximum csak úgy látszik. Te, az olvasó, a zenehallgató, a képtárat látogató, te döntöd el, hogy mi az a szint, ami neked megfelel. Nem veszed meg a szemetet, csak az értéket keresed. De az rajtad múlik, hogy mit tekintesz értéknek. Mindig, minden korban voltak valódi művészek és örök érvényű alkotások - a legsötétebb középkorban is. Most is vannak.


Ha megtaláltad a valódi művészeket, akkor segítsd őket! Ezzel helyet teremtesz nekik és a műveiknek is. A szemét pedig eltűnik, mint mindig.

2020. febr. 2. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:

mindennek van

általában az a nem művészet, amit mások csinálnak

2020. febr. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
34%

attól mert valami régi, nem lesz jobb

le kéne szokni arról, hogy csak a XIX. században készült irományok is irodalom

és bizony a Harry Potter is az, semmivel sem rosszabb mint a Háború és béke, sőt szerintem többen olvasták

2020. febr. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
76%

na végigolvastam az egész kérdést

egyszerűen sznob vagy kérdező

és mások ócsárlása is nagyon megy

2020. febr. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:

Picassóval mi a helyzet, a kis négyszögeivel? Rajzol három négyszöget, ez akkor művészet? Eléggé ismert a kubizmus is.

Én nem értem Picassót, mire jó ez, de elismert művész.

A tuc-tuc zene nem művészet, de lehet olyan mondanivalója, olyan címe egy ilyen számnak, amit művészien fejez ki abban a stílusban.

Én is azt mondom, egy műalkotás legyen kidolgozott, igényes, amin sokat dolgozott a művész, de ettől még amit összedobtak 2 perc alatt, annak is lehet művészi értéke.

Érdekes kérdés.

2020. febr. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:

Van a sima torna és a művészi torna.

A sima úszás és a műúszás.

Normál korcsolya és műkorcsolya.

2020. febr. 2. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm, hogy visszahoztad az ifjúságomat! Tizenöt évesen volt ilyen sommás, minőségét tekintve ostoba véleményem sok mindenről. De szép is volt a fiatalság...
2020. febr. 2. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 A kérdező kommentje:

Kortársak közt is van olyan, ami művészet. Például Krasznahorkai. A modern zenék közt is van olyan, aminek mondanivalója van. Ezt elismerem, és nem tartom magam sznobnak, mivel nem ítélem el ezeket a dolgokat. Én is hallgatok például Beatlest, és nem állítom azt, hogy minden daluk egy műalkotás (bár zeneileg nagyot alkottak és meghatározó szerepük van a zene történelmében, de mégiscsak populáris zenének számítanak). Nincs bajom, ha valaki kedveli ezeket a dolgokat, csak az zavar, ha ezt ők művészetnek tekintik, műalkotás szintjére magasztalják, és lenézik a valós műveket. Például olyan, aki filmrajongónak mondja magát, miközben a művészeti értékű alkotásokat szidja, a "rossz" látványfilmeket pedig magasztalja. (ez egy személyes példa).


Az pedig, hogy valamit sokat szeretnek, még nem lesz jó.


És elnézést, ha rosszul jött le az egész. Nem akarok semmit se szidni, csak elég nehéz ezt a jelenséget megfogalmazni.

2020. febr. 3. 07:20
 10/34 Alex Fly ***** válasza:
100%

Ez így van. A művészet minden ágának megvan a szórakoztató verziója:

A komolyzenének a könnyűzene, a művészfilmnek a közönségfilm, a szépirodalomnak a lektűr...

Nincs ezzel semmi baj.

2020. febr. 3. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!