Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Zenetudomány! Mi a haszna a...

Zenetudomány! Mi a haszna a karmestereknek?

Figyelt kérdés
Nagyon laikus kérdés. Ha pl kórus és zenekar van egyszerre, kinek mire szolnak a mutatásai, ami egy hallgatónak gyakran még a ritmussal sem jönnek össze. Alap ritmust és váltásokat oszt le?

2021. okt. 1. 01:39
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Mert elvileg,ő a főnök.Mint ahogy egyébként is,a munkahelyeken.Megfordítva,ha mindig mindenki tudja a feladatát,nincs szükség,vezetőre.Egyébként,élőben már több alkalommal ki lett próbálva.Tehát,az első hegedűs lett a főnök.Nem lett jó,karmester nélkül.
2021. okt. 1. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Hangszeres zenesznek csak a sajat hangszerere kell figyelnie ... a karmesternek pedig az egesz zenekar tudasaval kell tisztaban lennie.


Zenesz egy kottabol jatszik, a karmester az egesz zenemubol.

2021. okt. 1. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
A válasz összetett. Egyrészt technikai szempontból: a klasszikus zeneművek szerkezetileg bonyolultak, a zenekar létszáma mondjuk 60-70-80 fő.. Nem hall mindenki mindenkit, így a tempóváltások, együttjátékok kivitelezhetetlenek lennének karmester nélkül. Másrészt zeneileg kell egy koncepció, ehhez pedig egyvalaki, akinek a darabról alkotott felfogása lesz a mérvadó. Enélkül sok vélemény lenne a tempókról, dinamikáról.. Bábeli zűrzavar. A karmester beállítja a tempókat, arányokat (ki mennyire hangosan, milyen hangszínen játsszon stb.. a darab végső hangzását is ő adja. Találhatsz felvételt ugyanarról a zeneműről különböző karmesterrel, a hangok ugyanazok, (a kotta is akár), és mégis hallani fogod, hogy a két előadás különbözik.
2021. okt. 1. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

3-as voltam. Tehát “alap ritmust és váltásokat oszt le?“

Nem ritmust, hanem tempót, (valószínüleg erre gondoltál), és igen, tempóváltásokat, hirtelen tempóváltást, lassítást, gyorsítást, Ezen felül zenei íveket, (egy egy dallam hol kezdődik, hová tart, hol a csúcspontja, hol a vége), arányokat (ki, milyen hangerővel játsszon).

2021. okt. 1. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Mansour ***** válasza:
Olyasmi, mint a színházban a rendező, csak az már az előadás közben nem áll ki dirigálni a színészeket. Bár érdekes lenne egy ilyen koncepció, egyszer megnézném...
2021. okt. 1. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Fiatalabb koromban mindig idegesített, hogy minek áll ott a karmester.... Hisz mindenki a kottát nézi, nem a karmestert....Arra gondoltam, ha ismerném a darabot én is elvezényelném...Bernstein volt az, aki egyszer egy zenei darabot szemmel vezényelt le? Nem hiszem, hogy néhány nap gyakorlás után egy ismert népszerű darabot nem tudnék levezényelni.....(Én is zenélek egyébként...)
2021. okt. 1. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

6, most sem lehetsz túl öreg, úgy tippelem :D

Egy ismert, népszerű darabot el tudnál vezényelni, de ahhoz meg valószínűleg nem is kellene karmester.

De ha pl. egy ismeretlen darabot is betanítasz, arányokat beállítasz, ha esetleg a kb 15-20 szólamú partitúrát olvasva meghallod, ha valakinek a 60-80 zenész közül hibás a szólama/rossz hangot játszik, térdre vetem magam előtted és mesternek szólítalak.

2021. okt. 1. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
7. Persze - persze....IGAZAD van..!Én csak sztorinak írtam le...Azt, hogy fiatalabb koromban, azt úgy értettem, hogy tizenéves koromban...Ma már kottából is játszom,de természetesen meghajlok a karmesterek tudománya előtt...Külön téma lenne mégcsak elemezni is őket...
2021. okt. 4. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim válasza:
6-os nekem a zeneakarban azt mondják, nézzek a karmesterre, mert ő diktálja a tempót. Ha senki nem néz rá, semmi értelme, olyan mintha ott se lenne. Mert ha mindenki a saját tempójában játszaná az adott darabot, káosz lenne, mivel az egyik már 5 perce végzett és unatkozik a másik meg még a felénél se tart. Jó ez túlzás de értitek.
2021. okt. 4. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Még nemzetközi karmester versenyek is vannak,legalábbis voltak.Amennyiben felesleges lenne,nem lennének versenyek.Vagy,ami esetleg közelebbi! Boltban dolgozom,ahol az az elv,legalábbis a Csemegé-nél meg a Julius Meinl-nél,de még a Kaisers-nél is,hogy,ha mindig,mindenki tudja a feladatát,nincs szükség vezetőre!Márpedig,minden boltban,van vezető.Bár,valóban,ma már nem hallom így kimondva,de attól még igaz!
2021. okt. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!