Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Emberek! Hogy tetszik nektek...

Emberek! Hogy tetszik nektek ez a novella? Ha ilyenek lennének egy oldalon, akkor olvasnátok?

Figyelt kérdés

Szakadt az eső… csak úgy kopogott a vonat ablakán, mikor az kigurult az állomásról. A fiú háttal ült a menetiránynak, így még látta a peronon álló könnyes szemű lányt. De nem tudhatta, hogy mit gondol akkor… Mikor a fiú elengedte a kezét, és egyszer végigsimította utoljára, akkor azzal a gyenge mozdulattal összedöntött benne egy világot, eltörölte az addig szilárd elhatározásokat, és elszakított benne valamit… azt a vékony pókfonalat, ami az élethez kötötte. Megváltozott már a puszta nézése is. Újra olyan lett, mint régen; magányos, bús… szeretetlen, elhagyott… de a legszörnyűbb az volt, hogy megint ott csillogott a szeme sarkában, a keserű könnyekben a halálvágy. Igen… újra úgy érezte, hogy az élet a legpocsékabb ajándék, amit csak kaphatott. Mikor a vonat eltűnt a kanyarban, csak egy emlék maradt megint valaki. Egy fájó emlék az a könnyes szem, a szomorú arc… és egy hatalmas, vérző seb a szívén. Elővette a napszemüvegét, és felrakta, mint egy álarcot, ami elrejti ezeket az érzéseket. Aztán a fülét s bedugta egy-egy fülhallgatóval, és megpróbálta elnyomni a gondolatait a zenével. Azzal az eszeveszett dübörgéssel, amit már évek óta használ erre.


Aztán hazament… másképpen látta a világot akkor este… kirekesztettnek érezte magát újra, és a megnyugvás is túl távol került tőle. Az ég, az a drága ég, amit olyan csillogó szemekkel néztek nemrégen, az a naplemente eltűnt. Most pedig könnyektől csillogott a szeme, és a nap helyett csak a csillagokat tudta nézni. Nem mondtak neki semmit. Gúnyosan nevetett rá a hold, és minden arc olyan idegen volt. A hangok teljesen tompák, a kép homályos, egybefolyt. A lépései mintha nem érték volna a földet, nem érezte a talajt… csak kóválygott. Összerántotta a görcs a végtagjait, úgy bujkált benne a düh és az elkeseredettség. Ha visszagondolt a fiú arcára, a szívét összeszorította egy jeges marok, és fájdalmasan szorította a mellkasát.


Mikor kinyitotta a kertkaput, máshogyan lépett be rajta… egyedül. Odabent is a halálszag fogadta… a néma semmi. Kelletlen lépett be a szobába, és söpörte félre az ágyról a szétdúlt könyveket, a papírokat, a ruhákat, amit mérgében lesöpört a polcról. Aztán az íróasztalához lépett. Ott volt a naptár, leborítva… egy bejegyzés volt aznapra beírva… nem emlékezett olyanra, hogy ő írt volna oda akármit is. Végigolvasta szöveget, de az első szónál a könnyek kezdtek az arcáról peregni, és a sírás beléfojtotta a szót. Nem tudta végigolvasni. Az erősen belevésett betűk, az elkent tinta és az a rajzolt szív… egy elkeseredett balkezes írása… aki mellesleg az Ő egyetlen menedéke. Leült a székbe, és hátradőlt… a kezei az ölébe hulltak, a naptár leesett a földre. Nem hallotta a koppanást, nem látta, hogy a jegyzetek és a gondosan megtervezett élete kiesett a lapok közül, és nem érzett semmi mást, csak a mardosó hiányt. Egy dologra nézett, és egy gondolaton kattogott az agya… a bőr karkötőn. Nem vette le a kezéről mióta a fiú rácsatolta. Ő is kissé fojtott hangon mondta: „Csak viseld ezt… és emlékezz rám róla! Ne vedd le!” Most sem csatolta le, csak körbefordította csuklóján, és megnézte. Neki vékony, csontos keze van, viszont a fiúéhoz tökéletesen illeszkedett.Bámulni kezdte az ajtót, és hallgatni az óra kattogását… tik-tak… tik-tak… egyre csak lassabban. Mint azelőtt, hogy meglátta a fiút aznap a pályaudvaron… éveknek tűnt egy-egy perc. És most újra évezredeket kell várnia, hogy újra láthassa. Évezredeket! Annyit nem fog kibírni… nem! Még egyszer nem tudja ezt megcsinálni.


Felkapta a telefonját, és egy ötlettől vezérelve azt zsebre vágta, a naptárt felkapta a földről, és kitépte azt a lapot, amin a szavak voltak. Összehajtotta nagyon óvatosan, és zsebre rakta. Kiment a gyógyszeres szekrényhez, és kivett belőle négy nyugtatót… kinyomta a markába, majd víz nélkül lenyelte… hozzá tett még két fájdalomcsillapítót, majd miután azt is eltüntette, kisietett az ajtón… bele a viharba, a menydörgés és villámok közé. Már teljesen az volt, aki régen. Most is úgy ment az esőben, mint akkor, amikor a detox-ban ébredt átkötött karral, nyakmerevítőben. Kábult volt, és az úttestre „tévedt” egész véletlenül… vagy inkább autók elé vetette magát. Most pedig egy régi, elhagyatott telepre igyekezett, amihez egészen más emlékek is fűzték… azok gyönyörűek voltak, de most vérbe fogja mindet fojtani. Útközben a gyógyszerre megivott valami italt is… ha már lúd, legyen kövér, azaz ha akar, akkor haljon meg biztosan. Részegesen dülöngélt az utcákon, mire odaért a céljához. Bement a kidöntött kapun, és elkezdett odabent kóvályogni… megnézte az épületeket, és végül a legmagasabbhoz ment. Bent szétdobált tűk, italosüvegek és szemét volt mindenütt. A lépcsők felé menet hasra esett (talán a kábulat miatt), és vadul káromkodva rázta kificamított kezét. Fellépdelt az emeleteken, majd a tetőre nyitotta ki a vészkijáratot.


Odafent a már lent is viharos szél már orkán erősségű lett, és majdnem ledöntötte a lábáról. Kiállt az épület tetejének a peremére, és már érezte a gerincében azt a bizsergést végigfutni… szomjazott az adrenalinra. Vagy inkább várta a halált. Ekkor megcsörrent a telefonja. Előhalászta a zsebéből, és megnézte a kijelzőt. „Szerelmem”. Fogadta a hívást!


-Halló?


-Én vagyok az, életem! – hallotta a fiú elgyötört hangját a vonal túlsó felén – Mi az a nagy szél? -Vihar van? -Nem értél még haza? Vagy mi van? Baj van?


-Voltam már otthon…


-Mond már el, hogy mi a baj, mert betegre aggódom magam! Hol vagy? Mit csinálsz? Jól vagy?


-Infected… - nyögte ki a lány, mintha ez a szó különösebb fájdalmat okozna neki. Hiszen azt is tette… kést vágott a szívébe


-Menj haza! Aludnod kell, nagyon fáradt vagy! – az aggodalom hallható volt a hangján


-Nekem már mindegy! Mert úgyis meghalok! De ezt te is tudtad órákkal ezelőtt… hogy ha elmész, akkor engem megölsz! – a könnyek már folytak az arcán.


-Ne mondj ilyet! Hayley! Neked élned kell! Hiszen megígérted…


-Lehet… de nem én leszek az első, aki megszegi az ígéretét!


-Ne csinálj semmi őrültséget! Kérlek, Hayley! Menj haza!


-Már nincs visszaút! – suttogta Hayley a telefonba, miközben újra a zsebébe nyúlt, és elővette a naptárlapot. Aztán (igaz, csak sírva) de felolvasta azt a pár szót.-Szeretlek, Életem! – aztán megtett még egy lépést a szédítő mélység felé.


-Ha szeretsz, akkor most azonnal hazamész! Kérlek… - mondta a fiú sírástól remegő hangon. A lány nem felelt. -Kérlek, válaszolj! Szólalj meg! Mindent meg tudunk beszélni! Mindent! Érted? Visszamegyek holnapután, vagy inkább holnap! Igen, holnap ott leszek már hajnalban! Én foglak ébreszteni! Csak akkor most menj haza, és feküdj le! Kérlek! Hayley! Szólalj meg!


A lány megtett még egy lépést, mire már a kőpadka legszélén állt, lábujjai már a levegőben. Ő pedig már érezte a halált, amint az simogatja a nyakát, tarkóját. De a halál keze most a fiúéhoz hasonlított… meleg volt, és puha. Nem hideg és csontos. A telefonban a hang kérte, hogy ne ugorjon! És ő pisszegett egyet, mire elhallgatott a rémült kiáltás.


-Sokat tettél, de ezen már nem lehetet segíteni. Mert már régen letértem a jó útról… már régen kellett volna ezt… Szeretlek… - az utolsó szó elcsuklott és sírásba fulladt a beszélgetés.


Hayley megadóan zuhant, kezében a naptárlappal… és több száz kilométerrel arrébb, egy vonaton eszeveszett ordítás ébresztette az utasokat, és zengte be az éjszakát. Az ordítás egy vadállaté volt, akiben akkor valami megszűnt… a lánnyal együtt. Mert mikor annak a teste földet ért, a vér és az eső tisztára mosta azt a darabka papírlapot, ami az életet jelentette neki. A fiú pedig akkor kezdte csak igazán érezni, amit a lány mondott. A suhanó táj lelassult… mintha megállt volna az idő. De a fájdalom még „évezredeken” át is ugyannazzal a kínnal égette.


2011. júl. 23. 13:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Szerintem írj. Jók ezek, gondolatébresztőek. De ne nyiss nekik külön oldalt... ha fönt vagy egy f@c3b00k nevű közösségi oldalon, akkor inkább postold ki őket jegyzetként. Igaz, hogy ott inkább ismerőseid fogják olvasni (persze látják mások is), de tőlük értelmesebb feedbacket is fogsz kapni rájuk... Jó írogatást, mindenképp folytasd!
2011. júl. 23. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
tl dr
2011. júl. 23. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Húzom a számat. Nem mondom, hogy tetszik, de azt sem, hogy nem tetszik és bárcsak nem olvastam volna el.

Egész jó. De.

Van benne néhány dolog, amin az javít, ha MINÉL TÖBBET ÍRSZ, BÁRMIT. ;)


1) Nem szeretem az indokolatlan angol névadást, névhasználatot. Ha nincs rá ok, nincs olyan környezet - szerintem fölösleges. Nem állítom, hogy a szereplők legyenek "Erzsébetek" és "Jánosok" vagy "Emesék" és "Botondok", de sok szép, egyéb név van; magyarul. Ebben a történetben szerintem nincs sok értelme a Hayley névnek.

2) Kicsit soknak érzem a hárompontozást (ezt: ...). Szerintem egy tudatos, alapos tördelés hatásosabb. (Egy bekezdésen belül is lehet új sorba vinni dolgokat, a forma meggyőző, sodor vagy megtorpanásra készteti a gondolatokat. Itt inkább csak bizonytalanságot érzek, aztán kicsit "viszket", enyhén idegesít a hárompontozás.)

3) A szóhasználat tetszik. Elég igényes. A szavak szépen gördülnek egymáson, egymással. Van még rajta mit formálni, mert néha úgy érzem, a kifejezések zsúfoltak, túl szerteágazóak. Legyél kicsit tömörebb, forrjon eggyé az egész. Egyébként az ilyesmire tökéletes gyógyír, ha írsz és írsz és írsz, sokszor sokat.

4) A történet, a képek átlagosak. Túlságosan azok. Sok hasonlót olvastam már (a Merengő Fanfiction oldalon, a nem-fanfiction alkategóriában), és hiába kétségkívül igényesebben fogalmazott novella ez - mégis általános, nem túl egyedi. A jelenetek, fordulatok olyan... tipikusak. Illetve, a kiszámíthatóság alapvetően nem gond, de számomra túl laposak. Kicsit ötletes, de tulajdonképpen tucat.

5) Örülök, hogy a helyesírásról nem kell semmit mondanom, mert jó! :)

6) Hány éves vagy? Nem mindegy, 14 vagy 18 évesen írsz így - és egyáltalán, mióta írogatsz. :)

Ha előbbi, azaz 14 vagy és ez a második próbálkozásod, akkor bólintok, mert van benned valami - ha 18 évesen a 30. novelládról van szó és öt év hozta elő ezt a fogalmazást, akkor húzom a számat. :/

2011. júl. 23. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
91%

Az igeidők logikátlanul ugrálnak egy bekezdésen belül is. Múlt és jelen. Ezt tilos. A szöveg szétesik, és ami a legborzasztóbb, szép AKAR lenni, azaz nem önmagától szép. Nem egy nemes fából faragott egyszerű szobor, hanem egy műanyagból nyomott kerti törpe. Amúgy az ilyen öngyi romantika már nagyon nem hangzik őszintén legalább is nem így, és nem ezért.


Bocs, de nem esett jól!

2011. júl. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
És még valami elképesztően sok a mondaton belüli szóismétlés, pl. amikor az ágyról félresöpri (bár ilyet nem is lehet csupán lesöpörni) az előzőleg a polcról odasöpört cuccokat. Meg mi az hogy csak a csillagokat tudja nézni? (amiből következik, hogy újhold van) aztán meg mégis bámulja őt a hold, mi több vigyorog. Ha valakinek a szívét szorongatják, majd meg a mellkasában is szorító érzést lesz figyelmes egyazon mondaton belül akkor gondolom, hogy az illetőnek a szíve és a mellkasa igen messze esik egymástól.
2011. júl. 23. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

kedves 15:00

amikor nem voltam a legjobb passzban, én is mindenféle indok nélkül mindenben arcot láttam, fák ágai, stb között. és féltem is ezektől az arcoktól. tehát nem olyan furcsa, hogy a szereplő azt hitte, hogy a hold gúnyosan vigyorog rá.

a kérdező figyelhetné, hol lehet ilyen novellácskákkal pályázni, a lányom a rendőrség egyik kiírására reagált egy karcolattal, aminek az volt a címe, hogy nyolc napon túl. megrázó icipici novellát írt(pont egy drogtúladagolás vagy azok keverése volt a fő téma, meg persze a szereplő saját értéktelenség-érzete), és helyezést is elért vele! ilyen pályázatok mindenhol vannak, próbáld ki magad, az ott elhangzó kritikákból rengeteget tanulhatsz.

2011. júl. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, azoknak is, akik azt írták, hogy nem tetszik, mert így legalább tudom, hogy igen, nagyon sokat kell még javítanom ezen. Azért nem lett éppen kerek ez a novella, mertsajnos személyes "élmény" van a hátterében. Mikor elment a barátom, hazament 300km-re, egyszerűen összetörtem, és ezek jártak ez eszemben, úgyhogy mikor hazaértem, ezek csak úgy kijöttek belőlem, nem tudtam éppen összeszedni a gondolataimat. Egyikőtök kérdezte, hány éves vagyok. A válasz 15 és durván egy éve írogatok mindenfélét, néha-néha verseket is. Már van egy oldal, ahol ezeket meg lehet nézni, a címe pedig www.hayley.eoldal.hu A Hayley név az az Én nevem, ezt szeretem használni, mert rühellem a nevemet! Nem, nem Kalányos Nintendo vagyok, azért annyira nem súlyos! Pályázatrais szerettem volna már küldeni, de nem volt meg a nevezési díj sajnos :( Köszzönöm a kommenteket!
2011. júl. 23. 20:26
 8/14 anonim ***** válasza:
Ilyen témájút nem.
2011. júl. 23. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Semmi egyedi, semmi megkapó nincs benne. A fogalmazásmód erőltetett.
2011. júl. 26. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"kigurul az állomásról" - klisé megfogalmazás

"érezte, hogy az élet a legpocsékabb ajándék, amit csak kaphatott" - azért mert egy fiú elhagyja? ez nem túl életszerű, ha az is, akkor a lánynak pszichés gondjai vannak, nehéz lesz azonosulni a folytatásban, de meglátjuk

"Kiment a gyógyszeres szekrényhez, és kivett belőle négy nyugtatót" Ettől féltem, hogy öngyilkos lesz a főszereplő...

"szétdobált tűk, italosüvegek és szemét volt mindenütt" klisé!


Na a végére értem. Ennek a történetnek nincs semmi mondanivalója. Három mondatban össze lehet foglalni az egészet. De az mégsem derül ki, hogy most szakítottak-e (gondolom nem, mert akkor nem kísérte volna el az állomásra), vagy hova és miért megy a fiú, meddig lesz ott. (csak úgy hirtelen senki nem megy el örökre, ha pedig tervezett volt, akkor lett volna idő felkészülni)


Sok benne még klisé is, csak a legerősebbeket emeltem ki, mindenképpen kerüld ezeket, mert ez olyan az irodalomban, mint kopott rozoga bicajjal menni a Tour de France-ra.

2011. aug. 1. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!