Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan lehet megtanulni...

Hogyan lehet megtanulni kottát olvasni házilag?

Figyelt kérdés
Nem tudok eljárni sehova, és zenei ismereteim hiányosak, de egyelőre csak kottát szeretnék tudni olvasni megtanulni, lehetőleg itthon.

2013. okt. 8. 23:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

azért egy kis segítség jó lenne

2013. okt. 8. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sándorjános ***** válasza:
74%

Érdemes egy hangszert beszerezni, amin elsajátítassz egy jellegzetes zenerészletet hallás alapján pl: http://www.youtube.com/watch?v=w7JthgTMHDU -ebben a cuki szintetizátor harmóniát. A zenei ismereteid alapján kiszámolgatod, hogy milyen ABC-s hangokat tartamazott zenerészlet => ezeket a hangokat már le tudod jelezni G/F kulcsban. Van egy bizonyos tempó, amit fel kell jegyezned az előjegyzést követően pl. a legklasszikusabb: 4/4

Ez azt jelenti, hogy egy teljes ütem alatt 4 egész hangot szólaltathatsz meg. http://www.youtube.com/watch?v=9PnOG67flRA - típikus 4/4 zene. Ha számolni kezdessz a fejedbe simán kiérzed, hogy mennyi az az annyi.

Vannak még a módosító jelzések, amiket szintén érdemes előjegyzésben, majd kívánt részeknél feltüntetni. #=Felfelé módosít minden hangot egy félhanggal a fordított b-betű pedig lefelé egy féllel. A kottafüzetek pont az ilyen hangszerjátékok lejegyzéséhez használhatók.

Minden vonal egy egész hang távolságnyira van egymástól.

Az E kisszekundnyira van az F hangtól, ahogy a H is a C-től, így ezeknél szükséges a módosító jelzések használata (Más esetekben a hangok 1 nagyszekundnyira helyezkednek el egymástól, tehát 2 félhangnyira a hangszeren). Remélem segítettem.

(Hozzáteszem, hogy csak 2 éve tanulok basszusgitározni, de ez a tudás is több, mint a semmi.)

2013. okt. 8. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A guitar pro programot ajánlom.
2013. okt. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Én mindenképpen egy kis szolfézsanyagot javasolnék a részedre. Természetesen megkönnyíti a dolgodat egy zongora, ha kéznél van, de egyáltalán nem gond ha nincs. Ha adsz egy email címet, szívesen küldök neked egy két okosságot.
2013. okt. 11. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Attól is függ, miért akarsz kottát olvasni. Mert ha az a célod, hogy kottából tudj énekelni, ahhoz szerintem a Kodály féle dó, ré, mi szolfézst kell megtanulni, amit az általánosban is erőltetnek kb. nulla sikerrel. De ha hangszeren akarsz játszani kottából, akkor inkább az abc-s hangokat tanuld meg! Az se mindegy, milyen hangszeren, mert van, amihez elengedhetetlen a jó zenei hallás (hegedű, fúvósok, stb.) és ezért a Kodály téma.

Én pl. ifjú korom óta zenélgetek (gitár, zongora) a kottaolvasást könyvtárból kölcsönzött könyvekből tanultam meg, mert zeneiskolába nem jártam. Már évek óta vertem a gitárakkordokat, mikor piszokul elkezdett érdekelni a zeneelmélet. És szép lassan rájöttem, hogy a gitáron melyik hang hol van. A zongorán ugyanígy.

2013. dec. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Hálásan köszönöm a válaszokat! :)

Guitar Pro az van már nekem is, van egy gitárom, de nem tudok rajta játszani. Van egyelőre egy ->KIS<- szintetizátorom, még azon sem. :) Akarommondani, mindegyiken tudok játszani, de pl. Akkordokkal bajban vagyok a gitárnál, a szintetizátorom meg csak nemrég óta van. Legutolsó válaszolónak mondom, hogy mindkettő érdekelne, de elsősorban az éneklés. Régen amikor tanították ezeket, semmit nem jegyeztem meg, emlékeim szerint a tanár sem volt túl kedves, viszont már egy jó ideje úgy érzem, hogy engem ez nagyon érdekel, és szeretnék tudni is valamit! Azt mondják, hogy van hallásom. Még egyszer köszönöm a válaszokat.

2014. jan. 3. 06:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!