Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Akik szeretik Edgar Allan Poe...

Akik szeretik Edgar Allan Poe novelláit és az egész művészetét azok miért? Miért kell jó példának beállítani a fiatalok előtt egy embert, aki alkoholista és a művei tele vannak gyilkossággal? Ezáltal fejlődik az én személyiségem?

Figyelt kérdés
2014. aug. 16. 22:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Először is. Edgar Allan Poe művei nem éppen tiniknek szólnak. Másodszor én sosem hallottam, hogy példa ként állították volna valaki elé. Poe véleményem szerint az emberi természet, jellem és tettek sötét oldalát jeleníti meg, ami ha tudomást veszünk róla ha nem része a világnak és az embernek. Poe nem jó példa. A művei nem gyerekeknek való, ahogy az élete sem volt éppen példaértékű. De egy zseniális író volt, aki nagyot alkotott a világirodalomban.
2014. aug. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
88%

Nem számít milyen ember volt a magánéletben. Karl Marx pl. egy részeges disznó volt, aki molesztálta a nőket, de ennek ellenére a 19. század egyik legzseniálisabb filozófusa volt.


A gyilkosság meg nem öncélú dolog egy könyvben. Csupán egy eszköz az író kezében, amit használ.

2014. aug. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
62%

Egyetértek az előzőekkel.

Szerinted a fiatalok személyisége fejlődik az olyan fércművekkel, mint a Harry Potter, Gyűrűk Ura, Csillagok háborúja? Pedig a legtöbb fiatal ezeket olvassa. Poe nevét még nem is halloták.

2014. aug. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
87%

Tele vannak gyilkossággal?

Ember, olvastál-láttál te már Shakespeare-t? :)))

2014. aug. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
86%
Te vagy a mai erkölcshuszár? Mi az, hogy "miért kell jó példának beállítani"? Senki sem állítja be "jó példának" senki előtt - aki szereti, az szereti, aki nem, hát nem. A korának egyik legkiemelkedőbb írója volt Poe.
2014. aug. 16. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Én Poe-tól még novellát nem olvastam, de a versei szerintem csodálatosak. A magyar fordítások sem rosszak, de ha egy versét elolvasol az eredeti szövegével (angolul) , akkor egy egèszen más vilàgot ismersz meg. Szerintem nagyon jó, érthető, és a stílusa is egyedi. Engem nem érdekel hogy ki és mi volt, ha szeretem a műveit.
2014. aug. 17. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Kevered a szezont, a fazonnal. Lehet, hogy nem jó példakép, ne is tekintsük annak, viszont 'aki dudás akar lenni pokolra kell annak menni ott kell annak megtanulni hogyan kell a dudát fújni.' Kiadhatta volna úgyis a műveit, hogy a kutya nem tudja, ki is volt ő. Nem véletlenül használnak a művészetben álneveket. Bűvészt sem illik megkérdezni, hogy rakta a nyuszit a kalapba. Aki nem akarja magát hagyni elvarázsolni, az ne menjék cirkuszba...ez egy ilyen dolog.
2014. aug. 17. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Senki nem állítja be példának. A tény, hogy megvoltak a maga démonai nem változtat azon, hogy a krimi alapjait fektette le, és zseniális irodalmár volt.
2014. aug. 17. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

1. Poe életét ki állította be jó példának?

2. Poe művei igen is korszakalkotóak voltak. Ha ő nincs, nem lett volna Sherlock sem Poirot. Nem is beszélve a hátborzongató műveiről.

3. A te személyiséged "Trónok Harcával" meg "Harry Potterrel" sem fejlődik, mégis mindenki azt olvassa.

4. A mai fiatalok nagy része azt sem tudja, hogy ki volt Poe. Sajnos.

5. Miért, lehet úgy horrort/krimit írni, hogy nincs benne gyilkosság?

2014. aug. 19. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok egy HP rajongó (egyáltalán), de szerintem csomó ember egészen egyszerű dolgokból is tanul valamit. Például már az valami erkölcsi tanulsák a GYU-ban, amikor azon vitatkozom az egyik legjobb barátommal, hogy jogos-e, hogy Frodó a Gyűrűhordozó, amikro szerinte Samu csinált meg helyette mindent, szerintem meg Sancso Panza sem követeli, hogy Cervantes mért nem őt tette a címbe. Azt épp ma olvastam az IPM-ben, hogy a HP-olvasók elfogadóbbak lesznek, elvileg a HP az előítéletekről szól. Csak kevésbé szájbarágós "épp itt az erkölcsi tanulság", mint egy Az emlékek őre...


Egyébként Poe műveiben a gyilkosságnak nem az a lényege, hogy folyik a vér. A Dupin-novellákban (az elveszett levél, a Morgue utcai kettős gyilkosság és társai) az emberi elme gondolkodásmódja a lényeg. A leveles novellában az például, hogy egy olyan helyre dugnak egy levelet (spoiler), ahol teljesen szem előtt van. Mindent felforgatnak érte, de az asztalon lévő levéltartót nem. A perverzió démonában meg sem jelenik a gyilkosság, az utána lévő érzéseiről szól a gyilkosnak (szégyellje hát magát Dosztojevszkij is), míg A fekete - ami az általam olvasottak közül az egyetlen, ahol tényleg kivájt szemeket és hasonlóakat láthatunk - macska arról, hogyan tud elzülleni egy ember, és arról, hogy a végén a gyilkos csak azért bukik le, mert egyszerűen dicsekednie kell azzal, milyen ügyes volt, és elszólja magát. Azóta a Gyilkos elmékben is 600x felhasználták az ötletet, csak éppen nekik rendelkezésre állnak pszichológiai írások, és a tudomány felhasználása, vagy legalább annak álcája. Poe idejében a pszichológia nagyon gyerekcipőben járt, hisz most is igazából.


Ezek az általam olvasott Poe-novellák, remélem, sikerült elmagyarázni a dolgot. Versek közül 1-2-t olvastam, és alig emlékszem rájuk, azokról most nem beszélnék.

2014. szept. 8. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!