Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerintetek az írott nyelvi...

Szerintetek az írott nyelvi kultúra (irodalom, versek, más társművészetek) ideje lejárt vagy lesz a későbbiekben is mindig aki felgöngyölíti?

Figyelt kérdés
2014. nov. 5. 17:14
 1/8 anonim ***** válasza:

"...lesz a későbbiekben is mindig aki felgöngyölíti..."


Lesz! Ez a mondat már a felgöngyölítés kezdete!

2014. nov. 5. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kérdés hány iskolás kamaszt érdekel a mai világban az irodalom, zenetörténet, festészet, filozófia, kultúra, országismeret. Ez még mindig csak egy kis szeletkéje a tudománynak.
2014. nov. 5. 17:39
 3/8 anonim ***** válasza:
"Kérdés hány..." kalaposinast érdekelt 100 éve "...az irodalom, zenetörténet, festészet, filozófia, kultúra, országismeret", különös tekintettel a valahai kalaposinasok, és a jelenkori középiskolások arányára?
2014. nov. 5. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Sokkal többen olvasnak ma, mint az 1950-es évek előtt valaha (eleve többen tudnak olvasni), szóval nem járt le az idejük. Akkor is virultak amikor az emberiség alig pár százaléka tudta elolvasni a műveket.
2014. nov. 5. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az a fajta művészet, amit magasművészetnek nevezünk a polgárság megjelenésével virágzott fel, és lett népszerű, a hagyományos polgárság, és polgári eszmények letűntével természetesen perifériára szorult. Nem hiszem, hogy például a szépirodalom olvasás valaha olyan népszerű időtöltéssé válna, mint amilyen volt a 19. század végi, 20. század eleji Nyugat-Európában, de említhettem volna a színházba, operába, galériába járást vagy a klasszikus zenei koncerteket, szóval nem csak az írott művészeteket.

Eltűnni természetesen egyik sem fog, csupán réteg szórakozássá válik.

2014. nov. 5. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Sokkal többen olvasnak ma, mint az 1950-es évek előtt valaha"


Ez egyáltalán nincs így. Rendszeres szépirodalom olvasónak Magyarországon például kb. a lakosság 10%-a ha nevezhető, és máshol se jobb a helyzet. Miközben a 19. század végi, 20. század eleji Nyugat-Európában a lakosság harmadát kitevő polgárság egyik általános szórakozása ez volt. Szóval az írott művészeti alkotásokat ma annak ellenére is kevesebb ember olvassa, hogy nőtt az írástudók száma.

2014. nov. 5. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy a polgárág Nyugat-Európa harmadát kitette, de Magyarországon igencsak vékony réteget jelentett. Nem véletlen, hogy az ekkori művészeink is csak nehezen találtak nagyobb befogadó réteget. Az 1950-es évektől pedig beindult a 'mindenkinek jár a kultúra' program, aminek keretében a 4 osztályt végzett parasztot is színházba cipelték és szépirodalmat nyomtak a kezébe.
2014. nov. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7

Azért olvasás ügyben már korábban a Klebelsberg-féle iskolareform is sokat tett, az '50-es évek oktatás és kultúrpolitikájának is voltak komoly eredményei, de mindez a '80-as évekre kifulladt, mára meg pláne nem sok maradt belőle. A könyvtári adatok alapján már az 1970-es évek vége óta folyamatosan csökken a rendszeresen olvasók aránya.

2014. nov. 5. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!