Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Csak egyedül én vagyok azon a...

Csak egyedül én vagyok azon a véleményen, hogy attól, hogy valaki realisztikusan másol fotóról, még nem művész? (kifejtem lentebb)

Figyelt kérdés

Arról van itt szó, hogy valaki egy fényképet(!!) hitelesen lemásol, és akkor mindenki el van ájulva attól, hogy hú de tehetséges.

Viszont, ha arra kerül sor, hogy MAGÁTÓL kellene rajzolnia valamit(pl. egy dinamikus mozgást), akkor nem tud mit csinálni.

Nem egyszer találkoztam már ilyennel. Persze, van , aki tényleg ért hozzá, viszont abból kevés van. (És az ilyenek elé odaállsz, és lerajzolnak hitelesen helyben, ami abban különbözik a fényképes esettől, hogy lényegesen nehezebb. Hogy miért? Mert a legnehezebb az agynak az egészben az, hogy míg a fénykép már kétdimenziós, addig a valóságból való ábrázolásnál le kell képeznie a háromdimenziósból. -legjobb példa: rövidülés-. És ezt több rajztanár is elmondta már nekem, ezért kell élő modellekről rajzolni.)


És annak, aki azt mondaná, hogy a másoláshoz is tehetség kell, azt válaszolnám, hogy nem, az tanulható. A legjobb példa erre a Jobb agyféltekés rajzolás tanfolyam. ( [link] ) -egyik ismerősön is volt már, nem tudott rajzolni egy normális arcot,és a három nap után csodálatosan lemásolta a képet, amit magával vitt, viszont azóta se tud önállóan egy arányos arcot rajzolni.


Szerintem másolás gyakorlásként kiváló, de csak annak, és valami onnantól művészet és tehetség kérdése, ha önkifejezésből fakad.



2015. márc. 11. 14:57
1 2
 1/13 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
igazad van
2015. márc. 11. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ez tényleg így van, én is elég jól tudok másolni képről, de önállóan már megáll a tudomány. Amúgy is elég kacifántos terület ez a művészet, mert úgyis egy szűk réteg dönti el, hogy mi számít művészetnek. Ha most hirtelen megtanulnék a háromdimenziós térből rajzolni, valószínűleg attól még nem számítanék művésznek csak valakinek aki tud rajzolni. Művész az akit el is ismernek annak szakmai körökben.
2015. márc. 11. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom szakkifejezésekkel, hogy ki lehet igazi művész (rajzművész), de én azt tartok annak, aki kreatív, ügyes, jó a térlátása, sokat gyakorolt, ezért jól tud rajzolni/festeni, jó a kézügyessége, és mindezt kihasználja, és valami olyat alkot, amit mindenki többször is megnéz, mert annyira kreatív, csodálatos, vagy élethű.
2015. márc. 11. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
71%

Kérdező, úgy is tudod, hogy nem csak te vagy ezen a véleményen, nem tudom mit vársz. Oké, igazat adok, most jobb?


Egyébként valahogy én nem tudok azonosulni a gondolattal, mivel művészeti szakközépiskolában, nem fotóról tanulunk rajzolni, hanem egy rajz helyes felépítését tanuljuk meg, ami alkalmazható bármilyen helyzetben. Még akkor is, ha fotóról rajzolsz.


És hogy mi a lényeg?


Ha valaki hitelesen le tud másolni egy képet, de fejből nem tud rajzolni, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem ugyanolyan tehetséges, vagy nem tehetségesebb egy másiknál, akinek fejből is megy, mindössze nem kapott elég jó/egyáltalán nem kapott képzést.

2015. márc. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
70%

A tehetség, nem egyenlő a technikával. :)


Pl egy ilyen jobb agyféltekés tanfolyam segíthet azon, aki szereti, élvezi a rajzolást, vannak ötletei, jó és önálló ötletek (én ezt nevezném tehetségnek) viszont nincs a markában (még) a megfelelő technikai tudás.


Azért, ha a tanfolyamon elsajátított tudással lemásol 20-30-200 képet, akkor csak fejlődik a gyakorlás által annyit, hogy a saját ötleteit is meg tudja valósítani.


De önmagában magát a másolást én sem tartom túl művészinek. Csak amolyan "jó iparosmunkának".


nem mondom, hogy én nem használok egy-egy festményhez referenciaképet, mert használok, de sosem másolom le teljesen azt. Mindig csak olyat refit keresek, ami segít megvalósítani a bennem élő képet.

nekem pl. jól jönne, ha megtanulnék technikailag jól-kiválóan rajzolni-másolni. De erre perpill nincs pénzem :D


Annyiban teljesen igazat adok neked, hogy a 2D-s másolgatással nem fog megtanulni térben jól és pontosan ábrázolni. De, ha neki ez a vágyálma? Ha elégedett azzal, amit a másolás neki ad?


Attól, hogy én, vagy te vagy akárki nem lenne elégedett "csupán" ennyivel, nem jelenti, hogy XY-nak nem okoz művészi kielégülést.

Ahány ember, annyi módszer.

2015. márc. 12. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

A referenciával nekem sincs semmi bajom.

Engem inkább az idegesít inkább, hogy valaki másol egyet, és aztán mutogatja a világnak, s a nem hozzáértők el vannak ájulva , hogy úúúristen,de tehetséges vagy, igazi művész, stb.

Ha már mutogat valamit, akkor az legyen saját...


(Persze a hiperrealizmus az más, ahhoz tényleg sok-sok munka, és tehetség kell.)

2015. márc. 12. 17:58
 7/13 Andizsuzsi ***** válasza:
87%

"Engem inkább az idegesít inkább, hogy valaki másol egyet, és aztán mutogatja a világnak, s a nem hozzáértők el vannak ájulva , hogy úúúristen,de tehetséges vagy, igazi művész, stb. "


Na ebben viszont nem értek veled egyet. Nekem is van olyan ismerősöm, aki pl. fényképről gyönyörűen másol. Én is "el vagyok ájulva" tőle, mert becsülöm az időt és energiát, amit abba fektetett, hogy ezt egyrészt megtanulja, másrészt megcsinálja. Igaz, ettől még nem tartom művésznek.

2015. márc. 13. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
63%

Én is olyan rajzoló vagyok, aki magától tanul rajzolni. Hogy érzékeld mekkora lépés számomra, hogy egy nagy kör, két pont egy vízszintes vonal és egy függőleges vonal után felismerhető és már-már élethű arcképet tudok rajzolni még úgy is, hogy másolok, hidd el ez akkor előrelépés a rajzolás területén számomra, mintha te őstehetség beléphetnél a nagy művészek klubjába és Leonardo meg Raffaello-val egy szinten emlegetnének.


Igen, lemásoltam már nagyon sok dolgot, és folyamatos gyakorlást igényel. Igen először képekről tanultam meg másolni, ugyanakkor soha senki nem tiltotta meg, hogy az aki autodidakta tanul nem rajzolhat térbeli tárgyakat, én magam is nagyon sok térbeli dolgot lerajzolok. És bár eleinte még egy asztalt sem tudtam lerajzolni felismerhetően annyira torz volt, most már olyan "bonyolult" alakzatokat is lerajzolok, mint az ablakban nyíló virág.


Természetesen még nem tökéletes, de ahhoz képest, ahonnan indultam (pálcikaember), irdatlan nagy az előrelépés.


Szóval bocsánatot kérek, hogy megtanultam rajzolni, de egy percig se gondold, hogy e miatt szégyellni fogom magamat, továbbra is boldogan rajzolok :)


---


Anonymus

2015. márc. 14. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Végre valaki aki ugyanígy gondolja!!

Teljes mértékben egyet értek,ismerősi körömben is volt olyan hogy valaki behozott egy rajzot amit átmásolt/lemásolt,mindenki el volt ájulva hogy milyen tehetséges,akik meg maguktól rajzoltak gyönyörűen,noshát' ők le voltak sz*rva.(már bocsánat a kifejezésért).

/Persze volt olyan hogy megkérték rajzoljon portrét valakiről,élőben,és nem tudott mit kezdeni/

Szerintem is,ha valaki fejből,a saját érzéseit,saját ötleteit sajátos,egyedi formában rajzolja le,akkor onnantól lehet művésznek nevezni!:))

Másolás azért gyakorlásnak mindig jó,meg persze,referencia képeket a legnagyobb mesterek is használtak/használnak,de azért a kettő külön dolog .

:)

2015. márc. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
100%

én egyetértek veled, annak ellenére, hogy saját szórakoztatásomra én is rajzolok, másolok képekről. ha magamtól rajzolok, egész mások a rajzaim, inkább karakteresek, mint élethűek. régen rajzoltam modellről, ki kéne megint próbálni... :)

nem mondanám, hogy nem tehetség, mert az,türelem kell hozzá, ráadásul aki nem centizi ki vonalzóval (az szerintem már tényleg csak másolás), annak azért van egy látása. tehetségnek tehetség, de nem művészet, ezért nem tartom magam annak egyáltalán.

ha valaki nem képről, hanem "élő" modellről rajzol, az szerintem egy kicsit más, nem ugyanaz a kategória, nekem "pár fokkal" magasabban van.

bántani nem kell a "másolókat" szerintem, inkább a népet kéne okítani, hogy van más is ezen kívül....

2015. márc. 18. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!