Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ez művészet igazából? Úgy...

Ez művészet igazából? Úgy értem tök szép formailag, meg ötletes vizuálisan, de valójában van ennek mondanivalója? Ha valaminek nincs semmi mondanivalója, csak szép, akkor az művészet?

Figyelt kérdés
[link]

2018. jún. 26. 21:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
Miért gondolod, hogy nincs mondanivalója? Ennek van. Ha nem lenne, csak szép lenne, vagy ötletes, akkor dizájnosnak neveznék. Egy ötletes ágynemuhuzat mintája sem művészet még, de van az a hímzett takaró vagy terítő ami már igen. Nem olyan èles a határvonal, hogy mettől micsoda. A művészetre ráketesel, leírják mi felel meg annak. Ez a birkástelefonos szetintem beletartozik.
2018. jún. 27. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
80%
A művészet fogalma teljesen szubjektív. Sok a mai művészettörténet által fontosnak tartott személy erre tette fel a karrierjét, hogy választ adjon. Különböző irányzatok erre épülnek, például a dadaizmus és a fluxus eléggé kifigurázza a művészet fogalmát. Duchamp például aláírt egy piszoárt és kiállíttatta. Ha úgy vesszük, ez nem művészet mert fizikailag nem alkotott semmit, viszont durva állásfoglalás a művészet fogalmával kapcsolatban, mondandója nagyon is van. Az a mondandója, hogy minden lehet művészet. Ha a mondandót vesszük kulcsnak a művészetben, akkor ez egyértelműen művészet. A pop art más irányból de ugyanúgy támadja ezt a belénk rögzült társadalmilag elfogadott művészet fogalmat. Ők a mondandót akarták minimálisra csökkenteni és a vizualitást is a tömegek szájízére alakítani. Ha úgy vesszük üres szemfényvesztés, ha úgy vesszük magas művészet. Manapság kevesen mondanák Warhol munkásságára például, hogy nem művészet, a korában viszont sokan kritizálták és állították, hogy az nem művészet amit ő csinál. Ugyancsak ma nem is kérdés, hogy Manet egyike a legnagyobb művészeknek a történelemben, a korában viszont egyenesen ócsárolták és kontárnak tartották, nem művésznek. Szóval minden nézőpont kérdése és neked kell egyedül meghúzni a saját határodat, nem olyan egyszerű a válasz, hogy egy google keresés megoldja a dolgot helyetted. Ha engem kérdezel, akkor egy jól kitalált csomagolás is lehet művészet, aminek tényleg semmi mondandója nincs, vagy egy teljesen funkcionális, csak a funkcióhoz kapcsolódó, minimális kommunikációjú tárgy is lehet művészet. Szóval nálam nem kell, hogy mondandó is legyen, vagy lehet az a mondandó, hogy nincs szükségünk mondandóra. A saját alkotásaimba általában próbálok mondandót szőni, mert én úgy tudok igazán kiteljesedni bennük, de nem vagyunk egyformák. Amit felhoztál példának az meg pont hogy elég rossz példa egy mondandó nélküli dologra, hiszen ehhez az alkotáshoz szinte 100%, hogy komoly üzenet tartozik, csak így ránézve is több tippem lenne.
2018. jún. 27. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Mojjo ***** válasza:
91%
Szerintem ez ritka ocsmány, de mondanivalója meg pont van :)
2018. jún. 27. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Mansour ***** válasza:

"Manapság kevesen mondanák Warhol munkásságára például, hogy nem művészet"

Akkor én a kevesek közé tartozom... Warholnak maga az élete volt művészet, egy nagy performansz, de a művei nem.

2018. jún. 27. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

"A művészet fogalma teljesen szubjektív."


Nem tudom, ezt nehezen fogadom el. Az rendben, hogy emberi művészet meberek nélkül nincsen, azaz egy kulturális fogalomról van szó, de hogy egyénileg is szubjektív? Ezzel azt mondod, hogy azért mert valaki nem fogékony mondjuk semmire, akkor szerinte nincs is művészet. Ilyen alapon minden szubjektív. Ha valaki szerint nem kerek a Föld, akkor számára nem az, tehát ez egy szubjektív dolog.

2018. jún. 27. 12:09
 6/11 anonim válasza:
52%

Szerintem nehéz filozófiai kérdést tettél fel.

Soha senki nem fogja tudni semmilyen korban ezt eldönteni.

Ez olyan, mint azon elmélkedni, hogy melyik korban mi a giccs és mi a művészeti alkotás, mi az, ami csak divat, dizájn? Mindig az utókor mond majd valami véglegesnek tűnő véleményt.

2018. jún. 27. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, szerintem tényleg minden szubjektív, de ezzel nem kell egyet érteni:)

Viszont vannak dolgok ezen belül amiket azért nem lehet egy kategóriában emlegetni. Azok a dolgok amiket meg tudunk figyelni és szabályszerűségekként rájuk hivatkozni, mint például a gravitáció létezése, vagy a Föld kereksége, vagy az evolúció, stb a jelenleg széles körben elfogadott világnézetből való kilépéssel lesz csak szubjektív. Például nem tudhatjuk biztosra, hogy nem egy mátrix szerű világban élünk, ahol nem vagyunk többek, mint stimulált agyak, egy számunkra elképzelhetetlen rendszerben ahol nem is bolygók vannak meg űr, így kerek Föld se létezik igazán csak a mi kollektív, de szubjektív képzeletünkben. És ezer meg ezer ilyen elmélet lehet még, amivel a Föld kereksége is szubjektív dologgá válik. De ezek nem olyan gondolatok amiknek teret engedünk a mindennapos életünkben, mert ha mindent megkérdőjeleznénk teljes káosz lenne:D Ahhoz viszont szerintem nem kell ilyen filozofikus szkeptikus elszállt dolgokban gondolkodni, hogy a művészetet szubjektívnek tartsuk. A művészetet nem lehet mérni, az nem konstans és a megítélése nagyban függ a környezettől is, nem csak az egyéntől.

Nem tudnám megfogalmazni és lehet megmondani se, hogy nálam hol a művészet határa és mi az ami oda tartozik és mi nem, de ha el tudnám mondani akkor is csak a saját véleményemről nyilatkoznék, nem objektíven a művészet fogalmáról. De ez is a szubjektív véleményem, hogy nem lehet objektíven nyilatkozni ebben a kérdésben:D Szóval nem állítom, hogy amit én mondok az az objektív igazság, sőt szerintem tök jó, hogy nem mindenki ugyanúgy gondolkodik. Senkit se akarok meggyőzni, csak elgondolkodtatni:)

2018. jún. 27. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Tök szép formailag? Hát épp hogy semmi köze a szépséghez. Ez nem esztétikailag akar megfelelni,inkább ötletes akar lenni,meg feltételezem mondanivalója is van.

A kérdésedre válaszolva,ha valaminek nincs mondanivalója,az nem művészet? Hát az esztétika? A forma? A vizuális művészet?

Volt egy Caravaggio nevű bácsi,ő nagyon szépeket festett,hiperrealisztikus portékat meg ilyesmi,de mivel nem mindegyiknek van mondanivalója,csak az érzékekre akar vele hatni,akkor gondolom ő nem is számít művésznek. Szóljon neki valaki,utólag is.

[link]

2018. jún. 27. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
51%
Mondjuk én a hiperrealisztikus képeket érdekesnek találom meg minden, de ki nem tennék a falra egy körtét almával, csak azért mert az már élethűbb mint az eredeti. Nekem nem művészet. A nagy klasszikusok képei sem azok, pedig mindig csodálkozva néztem, hogy a felhő, a víz, a szemek, a hajszálak mennyire élethűek, de ha csak portré volt, vagy csak egy tájkép, akkor max annyit gondoltam, hogy milyen ügyes és türelmes ember festette ezeket. Olyan mint a fényképek. A fényképezőgép sem művész, ha azt mutatja amit látunk. Akkortól művészet, ha mögéláttat vele az alkotója. Így egy fénykép is lehet művészi. Az esztétikáról is azt gondolom, hogy lehet művészien alkalmazni, kb. mint asztalt készíteni vagy bármilyen munkát végezni, amivel szépséget, egyediséget hoznak létre, de önmagában nem tartom művészetnek azt ha valami szép, vagy egyedi.
2018. jún. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Még szerencse hogy nem te döntöd el. :D
2018. jún. 27. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!