Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Az akkordok és hangjegyek...

Az akkordok és hangjegyek között mi a kapcsolat?

Figyelt kérdés

2018. aug. 2. 07:44
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:

Hangjegyekkel írod le a dallamot. Egy hangjeggyel azt adod meg hogy az adott hang milyen magas és mennyi ideig tart.


Az akkord meg amikor több hang egyszerre szól.

2018. aug. 2. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 Waff ***** válasza:
Az a kapcsolat köztük, hogy az akkordokat is hangjegyekkel ábrázolják a kottában.
2018. aug. 2. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:
minden akkord több hang egyszerre? és akkor miért van olyan kevés féle akkord? nagyon sokféle variáció elképzelhető. És egy dald hogyan szoktak gitározni, amikor abban egy kotta van és nem több párhuzamosan tipoikusan
2018. aug. 2. 11:43
 4/27 Mojjo ***** válasza:

@3: Több ezer féle akkord van, szóval nem igazán értem, miről beszélsz :)


Egy akkord három, vagy több hangból áll Ha legalább három különböző abc-s zenei hangot játszunk egyszerre, már akkordot kapunk.


A kottában, ha nincs egymás alatt/felett ennyi különböző abc-s hang, akkor nem akkordot játszunk épp, ha meg van, akkor azt. (Legalábbis, ha az akkordbontást most kivesszük a buliból.)

2018. aug. 2. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim válasza:

4-es: Tobb ezer???? Ezt hogy sikerult kiszamolnod??

Vegyuk sorjaban: van az alap 12 dur es 12 moll akkord. Ez 24. Ezt az 24-et vehetjuk annyiszor ahany egyeb valtozata lehet, vagyis maj7, 7-ik, 6-ik, stb... ezekbol max 9 van mert 3 mar foglalt.

Ha (kerekitve) 10-et osszeszedsz, az még mindig csak 240 akkord. Belekeverhetjuk azokat is amikor tobbmindent adunk hozza, pl C-2-6-7, de 3-nal tobbet egyszerre nem rakhatunk az alap akkordhoz mert olyan nincs, hogy pl egyszerre mind a 12 hangot megszolaltatom, az mar nem akkord hanem egy nagy katyvasz.

A valosagban kb 200-at hasznalunk, nem pedig tobb ezret.

2018. aug. 4. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 Mojjo ***** válasza:

@5: Akkordnak nevezzük azt, amikor egyszerre legalább 3 különböző abc-s hang szólal meg. A kromatikus skálán 12 hang van, induljunk ki ebből és számoljunk kicsit.


Hármashangzatnál van egy alaphangunk. Ez 12 féle lehet. Utána 11 féle hangot választhatunk második, majd 10 félét az akkord harmadik hangjának, így 12*11*10 féle hármashangzat képezhető. Ha kiszámoljuk, ez 1320.

Négyeshangzatokra 12*11*10*9 a képlet, ez 11880 féle négyeshangzat.


Csak a hármashangzatok és négyeshangzatok 13200-an vannak. Ha az ötöshangzatokat is hozzávesszük, 108240, azaz több, mint százezer (!) féle akkordot állíthatunk elő.


Persze, ezen akkordoknak csak kis része konszonáns, a legtöbb disszonáns lesz. A zenei gyakorlatban ennek megfelelően csak ennek a mennyiségnek a töredékét használjuk. De ettől teljesen független a tény, hogy sok-sok ezer féle akkord létezik .

2018. aug. 4. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

Kérdés nektek, ti okosabbnak tűntök:

Azt írjátok hogy egy akkrodhoz legalább 3 hang kell.

De mondjuk egy C és egy E hang az hogyhogy nem elég egy C dúr akkordhoz?

2018. aug. 4. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 Mojjo ***** válasza:
@7: A dúr akkordok hármashangzatok, három különböző hang építi fel őket. Dúr akkordnál fogjuk az alaphangot (C), ráépítünk egy nagytercet (E), illetve egy tiszta kvintet (G). Tehát a C-dúr akkord a C, E és G hangokból kell, hogy összeálljon. Ha csak C és E van, kimaradt az alaphang kvintje, az nem C-dúr akkord úgy.
2018. aug. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 Waff ***** válasza:

Utolsó: mert minimum 3 hang kell egy mezei akkordhoz, hogy egyáltalán akkordról beszéljünk. Kár itt irkálni erről, egyszerűen csak üss le a zongorán, vagy pengess meg gitáron (stb) egy C-E hangot egyszerre, maj ezután egy C-dúr akkordot szólaltass meg (C-E-G). Hallani fogod miről is van szó.

A fenti kérdésed kb olyan mintha azt kérdeznéd, hogy víz és só miért nem elég egy finom marhapörkölthöz....

2018. aug. 4. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Pedig egy csomó helyzetben két hangot is akkordnak értelmezünk. Persze a felhangokkal is foglalkozni már összetettebb, és én sem értek hozzá annyira részletesen, de ha zongorán leütsz egy C és egy E hangot, akkor bizony meg fog szólalni a felhangok között egy G is. Jazz-zeneelméletben a tiszta kvintet szinte mindig kihagyják az akkordból, mert az úgyis ott van, nem igaz? Ezzel megdől az, hogy minden esetben legalább 3 hang kell hozzá.


Egyébként ha már részleteken vitázunk, megnéztem, hogy mit jelent az akkord szó. Sokféle definíció van, van ahol "zenei együtthangzást írnak", egy angol oldalon ez volt: "In music, a chord is three or more notes that combine harmoniously."


Szóval nem elég csak az, hogy 3 hang megszólaljon, bizonyos értelmezés szerint a hangoknak "együtt kell csengeniük". Ha leütök egy C-t, mellé egy C#-t,és egy D-t, az nem biztos, hogy akkord. Tudjuk, hogy klasszikus összhangzattanban tercépítkezés az alap, modernebb zenékben ez már bővül, ismerjük Bartók kvart-akkordjait, és gondolom kortárs zenében bármit lehet, de nem vagyok benne biztos, hogy ha leütünk random x+2 hangot (x>0), akkor azt már akkordnak nevezzük.


Egyébként aki beszél latin eredetű nyelveket, az olaszok azt mondják, hogy "di acuerdo", a franciák azt, hogy "d'accord", a spanyolok pedig "de acuerdo", ami az egyetértésre szól. Egyetértés-összecsengés-egybehangzás, remélem értjük. :D


Persze kezdőknek én is úgy tanítom, hogy legalább 3 különböző hangnak kell benne lennie, de lehet egy hangból több is, így nem kell megijedni, hogy hat húrt pengetsz, pedig hármashangzatot mondtak. :D


Aztán persze ahány iskola, annyi értelmezés. Lehet, hogy én is írtam hülyeségeket, remélem van aki meg tud cáfolni, és akkor tanulok ebből is valamit

2018. aug. 4. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!