Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Egy színdarbot hány évig...

Egy színdarbot hány évig szoktak játszani a színházban?

Figyelt kérdés

Ugy ertem, hogy ugyanazokkal a szineszekkel, ugyanabban a szinhazban? Ugy ertem, hogy van egy szindarab amit megirnak es bemutatnak egy szinhazban. Hany evig jatszak abban a szinhazban?


Es van olyan, hogy megirnak egy darabot, bemutatjak eloszor pl. a Madach Szinhazban (most mondtam egy peldat) es utana atadjak mas szinhazaknak a megirt darabot es ok is eloadjak az o szinhazukban? Vagy amelyik szinhazban bemutatjak csak abban jatszak?



2018. szept. 24. 20:37
 1/5 A kérdező kommentje:
*színdarabot
2018. szept. 24. 20:38
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, mekkora sikere van a darabnak.

Ha már a tizenakárhányadik estén is csak félig vagy még annyira sincs tele a nézőtér, leveszik a műsorról.

De vannak olyan darabok is, amelyeket évekig játszanak.

Legjobb példa erre Agatha Christie: Az egérfogó.

A londoni West End színházban több, mint ötven éve játsszák.

2018. szept. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Es ha egy darabnak nagy sikere van, akkor ugyanazokkal a szineszekkel hany evig jatszak akikkel az elejetol kezdve jatszottak, tehat az eredeti szineszekkel a darabban? Csak mert egy ido utan gondolom cserelnek benne szineszeket.
2018. szept. 24. 23:47
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyon sok dologtól függhet.

Ha az illető színész az adott színház tagja, általában végig ő játssza a szerepet.

Ha m.v. (meghívott vendég), akkor addig, amíg a szerződése tart.

Ha azonban bármelyiknek egy x időre más, előre bejelentett elkötelezettsége van (filmszerep, egy másik színház, önálló előadás stb., akkor természetesen lecserélik.

Általában mindig vannak dublűrök, akik tudják a szerepet, és halál, betegség vagy felmondás stb. esetén be tudnak ugrani.

A fent említett 50 éve tartó előadássorozatot természetesen nem játszhatják ugyanazok a színészek, hiszen egy idő után a koruk nem megfelelő a szerepükhöz.

De miért éredekel enyire ez a kérdés?

2018. szept. 25. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ami pedig a második kérdésedre vonatkozik: nem, nem feltétlen ugyanabban a színházban játsszák mindig ugyanazt a darabot.

Én pl. Az ember tragédiáját többször is láttam a Madách Színházban, mostanában meg a Nemzetiben adják.

De ez is sokmindentől függhet: a színház évi tervétől, a szerződésektől stb.

Tegyük fel, hogy egy adott színház lekötött egy darabot mondjuk 50 előadásra, és utána másikat tűzött ki, amibe személyi és anyagi erőket fektetett.

Mármost kiderülhet, hogy a darabnak átütő sikere lett.

Ebben az esetben a szerző vagy az ő képviselői felajánlhatják egy másik színháznak, illetve egy másik színhát ajánlatot tehet nekik.

Nem ismerem pontosan a mai idevágó törvényeket, de valószínűleg nem változtak sokat.

2018. szept. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!