Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ez miért számít művészetnek?

Ez miért számít művészetnek?

Figyelt kérdés

Pár napja voltam Firenzében és meglátogattam Marina Abramović The Cleaner című performanszkiállítását.


A bejárat után rögtön volt két egymáshoz igen közel szembenálló nő és férfi, teljesen meztelenül. Mozdulatlanul és némán álltak. Az első kiállítóterembe csak úgy juthattak be a látogatók, hogy a meztelen pár között átpréselik magukat. Olyan közel álltak egymáshoz, hogy az áthaladó látogatókkal elkerülhetetlen volt a testi kontaktus.


Kíváncsi lennék, hogy ezt miért nevezik művészetnek. Ebben mi a művészi? Érdekesnek érdekes, elgondolkodtató, meghökkentő egy élmény volt látogatóként, az igaz. De ez tényleg művészet?



2018. dec. 1. 23:19
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Valódi emberek voltak, vagy csak szobrok?
2018. dec. 2. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

#1-es:

Igen, valódi, élő emberek voltak, mozdulatlanul, némán álltak és folyamatosan egymás szemébe néztek.


Találtam róla egy instagram képet, remélem nem ütközik szabályzatba, hiszen ez nem öncélú szexualitás, hanem egy komoly művészeti galériábában egy kortárs performanszkiállítás részlete. Íme:

[link]


Csak szeretném megérteni, hogy ez mitől lesz művészet.


Amúgy férfi létemre elég felkavaró, vegyes érzéseket váltott ki bennem az átbújás közöttük. Elterveztem, hogy majd belenézek a nő szemébe, de mikor már ott voltam, nem voltam rá képes, lesütöttem a szemem, azon voltam, hogy mihamarabb átérjek, túl legyek rajta.

2018. dec. 2. 01:35
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Láttad a dr House-t? :) Abban volt egy performanszművész aki az egyik előadásán annyit tett, hogy kiült az emberek elé akik bármit bűntetlenül megtehettek vele, körbe is vette magát kínzó eszközökkel meg mindenféle cuccokkal és az emberek használni kezdték.

Az ilyen művészet részben egy teszt. Segít rámutatni milyen ember is vagy te nem hétköznapi helyzetekben, általánosságban mifélék az emberek. Azért jó teszt mert spontán, nem tudod hogy "illik" viselkedni, a tiszta, legbelsőbb éned irányít. Mit tennél ha nem lett volna előtted minta, ha nem szocializálódsz, stb.

Nem tudom mi volt bent a kiállításon és hogy mire utalt a cím. Mitől lenne megtisztítva a pucér ember, vagy mit akar ezzel elérni, de hatást akart elérni és sikerült neki. Nem azon gondolkodtál, hogy néznek ki, nem tudtad őket a ruháik alapján megítélni, vagy egyéb kiegészítöket figyelembe venni, és közben sorozatos döntéseket hoztál. Nem jutott eszedbe letakarni őket, vagy megkérni álljanak félre, követted a többi ember viselkedését, pedig alap helyzetben nem ezt tennénk. Nem érintkeznénk két vadidegen ruhátlan emberrel akik az ajtóban állnak. Azt is figyelik ilyenkor ki kivel fordul szembe. Nálad még azt is elérték, hogy meglepődj magadon, ez pl. elég egyértelmű jele annak hogy egy művészeti forma hatása alá kerültél. Gondoltál magadról valamit és tévedtél ezzel kapcsolatban, talán sosem derült volna ki a hétköznapi életben.

Gondolom felnőtteknek szóló kiállítás volt, de egy ilyen helyzetben egy gyerek négykézlább mászott volna át a lábak között, és hát az az igazság, hogy én is. :D

2018. dec. 2. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

A művészetnek nincs pontos meghatározása, de mindenképpen valamilyen kreatív dolgot takar. Ez kreatív volt, irányítottan gondolatot, érzést teremtett benned, ezt te is elismerted.


Egyébként az insta linken le is van írva, hogy mi volt ezzel a cél.

2018. dec. 2. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
25%
És mi?
2018. dec. 2. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes lehet így meztelenül kiállni egy tárlaton, kiállításon.
2018. dec. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%
Biztos liberálisok voltak.
2018. dec. 2. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
A művészet célja, hogy érzelmeket, gondolatokat közvetítsen. ez mindenkinél más lehet. Egyes művészek meghökkenteni akarnak, mások munkásságába a néző is bele van vonva, például a performansz is ilyen. És mások meg csak simán kiállítanak dolgokat, és röhögnek a háttérben, hogy a néző egy sima használati tárgyait is műalkotásnak vél.
2018. dec. 25. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%
nemkell ehhez olaszo-ba menni8amit mellesleg nagyon tisztelek-kulturát művészetet)itthon is vannak ilyen performanszek,színházban a meztelen csaj veri két srcác farkát-ez vmi moden liberoszutyok művészet de ez van ezért fizetnek az emberek leálllatiasodott ösztönö,öszötn állatok szintjén való lét(csak kapcsold be a tv-t :(szar.h.ugy,pi,csa fa.sz,ba,szár dugás,)milyen veled szemben a sztendáp comedyn?:()
2020. febr. 10. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
45%
ezekután felüdítő élmény volt Shakespeare művét látni Washington föszereplésével(ott még tudtak gyönyörű irodalmi szinten beszélgetni-áradozni-szerelemről beszélni-építő humorral-ami nem alpári)üditő példa volt... paramounton Denzel washington főszereplő(angyalok és démonok is voltak benne)
2020. febr. 10. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!