Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Rajzban lehet fejlődni másolás...

Rajzban lehet fejlődni másolással? (Fotóról állatot, embert, más művészek képeit)

Figyelt kérdés
Néhányan semmibe veszik ha valaki másol de szerintem ahhoz, hogy kialakuljon saját stílus sokat kell gyakorolni ilyen módon is nem? Így is el lehet sajátítani árnyékolási technikákat stb?

2019. márc. 18. 15:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Igen, sokat fejleszt. Próbálkozz híres művészek alkotásaival. Ha majd megtévesztésig hasonlít az eredetire, akkor jó úton vagy.
2019. márc. 18. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Igazából a párom rajzol és úgy látom néha visszafogja ez az állítás, hogy a másolás nem fejleszt. Ha pl egy saját karaktert alkot meg valaki akkor hiába másolt le többszáz karaktert, ha fejből kell, nem fogja tudni az arányokat, anatómiát stb. Ez utóbbit kezdte el tanulgatni könyvekből. Tudna tanácsot adni valaki? Elsőnek ment a zöld
2019. márc. 18. 15:52
 3/11 anonim ***** válasza:
86%
(#1 vagyok) A feleségem elismert képzőművész. Sokat másol, van rá technika. Sőt, ebből kereste eddig a legtöbbet, rendelésre másol. Egyedi dolgok is nagyjából úgy működnek, hogy a megrendelő azt mondja, hogy ezt meg ezt szeretné. Csinálsz neki 20 féle vázlatot, ami közül a megrendelő egyet választ, azt fogod részletesen kidolgozni. Realisztikus festésre ma már nincs igény, arra ott a fotó. Azért persze nem árt ha tisztában van az arányokkal, anatómiával, mert a kitalált dolgoknak is ki kell néznie valahogy. A legjobb amit tehet, ha elmegy egy rajzkörbe, ott önállóan meg tud tanulni sokmindent.
2019. márc. 18. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

Technikát fejlesztesz másolással, ennyi. Ha saját karaktert akarsz rajzolni akkor felejtsd el a másolást. Művészetin már középiskolás gyerekeket is próbálnak leszoktatni róla. Modell alapján kezdj el krokizni. Az alapokat tanuld meg könyvből. (Barcsay Jenő: Művészeti anatómia) Ha megvannak az alapok akkor pedig kezdj el fejből saját karaktereket rajzolni. Ha van kreativitásod és sokat gyakorolsz menni fog.


#1, #3 Nagyon szomorú hogy valaki ma "elismert képzőművész" lehet azzal, hogy rendelésre másol.

2019. márc. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


Szerintem nem ad pluszt a másolás. A technikákat gyakorolhatod saját rajzaidon is. A stílusnak meg a technika is része. Mások sítlusát érdemes megismerni, hogy kialakíthasd a sajátod, de szerintem ezt is inkább önnáló ötletek, élmények megrajzolásával fejlesztheted.


Fotóról nem jó másolni, mert az torzít. Nem csak arról van szó, hogy az optikák leképezése hibás (ezeket manapság már korrigálják is a digitális gépek), hanem, hogy az ember látása az agyban dől el.

A képkivágás már szerkesztés, azaz "művészi" döntés. Ilyenkor már az agy is "torzít", de ez része annak, hogy az ábrázolni vágott dolog lényegét akarjuk lerajzolni. Ezt a fényképezőgép nem teszi meg. Ott a fényképész más döntésekkel, módszerekkel képes beavatkozni az ábrázolásba.

A torzításra szükség van, hiszen többnyire térbeli dolgokat képzünk le síkra. Ha egymás mellé teszed ugyan annak a dolognak a fényképét és a jó (helyes) rajzát, nem egyforma torzítást fognak mutatni. A rajzolt kép viszont sokkal karakteresebb, kifejezőbb lesz.



3-as!


Gondolom a feleséged előbb évekig tanult rajzolni, hogy képzőművész lehessen.

Az más kérdés, hogy most másolással tud pénzt keresni.

2019. márc. 19. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Festőművész végzettségem van, és ebben is tevékenykedem.


A színtan, perspektíva torzulás, anatómia mind mind egy kompleksz matematikai képlet, az embernek nincsen agyi kapacítása hogy kikalkulálja pontosan mi hogyan megy hova, milyen textúra, vetült fény, árnyék, az összes kis izom, csontok alakja stb.


Az agyad egyszerűsít amikor tanul. Az arc egy rendkívül összetett forma, de gyerekkorban mindenki megtanulja hogy a fej egy gömb, mert ez az információ bár hibás, könnyebben felfogható.


Az első dolog amit tanítanak a rajzórán, hogy az agy hazudik. Tökmindegy hányszor görgeted végig azt az istenverte posztot tumblrön, hogy szereted-e az ég színét, ettől még ha kérdezik, mindenki rávágja, hogy ja az ég az kék. Pedig legtöbb esetben koránt sem. Viszont megtanultad hogy kék szóval kékkel fogod rajzolni....hacsak nincs referenciád hogy valami valósághűbbet rajzolj.


A referenciát értelmezni kell, nem csak majmolni. A vizuális adatokat észrevenni, értelmezni és átültetni. Nézz rá amit rajzolsz, és gondolkozz, azért teszed-e oda azt a vonalat mert logikus, és tényleg megvan az adott csendéletben formailag, vagy csak az agyad szajkózza hogy öhh...alma, az...kerek...piros, mint valami tudálékos óvodás. Meg kell kérdőjelezni. Tényleg piros? Ja nem, zöld is, lila is, van benne sárga, szürke, fehér.

Tényleg kerek? Ja nem, inkább ovális, és nem is szimmetrikus.


Ha NEM ÉRTED mit rajzolsz, akkor tök értelmetlen másolni.


Különösen mások rajzait.

Az egyetlen dolog amit kapsz tőle az a mások hibái. Mert mindenkinek vannak, nem jól látta, rossz az arány, csalt a fényeknél, stb. Mivel nem látod az eredetit, ez kb olyan mint a házi másolása, maximum csak annyira lesz jó mint az, akiről másoltad.

Most nézd meg az előttem ajánlott Barcsay rajzait...én szívrohamot kapnék a ezek a gnómok szembe jönnének az utcán:

[link]


Ugyanakkor mások rajzaiból el lehet lesni technikákat, színhasználatot, ecsetkezelést, vonalvezetést, egy csomó jó dolgot. Csak ÉRTSD mit ültetsz át, és MIÉRT működik.

2019. márc. 19. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Kieg: Barcsay nem egy rossz művész, nem ezt akartam mondani, de nem mindenható. Szóval ha másolod a házit, tudni kell ki az aki tényleg érti a példát és érdemes másolni, és ki az aki szintén bénázik.


Nyaktól lefelé Jenci bá elég penge volt, habár minden modellje ilyen abált szalonnán nevelt traktorista alkat, nincs sok diverzitás izomtónusban vagy testsúlyban.

De te atyaúristen, Jenci nem portréművész. Nagyon nem. (Vagy ki tudja, lehet őt ilyen arcok vették körbe és piszok jól csinálta, de hát sajnos kizárólag egy B kategóriás genetikai labor béka/E.T./csivava hibridjeit rajzolta...)


Szóval Barcsay egynek jó, de azért tudok mondani jobbat. (És btw, ugyanez a véleményem Leondaro da Vinci anatómiájáról - egynek jó, de nem tévedhetetlen, anno ő volt a legjobb, de ma már többet tudunk az emberi test anatómiájáról).


Pl:

Kan Muftic - Figure Drawing for concept artists

Eliot Goldfinger - Human Anatomy for Artists: The Elements of Form


Illetve: fotók. Jól megvilágított, nagy felbontású, jól komponált fotók.


Több referencia, ugyanaz a póz, hasonló beállítások de más modell, más művésztől. Nézd meg miben különbözik a kettő. Értelmezd.


Szórakozz fényekkel, szögekkel:

[link]

2019. márc. 19. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ezen a Barcsayn nagyot röhögtem!! :D köszi mindenkinek, utolsó nagyon hasznosak a tanácsaid! Köszi a fényes oldalt, nagyon jónak tűnik!! :)
2019. márc. 19. 19:39
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az előttem szóló is hosszasan leírta, érteni kell a formákat, méghozzá három dimenzióban. Csak az élő modell utáni rajzolás fejleszti ezt a készséged. Persze a gondolkodásmódodat, és a kreativitásod az sem.
2019. márc. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Én annyit mondanék, hogyha gyakorolnád is a másolást, akkor is csak egy apró része legyen a tanulásodnak. Inkább rajzolj modellt vagy akár fejből, talán még az is jobb.

Csak saját példának hozom fel, egy barátom elment egy borzalmas helyre ahol "rajzot tanítanak" de kb képeket másoltak végig. Nagyon élethű rajzai lettek, a szempillaja is úgy ki volt dolgozva a lánynak a képen, mintha fotó lett volna.

Én rendes helyre jártam rajzolni, ahol modell volt mindig, és ötször annyi ideig tartott megtanulnom rajzolni, mint neki. A mai napig ha egy átlagos rajzomat hozzámérjük az övéhez, sokkal élethűbb az övé, amit a mai instagram világ jobban értékel.

De a slussz poén, hogy egy embert se vesznek fel egyetemre se munkahelyre (ahol fontos a rajz) abból a csapatból, amiben ő tanult.

Ahol tudni kell rajzolni, ott nem másolni kell tudni. Az egyetemre 50 év múlva se fog bekerulni az ember ha másolni tanult meg csak, s a munkaban sem fog tudni ervenyesulni.

Kepzeld el, hogy ennek a baratomnak ha azt mondom rajzolja le a szembe ülő nénit, palcika embert kezd el rajzolni. Mert nem tud mérni, nem tud igazabol rajzolni. Masolni teljesen mas, mint eloben felmerni es sajat magadtol papirra vetni a dolgokat.

Persze ennek ellenere hasznos lehet, de nem olyan szinten.

Ne csapjon be teged az, amikor latsz egy nagyon szép élethű képet, hogy akkoe milyen jól tud rajzolni az, aki készítette. Mert lehet ha éles helyzetbe hoznank, nem tudna rajzolni, csak maradna ő is a pálcikaembereknél

2019. márc. 25. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!