Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Tudnátok olyan klasszikus...

Tudnátok olyan klasszikus zenei műveket mondani, ahol nagy hangsúly van a ritmuson? Pl bolero, scheherezade, smetana-moldau

Figyelt kérdés
Nem tudom, hogy hogy hívják az ilyeneket, de ezeknek a daraboknak a ritmusai nagyon tetszenek, és szeretnék még ilyeneket hallgatni. Az is jó, ha olyanokat küldtök amiknek a ritmusa simán tetszik nektek.

2019. márc. 18. 17:43
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Régiek közül: Haydn - Üstdob szimfónia


Ha a XX. századi szerzők is szóba jöhetnek, akkor mondjuk Steve Reichtől ízelítőnek ez:


https://www.youtube.com/watch?v=ZXJWO2FQ16c

2019. márc. 18. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Naná, hogy szóba jöhetnek! Küldhetsz még :))
2019. márc. 18. 18:25
 3/17 anonim ***** válasza:

Hallgasd meg Rossini: Tell Vilmos c. operájának nyitányát.

Talán tetszeni fog, nagyon érdekes a ritmusa.

2019. márc. 18. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Még valamit: Carl Orff Carmina Burana című művének az a része, ahol ónémetül énekelnek, rendkívül sajátságos ritmusú.

4/5-ös, talán máshol nem is hallottam ezt az ütemezést.

2019. márc. 18. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
52%

Carmina burana 4/5?? Páratlan nevezőjű ütemmutatót még csak az afrikai népzenék némelyikében hallottam, rendkívül ritka, ha leszámítjuk a triolát.

Hol van itt 4/5?:

https://www.youtube.com/watch?v=-99ol3MCWZ0


Bartók kapcsán érdemes keresni bolgár népzenei feldolgozásokat.


A bolgár népzenében több, mint 90%-ban aszimmetrikus ütemmutató jellemző, páratlan számlálójú ütemmutatóval. Ezeknek vannak (többségében a Bolgár Állami Hangversenyzenekarnak) kamarazenei feldolgozásai is, dögivel, de az autentikus népzene kifejezőbb.


Mindenesetre akad remek kivétel is kamarazenei és kórusmű feldolgozás tekintetében, ha bolgár:


https://www.youtube.com/watch?v=2uPn01DMd4A


(Valamint egyes Chopin művekre írták valahol, hogy aszimmetrikus a törtszámlálója az ütemmutatónak, sajnos fejből nem tudom, melyekre.)

2019. márc. 25. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó hozzászóló!

Hangsúlyoztam, hogy abban a részben van ez az érdekes ritmus, amelyben ógermánul énekel a kórus. Ilyen pedig csak egy van, a többi szöveg latin vagy ófrancia.

Most nincs időm keresgélni, de ha a szövegét megnézed, a zenei részre is könnyen rátalálsz.

Azért tudom ilyen biztosan, mert énekeltük mi is.

Az pedig 4/5 ütemű.

2019. márc. 26. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Előző: engem nagyon érdekelne a konkrét rész (linkeltem kottával youtube-ról a Carmina Burana-t, sehol a kottában 4/5).


A páratlan számú számláló elég ritka a komolyzenében, páratlan nevezőjű ütemmutatóról meg pláne sose hallottam a komolyzene világából, és pláne nem jellemző. Csak egyes afrikai népeknél fordul elő a tapasztalatom szerint (ösztönösen alakult ki egyes népeknél.)


De ha megmutatod a Carmina Burana-ban, érdeklődéssel fogadom.


A kérdező ritmikailag hangsúlyosakat kérdez, nem ketteseket, négyeseket, hacsak nem olyan páros üteműt, amely ritmus orientált.

2019. márc. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Pontosabban a kortárs komolyzeneszerzők között akad kivétel (pl minimalizmus), de a klasszikus zenei világ 99%-ára nemigen jellemzőek az aszimmetriák, a 3-ast leszámítva.


A Carmina Burana-ban meg ha akad is pár másodperc furcsa, a kérdező nem másodpercekre gondolt, hanem olyan (több perces) műveket keres, melyek üteme, vagy ritmusa hangsúlyos, akár mert érdekes és sajátos, akár más okok miatt.

2019. márc. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Amúgy nagyon köszönöm a válaszokat. Az O Fortunának is nagyon jó a ritmusa. Amúgy a 4/5-öt négy ötödnek gondoljátok? Mert én az elején négy negyed meg öt negyed váltakozásának gondoltam, és az O Fortunára nem is hangzott olyan hülyén amikor megpróbáltam lekopogni, de aztán megnéztem és három ketted,szóval a kottalinkelő válaszolónak valószínűleg igaza van.
2019. máj. 1. 20:53
 10/17 anonim ***** válasza:

Nem 4/5-ös ütemű a Carmina Burana ógermán része, hanem 5/4-es.

Véletlnül kétszer is fordítva írtam, elnézést!

2019. máj. 1. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!